Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На 12 ноември от 18 часа в Чешкия център

Документален филм разказва за Каменоделното училище в село Кунино

То е единственото по рода си на Балканския полуостров

Документалният  филм "Каменоделно училище“ разказва за Професионалната гимназия по каменообработване, което се намира в село Кунино, община Роман.

Единственото такова школо на Балканския полуостров е създадено през 1920 година, с подкрепата на чешкото каменоделно училище в Хоржице, откъдето в Кунино идва учителят-специалист и пръв директор Рудолф Браун.

"Всъщност инициативата за създаването на училището е била на българи, но те канят чешки специалисти, които се отзовават. Архитектурата на сградата  е по проект на Рудолф Браун и цялата атмосфера те пренася в Европа", коментира режисьорът на лентата Силвия Чернева.

Сградата е много интересна, има ниши със скулптури вътре, всичко, което са изработвали учители и ученици през 100-годишната история, е там, отбеляза тя.

Филмът проследява една учебна година в училището, като улавя неговия дух, традиции и ежедневие, разглежда творческите начинания на учениците, отдадеността на учителите и майсторите и редицата лични истории, които се преплитат с работата.

Операторът Александър Бенев запечатва техните срещи, впечатления и въпроси към героите.

Силвия Чернева освен, че е режисьор на лентата, се занимава и с танцово изкуство в работата си като хореограф.
Тя разказа повече за вдъхновението си по проекта в предаването “Радиокафе“.

"Завършила съм  архитектура, след което учих танци. В програмата тогава имаше модул “Танцово кино“. Открих, че киното идеално комбинира всички неща, които са ми интересни и затова сега се развихрям и в тази област. Нямам кинообразование, но се изявявам и като режисьор - обясни тя. - Във всички видове изкуства има общи  принципи, особено в киното, което е изкуство на движението, както и танца и този поглед към движението и ритъма, именно в Каменоделното училище е много сериозна."


Чернева разказа, че всичко започнало през танците. През 2021 година участвали в проект по програма „Фокус, кино, танц“ и като част от нея трябвало да направят кратки танцови 5-минутни филмчета.

Един от екипа насочил вниманието към Каменоделното училище. Когато отиват на място, от всичко което виждат, разбират, че работата не е само за 5-минутен филм.

"Ние го направихме, след което го прожектирахме из страната, но повечето хора ни казаха, че не са чували и нямат представа, че има такова училище - разкри режисьорът. - Самите хора, които са се решили да работят там с ръце, са много различни и интересни."

Благодарение на две организации, които работят на местно ниво – Зидаро-каменоделски еснаф "Възраждане", организация, която действа изключително за да подпомага и развива училището, напълно про боно и Сдружение Православен Храм Свети Николай – Кунино, което печели проект, екипът през отворена покана получили възможността да се реализира по-дълъг, документален филм, който да покаже не само повърхностно атмосферата и картината в училището, но и историята на хората, майсторите, учителите и учениците.

Мисията на филма е освен да популяризира каменоделното училище, разказвайки историята му, да привлече повече ученици към него.

  • Филмът "Каменоделно училище" ще бъде показан на 12 ноември от 18 часа в Чешкия център. Входът е свободен.

Още интересни аспекти, чуйте в разговора на Лили Големинова в звуковия файл.

По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Столична община назначи Илияна Илиева за директор на Общинско предприятие “Паркове и градски градини“

Столична община назначи Илияна Илиева за директор на Общинско предприятие “Паркове и градски градини“. Промяната е част от стратегията на общинското ръководство за реформиране и модернизиране на процесите по поддръжка на градската среда. Илияна Илиева поема поста с ясен мандат за оптимизация, прозрачност и подобрение на работата на предприятието.“Правим..

публикувано на 26.09.25 в 16:27
Президентът на САЩ Доналд Тръмп

Обвиненията срещу екс директора на ФБР като ескалация между Тръмп и политическите му опоненти

Значима ескалация от американския президент Доналд Тръмп спрямо политическите му противници, след като бяха повдигнати обвинения спрямо бившия директор на ФБР Джеймс Коми във връзка с твърдения, че е лъгал пред конгреса.  Две са обвиненията спрямо Коми  - за изказвания с невярно съдържание на изслушване в Конгреса и за възпрепятстване работата на..

публикувано на 26.09.25 в 15:05
Актрисата Боряна Йовчева

Театрално-социалният експеримент "Да живее България" чупи стереотипите и събира несъбираемите

В предаването “Радокафе" разговаряме за социално-театралният експеримент “Да живее България" - на актрисата  Боряна Йовчева, в който "всичко е на масата" . “Да живее България“ дава глас на всички - без значение от възраст, пол, политическа ориентация, образование или социален балон. Сблъскваме ги, но не за шоу, а за истински разговор...

публикувано на 26.09.25 в 15:00
Мартен Роберто и Боян Ангелов – Boyan

Боян Ангелов – Boyan представя новия си сингъл "Love Me Wrong"

И този месец Боян Ангелов – Boyan издава нов сингъл, както обеща преди време. Пред Радио София той представи новото парче “Love Me Wrong”. "Аз винаги започвам с инструменталната част и винаги докато я правя ми хрумва кой би могъл да влезе в това нещо и да я изпълни с много хубави вокали. За това парче, първият човек, с който се свързах беше..

публикувано на 26.09.25 в 14:53
Светлана Иванова

Третото издание на "Салона на музите“ започва с двама великолепни млади перкусионисти

Светлана Иванова гостува в Радио София, за да разкаже за новия сезон на един много специален софийски фестивал. Тя самата е пианистка и певица, възпитаничка на Националното музикално училище и Националната музикална академия в София, творческият и житейският й път преминават през ЮАР и Австрия. Тя е автор на цялостната концепция на "Салона на..

публикувано на 26.09.25 в 13:58

Рожден ден, "Сливи за смет" и "Светулки рън" организира Софийски планински клуб

Три събития организира Софийски планински клуб в края на септември и началото на октомври.  "Сливи за смет" е първото от тях. То се провежда вече за 10-а година.  "Организираме се, както е в приказката, с едно сериозно количество сини сливи, които раздаваме на хора само на Витоша, тази година на пет локации", казва Никола Пенчев от Софийски..

публикувано на 26.09.25 в 13:35

Изкуственият интелект е като ножа - с него можеш да нараниш човек, но можеш и да си отрежеш хляба

Приятел или враг е изкуственият интелект за младите хора, к ак той влияе на подрастващите, на младите хора, ако предлагайки им освен забавление, информация и знание, възникват и проблеми -  върху това е акцентът в разговора със Слави Стоев – психолог, психотерапевт, автор на книги и подкасти. “За пръв път в човешката история можем да..

публикувано на 26.09.25 в 13:15