Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За девети път поезията влиза в метрото

Снимка: Полския културен институт в София
На 19 ноември започва деветото издание на проекта "Поезия в метрото". Проектът ще продължи до 23 декември, дотогава ще могат столичани да се насладят на европейска поезия във вагоните и станциите на софийското метро на български език и в оригинал.

“Идеята на проекта е да покажем съвременни европейски поети в метрото. Да разпространим по този начин различните поети на различните европейски държави в нашата столица и по този начин да насърчим хората да използват метрото и да четат поезия”, казва Марина Огнянова от Полския културен институт в София.

Проектът е иницииран от директора на Полския културен институт в София Ярослав Годун, през 2016 г., когато е бил директор. От тогава до сега, всички следващи директори на института продължават тази традиция.  

“Ние не сме сами в този проект. Организираме го заедно с Литературен вестник, със Столичната община, с “Метрополитен” и с нашите партньори от Юни Клъстер - това са всички посолства и културни институти от европейските държави, с които всяка година работим”, допълва тя.


С всяка следваща година се увеличават желаещите да се включат в проекта, като тази година ще има участници от 20 различни държави.

Стихотворенията ще бъдат показани в подлезите на метрото - например “Софийски университет”, “Сердика”, но и на самите перони - като “Ломско шосе”, “Лъвов мост”, “Цариградско шосе”.

Сред двадесетте страни, които се включват с участници в проекта, са посолството на  на Австрия, Държавният културен институт към Министерство на външните работи, Гьоте институт, посолството на Грузия, посолството на Гърция, посолството на Дания, Институт Сервантес, Италианският културен институт, посолството на Република Кипър, Културно-информационния център на Република Северна Македония, посолството на Норвегия, Институт Камоиш, както и посолствата на Румъния, Словакия, Словения, Украйна, Унгарският културен институт, посолството на Финландия и Чешкият център, както и на Полският институт в София. 

“Стиховете на техните поети са представени на паната в оригинал и с превод на български език”, допълва Марина Огнянова.

Чуйте повече в разговора на Лили Големинова с Марина Огнянова в звуковия файл.

По публикацията работи: Елица Елефтерова - Иванова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 31.03.25: Главният архитект да е безкомпромисен към незаконното строителство, но и към законното

Новата седмица започва с нови коментатори във "Форум". До петък новините и тенденциите в обществото ще анализират Иван Господинов - председател на УС на сдружение "Образование без раници", и Стоил Цицелков – социален и културен антрополог, от "Обединение Честни избори" (ОЧИ). Основните теми, на които се спря тяхното внимание, бяха: Конкурсът..

публикувано на 31.03.25 в 18:45
Фрагмент от творба на Иван Кънчев

"Кръгът. Човече, къде си?" - пита с керамиката си Иван Кънчев в изложба

Изложбата на Иван Кънчев  "Кръгът. Човече, къде си?" в галерия "Българи" дава повод на своите посетители да се замислят и потопят в света на твореца. Повече в предаването “Радиокафе“ разказа кураторът, проф. Аксиния Джурова. “Иван Кънчев в последните години се извиси много над българската сцена и завоюва много награди по света в..

публикувано на 31.03.25 в 17:26
За огромния интерес говори и препълнената зала

Как се влиза в Академията на МВР?

Академията на Министерството на вътрешните работи днес отвори врати за всички, които искаха да разберат как протича един учебен ден във висшето училище, да видят демонстрации, да научат повече за образованието и подготовката във факултет "Полиция" . Програмата включваше информативна лекция с участието на преподаватели, които разясниха..

публикувано на 31.03.25 в 16:50

За студентите по медицина е нужен "морков", а не "тояга" за работа у нас

Част от държавно-финансирания прием по медицина да се обвърже със сключването на договор за задължителна реализация в лечебно заведение в страната, предвижда проект за промяна в правителствено постановление на министъра на образованието Красимир Вълчев, публикуван за обществено обсъждане. Целта е да се гарантира, че държавата заплаща..

публикувано на 31.03.25 в 15:55

Изкуството като двигател за развитие и опазване на градските пространства

"Градоскоп" е колаборация на различни експерти , фокусирани върху градската среда и нейното преобразуване - накратко - двигател за градско преобразуване, съставен от различни специалисти с различен фокус и различна експертиза. В екипа на "Градоскоп" Ина Вълканова е архитект и урбанист, Павел Янчев, също урбанист, Анета Василева, която се..

публикувано на 31.03.25 в 15:21

НАП може да провери данъкоплатци и по информация от социалните им профили

Майсторите, извършващи домашни ремонти, са длъжни да издават касови бележки, когато плащането за извършените от тях услуги е в брой, с дебитна/кредитна карта, ваучер и др. Анализ на риска от укриване на печалби и доходи в този бранш показва, че в над 60% от ремонтите и подобренията на дома – майсторите не предоставят финансов документ при..

публикувано на 31.03.25 в 15:05

На 1 април: Тестват Националната система за ранно предупреждение и оповестяване

На 1 април 2025 г., от 11.00 часа, ще бъде извършено тестване на Националната система за ранно предупреждение и оповестяване. Тестването на алармата ще бъде в София, Бургас, Варна, Кърджали, Монтана, Пазарджик, Плевен, Пловдив, Русе, Смолян, Враца, Стара Загора, общинските центрове в тези области, както и общини в областите Видин, Перник и..

публикувано на 31.03.25 в 13:33