Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Дебют на младата пикателка и журналист Ралица Николова

"Романът на една жена без качества" показва, че истинското живеене е в обикновените неща

Ралица Николова - писател, журналист
Снимка: Мария Бояджиева

"Романът на една жена без качества" - дебют в прозата на младата писателка и журналист Ралица Николова.

Между кориците на тази книга ще се запознаем с една жена, която въпреки всички свои уж дребни и безсмислени терзания, въпреки своята неувереност, сбъдва мечта си да напише роман, за да докаже на себе си и света, че никога не трябва да се отказваме и още по-малко подценяваме.

Едновременно с това книгата поднася втора сюжетна линия, която е същинският роман, който жената без качества написва. Това е книга за силата, за упоритостта, за желанието и за страстта към живеенето, които са единственото, което е нужно, за да се самоосъществим и да бъдем.

“Роман, уютен като дом, за който не е нужен кредит, а единствено доверие и желание. В стаите му има хумор и ирония, лишена от претенции ерудиция, женска и момичешка непосредственост, а през прозорците влизат светлина, разговори и истории“, пише за книгата поетът публицист Стефан Иванов.

“По дяволите, ако такива са жените без качества, аз ще харесвам и ценя единствено тях и нищо друго...", казва редакторът на книгата Тома Марков.

“Заглавието на романа със сигурност не трябва да се свързва с подценяване или някакви депресивни състояния, по-скоро това е една закачка, една шега. Целият роман е изграден върху една самоирония, която главната героиня изтъква“, разкри Ралица Николова при своето гостуване в предаването “Радиокафе“.

Година и половина отнема на авторката да напише своя първи роман.

“Според мен не е много дълго време за роман, романи се пишат с години. Просто беше голямо удоволствие за мен да пиша този роман, че цялата бях вътре в него, всяка една свободна секунда, която имах, посвещавах изцяло на това писане - нещата се случваха“, коментира Ралица Николова.

Тя написва романа като лично преживяна история. В него има много свеж хумор, много автоирония.

„Факт е, че книгата съдържа много лични моменти. Няма как в литературата да разчитаме, че всичко е едно към едно, но е много важна гледната точка, която авторът дава към тези случки, която така или иначе изкривява реалността. В книгата има реални моменти, но  те са обогатени художествено", посочва авторката. Книгата не е автобиографична, по-скоро има една автофикция в нея, допълва тя.

Отделните глави на романа са като дневник с дните от седмицата, но без конкретни дати. И този елемент съвсем не е случаен. В една част от книгата главната героиня разказва за своето желание да напише роман и за това, което ѝ се случва в ежедневието, в на пръв поглед най-обикновените неща, които се оказват истинското живеене, въпреки че постоянно си поставяме много по-големи цели", пояснява Ралица Николова.

Още за книгата чуйте в разговора на Гергана Пейкова в звуковия файл.

По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Читалището в район "Връбница" в очакване на сериозни ремонти

На територията на Столичната община съществува изградена мрежа от 188 читалища, по данни на публичния регистър на народните читалища. Те разполагат с материална база, но в по-голямата си част сградният фонд е остарял и се нуждае от по-голям обем инвестиции за отстраняване на възникнали във времето проблеми, прилагане на мерки за енергийна..

публикувано на 23.07.25 в 17:37

Инициатива се бори с премахването на достъпа до стари видеоигри

Остава малко повече от седмица до крайния срок за включване в петиция, с която граждани от ЕС целят да бъдат променени регламенти, засягащи именно правата им на потребители. В момента кампанията има над 1,4 млн. подписа, което е повече е необходимото, но въпреки това битката не е приключила.    Инициативата “Спрете унищожаването на игрите“ се опитва..

публикувано на 23.07.25 в 16:41

33 звездни истории в книгата "Заведи ме в теб"

Лилия Илиева е магистър по Българска филология и журналистика, преводач на интересни книги и самата тя автор на книгата “Заведи ме в теб“ , която представи при гостуването си в предаването “Добър вечер, София“. "Поводът, по който ми хрумна да събера 33 интервюта с известни български мъже, беше един мой разговор с френския писател..

публикувано на 23.07.25 в 16:21
Доц. Иво Инджов

Доц. Иво Инджов: Протестите събуждат енергията да се противодейства на злоупотребите във властта

  Пет години след 2020 г. се вижда събуждащата се протестна енергия, която обаче не е толкова разгъната както преди пет години. Това се случва на фона на управление, което дойде след поредица от служебни правителства, но също е съмнително колко е стабилно. “Само за тези, които не познават механизмите и скритите капани на управлението, е изненада, че..

публикувано на 23.07.25 в 15:42

Изменение на ПУП може да помогне за довършването на бул. “Т. Каблешков”

Администрацията на кмета Васил Терзиев иска от Столичния общински съвет да одобри проект за изменение на подробен устройствен план (ПУП), който отключва довършването на бул. “Тодор Каблешков“ и е ключов участък от Третия градски ринг на София, съобщават от пресцентъра на Столичната община. “Ако Общинският съвет вземе решение и подкрепи нашето..

публикувано на 23.07.25 в 14:25

Нови масивни каменни структури откриха археолози на Кокалянски Урвич

Изключително археологическо откритие беше направено в крепостта Кокалянски Урвич край София – триъгълна каменна кула, датирана от края на II век.  Разкритието е на младите археолози д-р Филип Петрунов и Виолина  Кирякова в последните дни от археологическите проучвания, финансирани от Столичната община по програма "Култура". Откритието..

публикувано на 23.07.25 в 12:39

RockSchool отново е в софийски паркове

Лятото в града може да бъде истинска сцена – особено когато музиката идва при теб.  RockSchool отново събира китари, цигулки, пиана, барабани, усмивки, страхотни преподаватели и екип и тръгва по парковете на София.  И да – събитията са отворени за всеки. "Основаната идея на проекта в началото, в неговия генезис, беше да скъси тази културна..

публикувано на 23.07.25 в 12:25