Какво е патриотизмът днес? Този въпрос е в контекста на разговора за стената в предаването "Радиокафе“, в което се включи Стоилка Арсова от Националната картова и платежна система, която гостува в предаването с идеята да разкаже за ръкописа на Г.С.Раковски.
"Не сме избрали тази кауза, тя ни намери през 2020 година, когато при нас дойде Стефан Пеев - първият, който беше дигитализирал почерка на Левски и ние го прехме присърце. Оттогава екипът се разрастна от двама-трима човека, а днес вече сме над 30“. Стоилка Арсова подчерта важността на това една общност да се разраства и да работи в посока към нещо стойностно.
“Дигиталният почерк остава, никой вече не пише на ръка. Архивите могат да изчезнат. Запознахме се с почерка на Ботев, на Левски, на Раковски, които Националната библиотека ни предостави да погледнем, те се съхраняват в трезора на БНБ, които ти виждаш и се разтреперваш… Всичко това, когато се дигитализира на компютър, виждаш и усещаш, как са писали тези хора. Знаем, че човек се асоциира с почерка си, във всеки един етап от живота си, човек се променя, променя се и почеркът му. При Раковски видяхме три-четири почерка“, поясни Стоилка Арсова.
Според нея Раковски е визионер с европейско мислене, идеолог на всичко, случващо се след него.
За своите 46 години той съставя три плана за освобождение на отечеството, издава три вестника, написал е “Горски пътник“ и “Показалец“. Можем смело да кажем, че той е основоположникът на етнографията в България, човек който е общувал целенасочено с хора от Балканите. Два пъти е осъждан, имал е смъртна присъда. За него можем да кажем, че е бил първият български дипломат, защото при разпадането на първата българска легия в Белград, сръбският крал му възлага дипломатическа мисия. Обмислял е внимателно действията си във всичко, което е правил", коментира с вълнение Стоилка Арсова.
Дигитализирания почерк на Раковски ще бъде представен тази вечер на специално събитие във Военната академия “Г. С .Раковски“.
Чуйте разговора на Даниел Ненчев в звуковия файл.
Стигнахме ли дъното? - това попитаха седмичните коментатори на "Форум" след случилото се снощи пред Народния театър "Иван Вазов" по повод постановката на Джон Малкович по пиеса на Бърнард Шоу. Протестът, прераснал във физически сблъсък, сякаш е активно мероприятие от гледна точка на политическия интерес, подхвърлиха Тодор Терзиев и Манол..
На 9 ноември (събота) от 18:00 ч. в Клуба на фоторепортерите в Ларгото ще бъде представена изложбата "Виетнам - цветове и традиции" на фотографа Радослав Свирецов. Под формата на виртуална разходка и презентация Радослав и Катрин Свирецови ще представят своето незабравимо фотографско пътешествие , което разкрива автентичната красота на Виетнам –..
Основният замърсител с фини прахови частици в София е битовото отопление. Почти две трети от замърсяването се дължи на него, заяви заместник-кметът на Столична община Надежда Бобчева, цитирана от БТА. На второ място се нарежда замърсяването от праха, който се получава след като автомобилите напуснат зелени площи, а на трето място - транспортът. В..
Откакто ДДС за ресторантьорите беше намален, всяка година от бранша правят анализи и предоставят данните на Министерството на финансите и на съответната парламентарна комисия. "Изсветляването е абсолютен факт. Много по-малко са случаите на неиздаване на касови бележки. За 2022 и 2023 г. приходите в държавата от преки и косвени данъци от бранша..
Нулевото ДДС при мелничарството и хляба е социална мярка. С връщането на ДДС на 20% в този сектор ще се вземат около 60 милиона лева от джоба на потребителя и е предпоставка за съживяване на сивия сектор – той в момента е нула. Това коментира пред БНР-Радио София Мариана Кукушева , председател на УС на Националния браншови съюз на..
С уверения в мирно предаване на власт започна процесът на преход от Джо Байдън в Белия дом към втория мандат на Доналд Тръмп. След зашеметяващата победа на Тръмп тази седмица американците се адаптират към новата реалност след една кампания, която показа колко изострена е поляризацията в обществото. Това свидетелства от Вашингтон за..
Smokey mountain river band е група, основана в началото на 2019 г. Характерно за тях е, че са повлияни и правят кавъри на групи от 60-те и 70-те години. Музикантите, които създават групата, са Явор Намлиев, Милен Методиев, Калоян Стоянов и Борис Георгиев . На фона на 35-годишнината от падането на Берлинската стена, момчетата от групата..