Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Оперетата - модерна и (не)забравена

В Музикалния театър на 9 ноември блестящият състав на "Забравената оперета" излиза на сцената извънредно

Снимка: НМТ

Концерт-спектакълът "Забравената оперета", с която Националният музикален театър в "Стефан Македонски" (НМТ) откри сезон 2024-2025 г., заради зрителския интерес ще бъде представен извънредно тази събота, 9 ноември.

Сценаристът и режисьор Румен Нейков и диригентът Юли Дамянов са подбрали известни откъси от оперети, които рядко се поставят или отдавна не са били на сцената на театъра от композиторите Франц фон Супе, Имре Калман, Жак Офенбах, Йохан Щраус-син, Франц Лехар и Роберт Щолц.
Сценографията е на Георги Златанов, костюмите са на Яна Дворецка, Евгения Раева и Цветанка Петкова-Стойнова.

"Заглавието сякаш ни връща в миналото, трябваше да е "Незабравимата оперета". Представяме амалгама от най-красиви мелодии на световни корифеи в жанра. Оперетата не е нещо ретро, напротив – тя е изключително модерна в смисъла на вечните неща" – изтъкна пред БНР-Радио София проф. Румен Нейков. – Без преувеличение, в Музикалния театър в момента има блестящи артисти - танцуват, пеят, играят, има голям балет и голям оркестър. Редуват се различни жанрове и номера. Спектакълът наистина е много, много хубав."


По думите на Нейков, казано на жаргон, в НМТ има много мечки (имена, артисти които привличат зрители).  Сред тях са звездите на театъра Олга Михайлова-Динова, Добрина Икономова, Еделина Кънева, Кръстан Кръстанов, Людмила Козарева, Марчо Апостолов, младата и вече с награда Теменужка Трифонова и много други.

"Сцената, декорът, костюмите са много красиви. Мелодиите са божествени, но артистите са много важни. За мен най-важното е очите, лицето и душата на актьора да грабнат публиката. Беше удоволствие да работя с колегите по този концерт-спектакъл", посочи още режисьорът.

Чуйте разговора на Гергана Пейкова.

Проф. Румен Нейков Снимка: Гергана Пейкова

  • Професор, д-р на изкуствознанието Румен Нейков е преподавател и дългогодишен режисьор. Има над 70 постановки на опери, оперети и мюзикъли във всички значителни музикални центрове на България, някои от тях гостували в Малта, Гърция, Израел, Белгия, Германия, Швейцария, Франция, Испания.
    Автор е на 6 книги, преводач на книги и либрета от немски и руски. Изнася научни доклади на симпозиуми по света.
    Продуцент и режисьор е на Виенските балове в София. Син е на арх. Любомир Нейков, който е отговарял за възстановяването на София след бомбардировките през 1944 г.
По публикацията работи: Георги Нейков


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Сливница

Сливница е втора Шипка

Време е за поредното ни гостуване в Сливница. Този път започваме с Младена Шуманова - педагогически съветник в Професионалната гимназия по транспорт и с ученика в 8 клас Александър Русков за създадената преди 2 години междуучилищна телевизия: "60 години сме град, но имаме много история, населено място сме от древни времена, на Римски път сме. В..

публикувано на 02.02.25 в 11:14

Историята оживява - Радиотеатърът, части 1 и 2

Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът  е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..

публикувано на 01.02.25 в 16:00
Кино “Модерен театър”

Софийски разкази - Кино “Модерен театър”

Най-старият киносалон в България е “Модерен театър” (известно и като "Цанко Церковски" след 9 септември). Слушаме откъси от рекламен текст за откриването на Кино “Модерен театър”, както и откъси от спомените на Георги Каназирски - Верин за първия кинематограф в София и за първата кръчма, обърната в кино преди създаването на Кино “Модерен театър” в 1908...

публикувано на 01.02.25 в 15:00
Михаил и Кристина Белчеви

Адресите на любовта - Михаил и Кристина Белчеви

Кристина и Михаил Белчеви са заедно от 42 години, а са се разделяли за не повече от четири дни. Животът им е споделена нежност, изпята любов и музика, която докосва струните на душата. И предопределеност свише.  Криси чува песента на Лили Иванова “Самота” по текст на Мишо ден преди да се запознаят и си казва „Къде ли са тези сантиментални мъже, които..

публикувано на 01.02.25 в 13:55
Йосиф Аструков

Малките поколения са по-самотни

„Самотният зрител“ – огледало на обществото ли са новите сериали? Още по темата с Йосиф Аструков ,  Институт за изследване на изкуствата - БАН: "Темите не са нови, датират още от ТВ - хората са седнали заедно и гледат. Сега всеки се разцепва на малки екрани. Ако гледаш комедия и не ви е смешна, а цялата зала се тресе, и на теб ти става смешно...

публикувано на 01.02.25 в 11:46

“DEEP SEEK” ще помогне за по-добър BG GPT

Пускането на ИИ “DEEP SEEK” доведе до неочаквани реакции и събития – ЗАЩО?  Постига ли се наистина революция с този модел и повдига ли нови въпроси за надпреварата в разработването на технологията?  Събеседник по темата ни е д-р Димитър Димитров, част от Института „INSAIT” към СУ „Св. Климент Охридски“: “DEEP SEEK” е модел за разсъждение,..

публикувано на 01.02.25 в 10:53
Владимир Полеганов

Автентична емоционална палитра

Графичният роман „Mаус“ на Арт Спигелман  излиза за пръв път на български език. Представя ни го неговият преводач - Владимир Полеганов: "Комиксът е подценявана област на изкуството - смята се за явно популярна. Но чрез неочакваната форма се разказва история, която се говори и възприема много трудно. Авторът бавно е осъзнавал какво е да си син на..

публикувано на 01.02.25 в 10:15