Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Александър Оскар: Все повече деца имат нарушения в зрението, важно е ранното диагностициране

Снимка: УМБАЛ ”Александровска”

Национален симпозиум по детска офталмология ще постави актуални теми, свързани с детските очни болести пред над 150 вече регистрирани специалисти от извънболничната помощ и общопрактикуващи лекари. Форумът се организира от Българското дружество по детска офталмология, невроофталмология и офталмогенетика (БДДОНО) и ще се проведе на 16 ноември 2024 г. Събитието е подкрепено и от Българския лекарски съюз.

Целта на научната среща е да се усъвършенстват уменията на лекарите от първичната и специализираната медицина в областта на детската офталмология.

Все повече деца, не само в България, но и в световен мащаб, имат нарушения в зрението, каза пред Радио София проф. д-р Александър Оскар – ръководител на Катедрата по офталмология към Медицинския университет в София, началник на Клиниката по очни болести към УМБАЛ "Александровска" и председател на Българското дружество по детска офталмология, невроофталмология и офталмогенетика.

"Това е пряко отражение на съвременния начин на живот. За щастие разполагаме със съвременна апаратура, която ни позволява още в най-ранните етапи, още след раждането на децата, ние да ги консултираме, да ги проследяваме и в случай на необходимост да предписваме съответното лечение", посочи проф. Оскар.

По думите му, не са малко и случаите, в които децата биват консултирани късно, което затруднява лечението. Затова той препоръчва, общопрактикуващите лекари и педиатрите максимално рано да насочват децата за консултация с очен специалист.

"Това е важно особено, когато има някакви симптоми като често мигане, когато детето гледа от прекалено близо, търка си очите или ги криви. Това са алармиращи симптоми, които изискват своевременна намеса и консултация с очен специалист", съветва проф. д-р Александър Оскар.

Той препоръчва децата до 7-годишна възраст да не използват мобилни дигитални устройства. Това често е невъзможно, тъй като децата няма как да бъдат изолирани от света, в който живеем, казва проф. Оскар.

"Затова трябва да има баланс. Повече от 10 минути употреба на мобилно устройство, създава предпоставки за развитие на зрителни проблеми – късогледство, страбизъм. Трябва да се внимава и да не забравяме, че дигиталните устройства влияят както на зрителната система, така и на нервно-психичното развитие на децата", посочи ръководителят на Катедрата по офталмология към Медицинския университет в София.

Той добави, че целта на предстоящия Национален симпозиум е да се обърне внимание на ранното диагностициране на зрителните проблеми при децата, тъй като те са социално значими. Например, мързеливото око засяга до 5% от децата в общата популация.

"Страбизмът, късогледството също засяга голяма част от децата. Да не забравяме, че има заболявания, които крият сериозен риск както за загуба на зрението, така и за живота на децата", каза проф. д-р Александър Оскар.

По думите му, в момента се работи в посока да бъде продължена скрининговата програма, чрез която през миналата година офталмолози прегледаха първокласниците от общинските училища в София.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Полина Начева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Активните четящи хора са само 10% от българите

"Читателските практики в България 2006 – 2022 г." е социологическо изследване под научното ръководство на проф. Александър Кьосев, който го представя в ефир: "Корабът потъва бавно" по отношение на четенето на хартиен носител. Но само четене ли е общуването с електронните носители? Изследването е за четенето в свободното време, не за..

публикувано на 15.02.25 в 10:30
мария Тарашманова

Исках да имам списък с всички традиции, които се провеждат в България

Мария Тарашманова представя " Карта пътеводител на България" -  всичко, което трябва да знаем за най-доброто преживяване в България и обновяване на новите най-популярни туристически обекта в страната: "Наблягам на местата в България, които са суперкрасиви. Желанието ми е повече българи и чужденци да открият не само популярните дестинации...

публикувано на 15.02.25 в 10:23

В Innovation Explorer: от екстремния ни свят, Тръмп и Китай до Антарктида

Най-модерните постижения на човечеството и иновации в един екстремен свят – нашия. Това ще предложи 11-ото издание на ежегодния международен форум за иновации Innovation Explorer, което ще се проведе в София на 25 февруари . Сред темите в програмата на събитието изпъкват: екстремни климатични бедствия, екстремен изкуствен интелект,..

публикувано на 14.02.25 в 19:58
Изображението е илюстративно.

"Форум", 14.02.25: По-важно от красотата е жената да се поддържа, но това не става с ботокс

В последното издание на "Форум" за тази седмица Елена Пъневска провокира коментарната двойка доц. Наталия Футекова и Ангел Георгиев по следните новини и теми: Продължава да тече вторият етап на Националната АНТИСПИН кампания , в цялата страна се организират образователни беседи в училищата, обучение на младежи, разпространение на информационни..

публикувано на 14.02.25 в 18:05
Залата е разпродадена

Теодосий Спасов и Иван Шопов ще изпълнят импровизации и композиции от албума "InFusion"

Теодосий Спасов и Иван Шопов  ще предложат приятен концерт в съботната вечер (15.2.2025), озаглавен като техния общ албум "InFusion"  ("Вливане"). Световноизвестният кавалджия разказа как преди години на един джаз фестивал във Варна са се пресекли пътищата на двамата. " Беше откритие и за него, и за мен това да се съберем и всеки..

публикувано на 14.02.25 в 17:47

В любовта са нужни малко думи и още по-малко прилагателни

В деня на любовта и виното – 14 февруари, в студиото на Радио София гостуваха четирима съвременни поети - Виолета Кунева, Лора Младенова, Иван Брегов и Петър Чухов. Съществува ли наистина любов? "Това е някаква огромна потребност за емоция и материя, и когато са съвместими, може пък и да съществува. Дали ти е нужен някой до теб, срещу теб или..

публикувано на 14.02.25 в 16:48
Пийт Хегсет с генералния секретар на НАТО Марк Рюте

Новият подход на Вашингтон спрямо Москва не се приема радушно от ЕС и Украйна

Американският президент Доналд Тръмп тази седмица разговаря с руския президент Владимир Путин и украинския президент Володимир Зеленски. Очакванията са за среща между двамата в търсене на разрешение на войната в Украйна. Сигналите, които Вашингтон изпраща са за нов подход, критикуван както в Украйна, така и в Европа. Визитата на Пийт..

публикувано на 14.02.25 в 16:40