“Много бавно върви процесът на обновление и за прилагане на мерки за енергийна ефективност, това ще създава все по-голям проблем за ползвателите и с либерализирането на пазара, както и очакваното леко покачване на цените, това ще оказва все по-голям ефект в негативен план и все повече хора ще изпадат в т.нар. “енергийна бедност”, коментира Борислав Сандов, който е бивш вицепремиер и министър на околната среда и водите.
Дали е енергийно беден може всеки да разбере като погледне сметките си за отопление, охлаждане и електричество и ги приравни към приходите, които има. Като сметне тези разходи и те са над 10%, значи попада в графата на енергийно бедните, обясни Сандов.
“Проблемът е, че тези пари за енергийна ефективност, които се раздадоха и начинът, по който се раздадоха, не бяха ефективни от финансова гледна точка, а и не въвлякоха самите ползватели в процеса, което занижи контрола и беше използвано по-скоро като програма за печелене на гласове.
Това е проблем и към сегашната програма, която чрез Плана за възстановяване и устойчивост, трябва да бъдат реализирани голям брой други сгради, но те изискват самоучастие и тук можем да реферираме към Закона за етажната собственост, който беше създаден много късно.
Освен това дълго време не беше пригоден към нуждите, а по-скоро регулираше някакви въпроси, свързани със собствеността и ползването, а не толкова с възможността етажната собственост, или хората живеещи в един вход, да могат да имат обща инициатива, включително да имат общи финансови инициативи и възможност за управление на имотите.
Относно обществените сгради с много ниска енергийна ефективност, Сандов заяви, че въпреки неефективната архитектура, има мерки, които могат да се вземат. Всички мерки обаче трябва да се правят след внимателно обследване.
“В сградите, които са паметници на културата, възможността е за саниране от вътрешната страна, за да не се нарушава фасадата. За сградата на БНР ще е наистина много трудно, защото тя е много ниско енергийно ефективна сграда, поради архитектурата, теченията и материалите, от които е направена, допълва Сандов.
Чуйте целия разговор на Константин Лавсов с Борислав Сандов в звуковия файл.
Темите на днешния "Форум", по които разсъждаваха адв. Мария Петрова и Стоян Панчев, бяха: Бюджет 2025 Реформата в здравеопазването "Спаси София" постави условия (ултиматум), за да остане в управлението на столицата Как социалните медии и платформи повлияха на изборите в САЩ и победата на Тръмп Според адв. Петрова решението..
Авария остави от тази сутрин без парно и топла вода част от центъра на София, кварталите "Банишора", Зона Б-5, Зона Б-19 и част от квартал Зона Б-18, съобщават на сайта си от "Топлофикация-София". Очаква се топлоподаването да бъде възстановено до 8.30 ч. сутринта на 15 ноември. Без топлоподаване заради аварии са също част от абонатите на квартал..
Физическият факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски" за пореден път отваря вратите си за всички, които искат да прекарат няколко интересни и ползотворни часа, вдъхновени от науката – ученици, учители, деца и родители, студенти и изследователи. Събитието е насрочено за 15 ноември, петък, от 11:00 до 15:30 часа, а сградата..
Акцент върху мисията на доброволеца и философията на доброто поставяме в предаването “Ритъмът на столицата“ в Деня на доброто - 13 ноември. В БНР-Радио София гостува д-р Ясен Цветков от Националната асоциация на доброволците в България (НАДБ). Тази организация обединява всички хора с желание да помагат. Той сподели наблюденията си в..
Социалното министерство предлага премахване на заложения в Кодекса механизъм за определяне на минималната работна заплата в съотношение 50 процента от средната. За това алармира КНСБ в специална позиция. Според синдиката това поставя под въпрос приетата вече от правителството стойност на минималната заплата за 2025-а година в размер на 1077..
Представяме книгата “Джон Атанасов – човекът, който изобрети компютъра“, която се появи на български език. Неин автор е Джейн Смайли. Доколко книгата е важна за българския читател, доколко показва един друг образ на Джон Атанасов, разказа ни човек с ескпертиза по темата - проф. Владимир Гетов при гостуването си в предаването “Радиокафе“...
САЩ са оптимистични по отношение на капиталите. По продуктивност са изпреварили Европа с около 35% . Старият континент е подложен на свръхрегулация и не се стреми към създаване на нов бизнес. Ние сме в капан. Това отбеляза в коментара си пред БНР-Радио София Георги Захариев, основател на Финансова академия . "Европа се превръща в..