Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Петър Ганев: Обуздаването на разходите ще е голямата тема за парламента

Няма нужда пицата да е постна, коментира икономистът

Петър Ганев
Снимка: Ани Петрова

Девет фундаментални цели с хоризонт от 4 години, които са напълно постижими и биха повишили значително възможностите за развитие и качеството на живот в България, предлагат от Института за пазарна икономика (ИПИ) в Бяла книга „Отключване на растежа: пътят напред след изборите“.

"Напоследък постоянно ни връхлитат някакви кризи, от 3 години в страната ни има политическа нестабилност. Бялата книга не задава стратегия за управление, а по-скоро различен поглед към познатите проблеми, начин на мислене в основните сфери. Предлагаме 9 цели, които не биха заложили стандартните политици" – коментира пред БНР-Радио София Петър Ганев, старши икономист в ИПИ.

Целите са:

1. Достигане на границата от 75% от средното ниво за ЕС по показателя БВП на човек от населението в стандарти на покупателна способност;

2.  Връщане на инвестициите в икономиката на нива от 20-25% от БВП;

3.  Достигане на коефициент на заетост от 80% за населението на възраст 20-64 г.;

4. Връщане на коефициента на Джини в рамките на 30-35 в средносрочен план;

5.Повишаване на средния резултат на учениците в PISA с 25- 50 точки и намаляване на дела на слабите ученици;

6. Повишаване на продължителността на живота до 77-78 г. в средносрочен план;

7. Устойчиво обръщане на миграционните процеси и достигане до механичен прираст от над 50 хил. души на година;

8. Повишаване на финансовата автономност на общините, като собствените приходи на местно ниво надхвърлят границата от 40% от общите разходи;

9. Ефективна борба с корупцията и отлепване от дъното по върховенство на правото в Европейския съюз.

Снимка: ИПИ

Сред по-разбираемите цели Ганев специално посочи увеличаване продължителността на живота с година-две, свиване неравенството - да под 6 пъти, вдигане средните резултати на учениците по PISA, прилагане на съществуващите мерки за заетостта към неактивните (някои въобще не търсят работа, има млади хора нито работят, нито учат).

Още няма приет бюджет за 2025 г., за да има алтернативен, но от ИПИ отчитат, че у нас винаги когато публичните разходи минат 40% от БВП, автоматично сформираме дефицит. Приходната част винаги е 37-38%, отбеляза Ганев:

"Това ще е голямата тема за парламента – как да се обуздаят разходите и дефицитът да е възможно най-малък."

Вече са приети решения, според които ще се наложи увеличение на разходите за МВР (ръст от над 1 милиард лв.), за армията – над 500 млн. лв., в сферата на образованието – гласуван е по-голям процент от БВП.

"И вероятно тези разходи ще бъдат реализирани. Няма нужда пицата да бъде постна.
Не можем никого да накараме бюджетът да се пише по друг начин", коментира още икономистът. Но отбеляза, че има известна фиктивност при писането на средносрочни стратегически стъпки.

Чуйте разговора на Данаил Конов.

По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
От добрата идеята до реализацията няма пречки, стига желание да има

"Форум", 03.04.25: Изберете: "Съсипаха я тая държава" или градивна гражданска активност

На 3 април тазседмичните коментатори във "Форум" Иван Господинов - председател на УС на сдружение "Образование без раници", и Стоил Цицелков – социален и културен антрополог, от "Обединение Честни избори" (ОЧИ), разсъждаваха по следните теми: Доброволчеството в България. Защо трансплантациите на органи у нас още не могат да стигнат..

публикувано на 03.04.25 в 18:40

Иванка Динева: През последната година са трансплантирани органи на 34 души след 16 донорски ситуации

Няма съществен спад на донорските ситуации в България. Запазва се тенденцията от последните години. През 2024 г. има малко по-малко, отколкото през по-миналата година, заради случаи в края на 2023-та . През миналата календарна година у нас са трансплантирани органи на 34 души след 16 донорски ситуации . Получавали сме предложения на..

публикувано на 03.04.25 в 17:20

Младите хора са все по-съпричастни към доброволчество и каузи

Младежкото доброволчество в България е популярно в по-малка степен, спрямо процента младежи, които полагат доброволен труд в другите европейски страни. В опит да повиши доброволческите навици и интереса към каузите с идеална цел, фондация "От нас зависи“ постави началото на инициативата "Дай 5!“ през 2024 г. В това време организацията..

публикувано на 03.04.25 в 16:51

Ще стане ли София инвеститор за общинските жилища?

В средата на годината се очаква Столичният общински съвет (СОС)  да приеме нова наредба за общинските жилища . Предстои документът да бъде качен за публично обсъждане , след което да бъде обсъден и от ресорните комисии, за да може да се приложи по-добра и успешна социална политика в тази посока. Общински съветници, участвали в създаването на..

публикувано на 03.04.25 в 15:56

Вторият албум на "Новините в джаза" е със сертификат за произход

Певицата Велека Цанкова и Ивайло Манев разказаха за втория албум на формацията "Новините в джаза" , който се нарича "Шипков мармалад" . Барабанистът Ивайло Манев разкри своята връзка с формацията. "С колегите бяхме студенти на Михаил Йосифов и той още от тогава ни покани да работим с него. За тези три години създадохме много музика,..

публикувано на 03.04.25 в 15:15

Ученически рисунки и истории на емблематични софийски сгради

Годишнина от рождението на арх. Никола Лазаров и Световния ден на културното наследство, както и празника на София по повод обявяването ѝ за столица, са причините за откритата изложба "Архитектурното наследство на София" с творби на ученици , възпитаници на две паралелни гимназии - Националната гимназия за приложни изкуства Св. Лука” и..

публикувано на 03.04.25 в 14:02

"Визията за Витоша" ще внесе промени до и в планината още тази година

Витоша да е място, което софиянци да могат да посещават целогодишно, за да прекарват пълноценно време сред природата и да спортуват. Място, в което децата, ще бъдат ски- и сноуборд шампиони, ще могат да се развиват. Това са част от идеите, които кметът Васил Терзиев е заложил в своята „Визияза Витоша“ . Петте ключови елемента на..

публикувано на 03.04.25 в 13:31