Етно-рок мюзикъл със загадъчното заглавие "Да опазиш Сребра невяста" ще се играе в четвъртък, 7 ноември. За него екипът на "Добър вечер, София“ научи от Мирослав Моровски-Моро. Мюзикълът е създаден по негова авторска книга.
"Паралелно са писани двете неща, защото, когато работиш и върху музика, и върху история, те вървят заедно и се преплитат – музиката трябва да е част от текста и той част от нея. Така че книгата и спектакъла се родиха едновременно", разказа Моро. По саундтрака на мюзикъла, все още тече работен процес.
Историята на Сребра невяста разказва за обичая за пазенето на булката, който води началото си от Родопите. Булката се взима с оркестър от младоженеца, тя от своя страна също води музиканти и става знаменито надсвирване, а елемента на магията в цялата сага е запазено в тайна. Традицията разказва колко е способен мъжът да заслужи своята жена, какво е готов да дари за нея, за да я получи.
Всички актьори в мюзикъла са и музиканти, играят и свирят едновременно. В творбата Моро и неговите съмишленици използват български народни песни, както и техни авторски.
Както по света, така и при нас музикантите смесват съм фолклора елементи от своята музика – метъл, рок, прогресив или друг модерен стил, тогава говорим за етно-рок, поясни Моро. Музикалното звучене в постановката е разнообразно, а българският фолклор е поднесен на младото поколение по съвсем нов начин увери той.
Продукцията съчетава в себе си най-доброто от всичко – магията на театъра, изключително прочувствена музика, изпълнена с емоции, които ни връщат към корените ни, подчертаха музикантите.
Режисьор на спектакъла е Радослава Василева, сценограф – Христина Дякова.
Чуйте още в разговора на Яна и Роман в звуковия файл.
След бягството на две деца от столична детска градина, на персонала ще бъдат наложени административни наказания. Това съобщи за БТА Десислава Желязкова, директор на дирекция "Образование" в Столичната община. По-рано днес момче и момиче от детска градина "Звънче" бяха открити от полицията, в близост до светофар в кв. "Хаджи Димитър"...
Лятото продължава, а с него и високите температури, които ни карат да се крием под дърво и камък от слънчевите лъчи. Но не берете грижа! Ако имате дори и няколко свободни часа ето къде бихте могли да ги прекарате в спокойна и хладна атмосфера. Това са три предложения за пътеки близо до София. Пътеката Бели Искър Тя е едно много..
Българската асоциация на професионалистите в мениджмънта на хотели (BAHE), организира в края на юни традиционното национално допитване до мениджъри и собственици на хотели. Резултатите показват, че само една трета са хотелиерите, които виждат подобрение спрямо миналата година. Също при една трета от тях заетостта е без промяна спрямо миналата година,..
Паркинг с капацитет над 130 автомобила би могъл да бъде обособен на мястото на незаконните гаражни клетки, които районната администрация на “Овча купел” премахва в последните месеци. Работата продължава, но е необходим финансов ресурс от страна на Столичната община. Пред Радио София кметът на "Овча купел“ Ангел Стефанов съобщи, че през последните..
Младата надежда на Клиниката по кардиология в УМБАЛ „Света Екатерина“ д-р Бояна Бързашка, постигна изключителен успех, като получи Европейска диплома по кардиология. Признанието се присъжда от Европейското кардиологично дружество след преминаване на много сложен изпит по специалността. Придобиването на Европейската диплома е свидетелство за висока..
Цените на едро на основните хранителни стоки се запазват почти без промяна от два месеца насам, обявиха от Държавната комисия по стоковите борси и тържищата. Нейният председател Владимир Иванов коментира борсовата търговия: "Към момента пазарът се държи добре. И пак казвам, взаимодействието е плод на търсене и предлагане, а не на външни..
Как да направим месец Юли незабравим и полезен за живота на нашата планета? Каква е мисията на глобалната инициатива Plastic Free July (Юли без пластмаса) и как насърчава да се спре използването на пластмасови опаковки за еднократна употреба - отговорите на тези въпроси дава в предаването “Радиокафе” Рада Бонева, екоактивист, автор и блогър в Thrift..