Според данните, които бяха представени в рамките на конференцията, у нас всяко второ дете е в риск да бъде тормозено – на площадката, в училище, в дома. Всеки един от нас е в досег с дете в риск и всеки един от нас може да направи нещо.
Събитието се проведе в рамките на проект „NURVAC – Национален единен регистър на насилието над деца“ и беше насочено към дългогодишните усилия на НМД и партниращи организации да бъде постигната единна и надеждна събираемост на данни за насилието над деца в България.
Георги Еленков - юрист и координатор на Мрежата за правна помощ на Национална мрежа за децата, разказа повече в предаването “Радиокафе“.
“Национална мрежа за децата" всяка година пише мониторингов доклад-бележник и ежегодно разпраща заявления за достъп до обществена информация по различни тематични дялове, включително и насилието над деца и всяка година получаваме драстично различаващи се данни за случаите на насилие. Ако вземем предвид най-тежката форма за посегателство над дете, умишленото убийство, през 2021 година НСИ ни информира, че случаите за календарната 2020 са били само 2, докато прокуратурата върна отговор, че случаите са 32“, илюстрира той и уточни, че когато има подобно разпокъсано събиране на данни за насилието над деца, няма как на базата на тези данни да се формират адекватни политики за интервенция, превенция и съобщаване за случаи на насилие.
“И оставаме в един институционален хаос, при който всяка институция, в квадратчето на собствения си ресор събира данни, без диалог с другите институции“, поясни Еленков.
"Това беше основен лайтмотив в нашата конференция, опитахме се да се концентрираме и върху позитивното – върху усилията на държавата в последните месеци, за това да бъде изградена една единна система за събиране на данни. Подобна система се изгражда и към Държавна агенция за закрила на детето, чийто представител по време на конференцията съобщи, че след като е обявена обществена поръчка и е намерен и подизпълнител, бяха нормирани индикатори, на базата на които, различните органи по закрила на детето, заедно, единно да събират данни и да ги подават към ДАЗД", разкри още Георги Еленков.
На организираната конференция "Заедно срещу насилието над деца“ представители на различни институции и граждански организации дискутираха работата по изграждането на няколко системи, които отдавна очакваме – Национална информационна система към ДАЗД, Национална информационна система (НИС) за случаите на домашно насилие, Национална електронна информационна система (НЕИС) за пълно осиновяване, НИС за превенция и защита от педофилия, както и такава с данни за сигналите към Центъра за безопасен интернет за насилие над и между деца онлайн.
"Изнесохме и актуална статистика за деветмесечието, по отношение на сигналите, които е обработил Центъра за безопасен интернет и тук имаме печален рекорд – над 293 хиляди сигнала за насилие над деца онлайн, само до края на септември, проблемът е особено сериозен и уви, държавата отказва да осигури към момента устойчиво държавно финансиране за Центъра за безопасен интернет", подчерта Георги Еленков.
Още за превенцията на домашното насилие над деца, чуйте от разговора с експерта в звуковия файл.
"Разговор с психолог. Разбиране и преработка на детските емоции" - е акцентът на организираната тематична среща от Фондация "За нашите деца", която ще се проведе на 22 ноември с родители на деца от 0 до 7 години. Детето показва своите емоции още в утробата на майката, без да има представа и да осъзнава какви са те, това разказа в..
Макар днес да живеем значително по-дълго от нашите предци, основните причини за смъртност остават все същите социално-значими заболявания - сърдечно-съдови, невродегенеративни и метаболитни нарушения. “Когато говорим за анализ на един сложен процес, какъвто е биологичното остаряване, на клетките, тъканите, органите на човешкото тяло и на всички..
Отбелязваме Световната седмица за повишаване осведомеността за правилната употреба на антибиотици. През тази година темата е: “Антимикробната резистентност е невидима, аз не съм“ и има за цел да повиши осведомеността за въздействието на антимикробната резистентност върху живота на хората, като поставя пациентите в центъра на дискусията. Прекомерната и..
Българският фонд за жените отбелазва своите 20 години, 20 години подкрепа за правата на жените в България. Фондът е основан през 2004година от Станимира Хаджичитова и нейни съмишленички. Международната конференция “Феминизмът е за всички“ събра на 14 ноември представители на организации, подкрепени от Българския фонд за жените (БФЖ),..
Фондация за достъп до права (FAR) се присъедини към 29 организации, за да предупреди, че Пактът на ЕС за миграцията и убежището рискува да не успее да защити непридружените деца на границите на Европа. Въпреки че Пактът на ЕС включва редица гаранции за защита на непридружените деца, на практика той вероятно ще изложи децата на още по-големи рискове...
"Мълчанието на майките" е дългоочакваното продължение на криминалната поредица за инспектор Елена Бланко, от испанската литературна сензация Кармен Мола. Също както в предишните три книги – „Кървавата годеница“, "Пурпурната мрежа“ и "Годината на свинята“, историята е едновременно ужасяваща и съкрушаваща. Преводът и този път е на Анелия..
Даниела Белчева е от Варна, живяла е и е работила в Скандинавските страни и откакто си е в България създава фина, елегантна и стилна музика, най-вече на територията на джаза, но не само. За нея 2024 година преминава под знака на третия й албум “Naïve”. Той беше представен в съпътстващата програма на Международния музикален фестивал „Варненско лято“,..