Представяме книгата “Джон Атанасов – човекът, който изобрети компютъра“, която се появи на български език. Неин автор е Джейн Смайли.
Доколко книгата е важна за българския читател, доколко показва един друг образ на Джон Атанасов, разказа ни човек с ескпертиза по темата - проф. Владимир Гетов при гостуването си в предаването “Радиокафе“.
Той е преподавател по компютърни науки в Университета Уестминстър, Лондон. Член е на Съюза на учените в България и на Борда на директорите на Компютърното общество към Международния институт на инженерите по електротехника и електроника. Има дългогодишен опит в областта на компютърните науки, информационните технологии и програмирането.
Научните му изследвания намират широко признание в международните академични среди, носител е на множество отличия и награди. Проф. Гетов има принос за развитието на академичните връзки между България и Великобритания, както и за издигането на международния престиж на българската наука.
"Популярността на Джон Атанасов е различна в различни части на света. И затова, когато пътуваме в различни държави и се срещаме с различни хора, много често името му е важно да се спомене, защото хората научават повече и за България по този начин", посочи той.
По думите му, книгата за Джон Атанасов, написана от една много известна и успешна американска писателка – Джейн Смайли, наистина е уникална.
"Има много книги за Джон Атанасов, но причината, поради която тази книга е уникална, е завладяващият начин, по който Джейн Смайли грабва читателя, като насочва вниманиeто му към един на пръв поглед лесен въпрос: “Седя на моето бюро, гледам компютъра пред мен и се чудя, откъде дойде този компютър пред моите очи?“ Нейният подход е да тръгне назад във времето, да проследи нишката на развитието на обществото, на техниката, на компютърните науки и да достигне до откритието, довело този компютър на нейното бюро – това е една от уникалните черти на книгата“, посочи проф. Владимир Гетов.
Ролята на Джон Атанасов
На 31 октомври се навършиха 85 години, когато първият макет на електронната цифрова машина на Джон Атанасов заработва.
Ако се върнем с Джейн Смайли назад във времето, ще разберем, че през онези времена на 30-те години, е имало едно невероятно разнообразие от научни изследвания и резултати и една група от гениални учени работили усърдно, за да разрешат един хилядолетен проблем – да открият начин да смятат бързо, защото човечеството смята бавно. Авторката включва всичко това в своята книга и се получава разнообразна, жива палитра от характери, проекти, резултати и разочарования. И в цялата тази среда се появява откритието на Джон Атанасов, достигнало до нашето бюро, поясни проф. Гетов.
В научно-техническите изследвания съществува установено правило, според което научните открития преминават през три етапа: откритие-реализация-приложение.
В работата на Джон Атанасов, основното, важното и незаменимото е откритието.
Той прави откритието, формулирайки базовите принципи на електронните цифрови компютри, които през тези 85 година са останали и днес ги намираме във всички наши компютри, мобилни телефони, цифрова телевизия и така нататък и в това е неговият голям принос“, подчерта проф. Гетов.
Според него интересен е впечатляващият резултат, който книгата постига – тя е като една поредица от малки истории, свързани помежду си в един период от време, който започва от началото на 30-те години, тя дори започва от раждането на бащата на Джон Атанасов, роден в с. Бояджик, Ямболско. Тези малки истории са навързани по един драматичен и любопитен начин, за да се достигне до голямото, съдбоносно решение на Федералния съд, което доказва, че именно Джон Атанасов е бащата на електронните цифрови компютри, решение изключително важно за компютърната индустрия, отбеляза проф. Владимир Гетов, който сърдечно препоръча да се прочете книгата на Джейн Смайли – “Джон Атанасов – човекът, който изобрети компютъра“.
Преди да го направите, чуйте още конкретика в разговора на Лили Големинова в звуковия файл.
Темите на днешния "Форум", по които разсъждаваха адв. Мария Петрова и Стоян Панчев, бяха: Бюджет 2025 Реформата в здравеопазването "Спаси София" постави условия (ултиматум), за да остане в управлението на столицата Как социалните медии и платформи повлияха на изборите в САЩ и победата на Тръмп Според адв. Петрова решението..
Авария остави от тази сутрин без парно и топла вода част от центъра на София, кварталите "Банишора", Зона Б-5, Зона Б-19 и част от квартал Зона Б-18, съобщават на сайта си от "Топлофикация-София". Очаква се топлоподаването да бъде възстановено до 8.30 ч. сутринта на 15 ноември. Без топлоподаване заради аварии са също част от абонатите на квартал..
Физическият факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски" за пореден път отваря вратите си за всички, които искат да прекарат няколко интересни и ползотворни часа, вдъхновени от науката – ученици, учители, деца и родители, студенти и изследователи. Събитието е насрочено за 15 ноември, петък, от 11:00 до 15:30 часа, а сградата..
Акцент върху мисията на доброволеца и философията на доброто поставяме в предаването “Ритъмът на столицата“ в Деня на доброто - 13 ноември. В БНР-Радио София гостува д-р Ясен Цветков от Националната асоциация на доброволците в България (НАДБ). Тази организация обединява всички хора с желание да помагат. Той сподели наблюденията си в..
Социалното министерство предлага премахване на заложения в Кодекса механизъм за определяне на минималната работна заплата в съотношение 50 процента от средната. За това алармира КНСБ в специална позиция. Според синдиката това поставя под въпрос приетата вече от правителството стойност на минималната заплата за 2025-а година в размер на 1077..
САЩ са оптимистични по отношение на капиталите. По продуктивност са изпреварили Европа с около 35% . Старият континент е подложен на свръхрегулация и не се стреми към създаване на нов бизнес. Ние сме в капан. Това отбеляза в коментара си пред БНР-Радио София Георги Захариев, основател на Финансова академия . "Европа се превръща в..
На 18 ноември, от 19.30 часа, в City Mark Art Center, Деница Серафим ще представи музикалния си проект "Пътят на пилигрима", с музика, вдъхновена от Ренесанса. Музикантите ще влязат в ролята на пилигрими и със своите старинни инструменти и костюми, ще ни пренесат в магичния свят на отминали времена, каза пред Радио София Деница Серафим. "Ще..