Те вече имат издадени два албума, но по оношение на концепцията за стила музика, който определя звученето им, все още имат екзистенциални спорове, шеговито разкри Момчил Атанасов.
"Водим се джаз трио, защото форматът е стандартен – пиано, бас, барабани, въпреки че баскитарата не е толкова често срещана в джаз триата. Музиката, която правим не е точно джаз, въпреки че джазът малко отива в тази посока, в Европа, специално. Близо сме, но не сме точно там, централно, в представите за джаз“, посочи той.
В музиката им се долавят и фолклорни мотиви, по-ясно изразени в първия албум.
Барабанистът Юрий Шеве е от германски произход. “А иначе триото беше още по-интернационално в началото, защото имахме басист от Антилските острови – огромен черен басист, който беше душата на триото“, допълва Момчил Атанасов, разказвайки историята.
Запознават се в Музикалната консерватория в Ротердам, където учат в различни департаменти и тримата. Излизат заедно, чисто приятелски, но с течение на времето от разговорите им се разбира, че си допадат и музикално. Рей се оказва дълго търсеният барабанист, доведен в групата от Юрий. Започват супер интензивна работа, свирейки песни от първия албум, след което прекъсват, Рей се прибира на Антилските острови. След седем години се събират отново, Юрий живее в Хамбург, има семейство и две деца.
„Той живееше в Хамбург, а ние навсякъде и беше трудна чисто организационната част, не беше въпрос дали ще се случи, а кога. Трябваше ни сериозен басист и така се появи Хриси“, разкри Момчил Атанасов.
Басистът Християна Вълкова се определя като “музикант, който бори себе си“.
"Още от малка исках да пея, но за да стигна до 8 клас, където вече можехме да запишем “пеене“, трябваше да свиря и на някакъв инструмент, да уча солфеж през годините…Като малка имах интерес към контрабаса от братовчедите ми, които също са басисти. Бас китарата винаги ми е била интересен инструмент, но не съм си представяла, че аз ще я хвана“, разказва Хриси. С Андрония Попова, нейната учителка по пеене остават често след часовете и слушат различна музика. От нея получава насърчение да обърне внимание на бас китарата.
„Дълги години след това ставах свидетел как Момчил търси басист и се опитва да се сработи, но му отказвах, защото не бях свирила, продължи разказа си тя. Въпреки това той я склонява с едно изречение: “От толкова години ми отказваш, а можеше да си се научила“.
„Реших, че е време да хвана бас китарата и да го направя. Намирам свобода в този инструмент и по-скоро намирам себе си“, разказва Християна Вълкова.
“Историята на парчето "Flow“ е много интересна. Вкъщи винаги когато свиря, пускам програмата да записва. Понякога ми идва някаква идея, която веднага изчезва. Никога не мога да повторя едно към едно изсвиреното, но като го имам на запис мога да спра и да го чуя“, разказва Момчил Атанасов.
Вдъхновен и освежен след пътуване из Норвегия, изсвирва пиесата на един дъх. Хриси измисля мелодичната линия на баса в парчето.
"Всъщност мелодията е в баса. Има точно Flow между мелодията в баса и мелодията в пианото, всъщност, те се преплитат, понякога има две паралелни мелодии“, допълва той.
Така Open Source Trio записва пиесата "Flow" непосредствено преди издаването на своя трети албум.
“Много е важно за нас, чисто музикално да изразяваме тотално това, което искаме", казват те.
Можете да намерите тяхната музика в стрийминг платформите и в социалните мрежи.
Чуйте разговора на Боян Бочев в звуковия файл.
От Народния театър до Орлов мост със спирки Народния театър (1907), старото кафене "България" на ул. "Дякон Игнатий" и бившия едноименен хотел на номер едно на същата улица. Кафенето "Цар Освободител" "изземва" функцията му десетилетие по-късно. Следва поглед върху бившия конак, княжески - царски дворец, Министерски съвет и Етнографски музей и НХГ. Не..
Кирила Възвъзова-Каратодорова е първият експерт разчел личния тефтер на Васил Левски. Тя говори за народолюбието, за отдаването до пълна саможертва. "Това, което Левски направи за самата България, никой не го бе правил." В студиото е Кирил Казанджиев, неин внук: Слушаме разказ за структурирането на Народната библиотека, за изготвянето на..
Дори изобщо да не сте изкушени от симфоничната музика, няма начин поне веднъж да не сте чули емблематичната “Ръченица” от Тракийски танци на Петко Стайнов. Но те не биха се излели така вдъхновено изпод нотите на композитора, ако той нямаше до себе си жена, муза, подкрепа и всеотдайна грижа в лицето на съпругата му Стефанка. Внукът на..
TRAP fest Open Air е част от културния календар на Столична община и едно от най-чаканите безплатни младежки събития в София. Подкрепено от НЧ „Тротоара 2020“, фестивалът обединява млади артисти, доброволци и стотици фенове на истинската музика. Деян Янков, Мария Павлова и Петър-Сав Михайлов ни канят на събитието: "Младите организират и..
За поредна година в България се провежда инициативата "Юли без пластмаса" като част от глобалното движение Plastic Free July. Целта е хората да бъдат насърчени да ограничат употребата на пластмасови продукти за еднократна употреба. Световната инициатива "Юли без пластмаса" /Plastic Free July/ съществува от 2011г. Тя призовава милиони хора от цял..
Анита Гергова е майка на четири деца, създател на платформата " Осъзнати родители ". Споделя ценни съвети за лесно и леко пътуване с деца, така че семейната ваканция да се превърне в споделено и приятно приключение за цялото семейство. Предварителна подготовка "Убедила съм се, че когато съм подготвена, стресът е по-малък за..
12-дневната война по оста Израел – Иран, с намесата на САЩ за някои приключи неочаквано бързо. Всички обявиха победа. Но тя показа няколко важни неща, коментира пред БНР-Радио София Пламен Димитров от Българско геополитическо дружество . Израел от дълго време беше потенциалната заплаха над Иран, заради ядрената му програма, но една..