На днешната дата, 18 ноември 1989 година, българската опозиция провежда първият масов митинг в София, на площада пред Храм-паметника “Св.Александър Невски“, непосредствено след отстраняването на 10 ноември на дългогодишния генерален секретар на ЦК на БКП и председател на Държавния съвет, Тодор Живков.Сред ораторите на този свободен митинг са български интелектуалци като Блага Димитрова, Радой Ралин, Георги Мишев и българският учен и доктор на философските науки – Желю Желев.
Д-р Желев предлага резолюция на демократичните граждански организации, неформални граждански организации, както са наричани тогава, сред тях Клуб за подкрепа на гласността и преустройството, КТ Подкрепа, Клуб "Екогласност", Комитет за защита на Русе и други, до председателя на Народното събрание.
Чуйте кратък откъс от речта на д-р Желев на паметното събитие.
Трима български интелектуалци се обръщат към гражданите на площада и то вече не като "другари и другарки", каквото беше официалното обръщение преди 1989 година. Чуйте поетесата Блага Димитрова.
Журналистът Иван Бакалов е един от тези свидетели на митингите, които са ги отразявали. Преди дни, на 8 ноември, той преиздаде книгата си “Тодор Живков. Власт – свидетели, участници“. Кой е Тодор Живков и колко знаем за най-ярката историческа фигура, свързана със социализма? Книгата на журналиста Иван Бакалов представлява подробен исторически анализ на живота на лидера на БКП. В нея се разкриват малко известни факти за Живков, неговите приближени кръгове и истините за ключови събития от близкото минало, обхваща живота на Първия от детството до смъртта му, като акцентът е поставен върху политическото му израстване – домогването до властта и задържането на върха, и падение – подробности около разигралата се политическа драма непосредствено преди и след 10 ноември.
Базиран основно върху беседи със съвременици и близки на Живков хора, свидетели и участници в историческите процеси и събития, томът дава ценен поглед към тези ключови страници от миналото.
Бакалов подхожда към историческата тема изключително професионално и в работата си търси максимално обективното – както в излагането на фактите, така и в интервютата, които провежда. В книгата той документира срещите си през годините с Добри Джуров, Пенчо Кубадински, Йордан Йотов, Стоян Михайлов, с лежалите в затвора за преврат генерали Цвятко Анев и Мичо Ерменов, с т. нар. Врачански атентатор и др.
Журналистът пише с идеята трудът му да бъде достъпен за всички:
“Тази книга е написана така, че да бъде разбираема и интересна и на хора, които са родени след падането на Тодор Живков през 1989 г., и на свидетели на онова време“, разкрива той.
Томът съдържа и голям брой редки снимки на Тодор Живков, които Бакалов издирва сред лични и обществени архиви. Корицата е дело на Живко П. Петров.
Важни аспекти и факти за порочната тоталитарна система, за личности и събития, чуйте в разговора на Гергана Пейкова с журналиста Иван Бакалов. В звуковия файл ще чуете речта на Радой Ралин и Георги Мишев на първия демократичен митинг на 18 ноември 1989 година.
Течовете по водопреносната мрежа се плащат от потребителите, грешките в разпределянето на сметките за топла вода и парно, също са за сметка на крайния потребител. Прекалено силното или пък неадекватно ниското напрежение, което подават електроразпределителните дружества към домовете на хората поврежда електроуредите. В повечето случаи..
Днес ще бъде предимно слънчево, с разкъсана средна и висока облачност над Западна България. Преди обяд над източните райони облачността все още ще е значителна, но и там след обяд ще се разкъса и намалее до предимно слънчево, съобщиха от НИМХ. Ще духа слаб, в Дунавската равнина и Източна България до умерен вятър от изток-североизток. Максималните..
Христо Христозов за някои акценти в Master of Art: "Фестивалът вече десета година показва филми, които не са масови. Но има общност от хора, ценители на това, което показваме. Тя не е малка, но филмите, които показваме, почти не се разпространяват. През фестивала оглеждаме живота си. Гледайки филмите, през разказа за твореца, се учим да живеем..
Ангелина Владикова и Силвия Трифонова от сдружение Bridges ни запознават с Концерта на толерантността под егидата на Австрийското посолство, което от миналата година е партньор на събитието: "Сдружението е създадено преди 16 години - то е платформа за диалог между различните религии и култури. Всяка първа седмица на февруари, от 2011 е седмица за..
Мая Цанева за рубриката "С деца на открито" на БНР и Сдружение "Безопасни детски площадки" ни запознава с ръководството , което СО са разпространили за да се превърнат училищните дворове в зелено споделено пространство: "Приветстваме тази нова програма, стартираща с обновяването на два училищни двора. Нямаме информация за архитектите, урбанистите,..
Лаврен Петров за изложбата на Здравко Александров : "От години сме приели мисията да представяме неговото творчество. Твърде малко бе времето за първата национална изложба миналата година и сега представяме 24 негови произведения в новия ни салон. Половината от тях не бяха показвани на националната изложба. Здравко Александров е оценен рано. Той е..
Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..