Акцент върху мисията на доброволеца и философията на доброто поставяме в предаването “Ритъмът на столицата“ в Деня на доброто - 13 ноември.
В БНР-Радио София гостува д-р Ясен Цветков от Националната асоциация на доброволците в България (НАДБ). Тази организация обединява всички хора с желание да помагат.
Той сподели наблюденията си в сферата доброволчеството, за стимула на доброволците да бъдат в центъра на трудни, дори опасни ситуации с идеята да помагат и да предотвратят по-лоши последици.
"Предполагам, че при всеки от доброволците, реагиращи при бедствия, има някаква доза личен стимул, но според мен това, което ни обединява, е първо желанието да правим добро и една висша степен на отговорност към себе си и околните, към природата, към държавата и родината. Защото доброволците, които реагират при бедствия, отделят немалко време да се подготвят, полагат усилия да се снабдят с оборудване, и за много кратко се налага да се изявят тогава, когато попадаме в сериозно природно бедствие", коментира д-р Ясен Цветков.
Добрата координация и бързите реакции са изключително важни.
От позицията на своята дългогодишна практика той сподели, че днес нещата се случват все по-добре.
"Но те се случват по-често като еволюция, а не революционно, както на нас много често ни се е искало, тоест, доброволческата култура се развива, нещата се подобряват, но с много бавни, поетапни темпове", посочи експертът. Според него, координацията продължава да бъде голям проблем и ще бъде до тогава, докато не намерим системно решение.
"Имам предвид всички ние – институциите, доброволците, бизнес сектора, изобщо цялото общество. Защото продължаваме да работим в среда, която е в резултат от индивидуалният резултат на определени хора, били те и чиновници в определени институции, чиято подкрепа ни радва, но те са по-скоро ентусиасти подкрепящи каузата, но не говорим за системни решения, чиято липса спъва добрата работа до някъде", поясни още Ясен Цветков.
Някои от първите важни стъпки са осъзнаване на ролята и отговорността, подчерта той.
"Продължавам да се сблъсквам с този феномен, много често по време на извънредни ситуации, хората питат къде е държавата, или казват - няма я държавата, кой ще помогне? Тук моят отговор е, че и ние сме държавата, като нейни цивилни граждани, които са приели мисията от време на време да обличат униформи и да попадат в структурите за сигурност на страната, но преди всичко, всички ние сме хора", подчерта д-р Цветков.
Държавата не е имагинерно понятие и няма да реши проблемите ни свише, но отговорността за решаването им или за това да нямаме проблеми е и на самите нас, коментира той. Културата на доброволчеството и общественото осъзнаване са ключови фактори.
В реакция при извънредни ситуации времето е най-важния фактор. Когато се губи излишно време, за да решаваш проблеми, които си можел да решиш предварително, болката и горчивият вкус са големи, посочи още Ясен Цветков.
В цял свят практиката е да се насърчават доброволчески инициативи във всички сектори на обществения живот, да се признават умения, придобити по време на доброволчество, да се признава определен стаж в рамките на доброволчески организации и в крайна сметка, дори и в чисто икономически аспект, доброволчеството дава своя принос като брутен вътрешен продукт, обясни той.
Още аспекти по темата чуйте в разговора на Елисавета Белеганска в звуковия файл.
Темите на днешния "Форум", по които разсъждаваха адв. Мария Петрова и Стоян Панчев, бяха: Бюджет 2025 Реформата в здравеопазването "Спаси София" постави условия (ултиматум), за да остане в управлението на столицата Как социалните медии и платформи повлияха на изборите в САЩ и победата на Тръмп Според адв. Петрова решението..
Авария остави от тази сутрин без парно и топла вода част от центъра на София, кварталите "Банишора", Зона Б-5, Зона Б-19 и част от квартал Зона Б-18, съобщават на сайта си от "Топлофикация-София". Очаква се топлоподаването да бъде възстановено до 8.30 ч. сутринта на 15 ноември. Без топлоподаване заради аварии са също част от абонатите на квартал..
Физическият факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски" за пореден път отваря вратите си за всички, които искат да прекарат няколко интересни и ползотворни часа, вдъхновени от науката – ученици, учители, деца и родители, студенти и изследователи. Събитието е насрочено за 15 ноември, петък, от 11:00 до 15:30 часа, а сградата..
Социалното министерство предлага премахване на заложения в Кодекса механизъм за определяне на минималната работна заплата в съотношение 50 процента от средната. За това алармира КНСБ в специална позиция. Според синдиката това поставя под въпрос приетата вече от правителството стойност на минималната заплата за 2025-а година в размер на 1077..
Представяме книгата “Джон Атанасов – човекът, който изобрети компютъра“, която се появи на български език. Неин автор е Джейн Смайли. Доколко книгата е важна за българския читател, доколко показва един друг образ на Джон Атанасов, разказа ни човек с ескпертиза по темата - проф. Владимир Гетов при гостуването си в предаването “Радиокафе“...
САЩ са оптимистични по отношение на капиталите. По продуктивност са изпреварили Европа с около 35% . Старият континент е подложен на свръхрегулация и не се стреми към създаване на нов бизнес. Ние сме в капан. Това отбеляза в коментара си пред БНР-Радио София Георги Захариев, основател на Финансова академия . "Европа се превръща в..
На 18 ноември, от 19.30 часа, в City Mark Art Center, Деница Серафим ще представи музикалния си проект "Пътят на пилигрима", с музика, вдъхновена от Ренесанса. Музикантите ще влязат в ролята на пилигрими и със своите старинни инструменти и костюми, ще ни пренесат в магичния свят на отминали времена, каза пред Радио София Деница Серафим. "Ще..