Четирите специалистки по икебана - Гергана Герова-Сейши, Богдана Нейкова-Енко, Мария Колева-Йосуй и Гуна Драгийска-Сюитей ще покажат цветни композиции в модерен стил икебана на школа Согецу. Събитието е вдъхновено най-вече от японския и българския фолклор, но са включени и препратки към други популярни приказни мотиви.
Гергана Герова-Сейши е сертифицирана с най-високата степен на майсторство в областта на икебаната в България – Jonin Sanyo. Тя е лицензиран преподавател в Согецу 2-ра степен (Jonin Sanyo). За изкуството на икебана тя сподели пред Радио София, че се работи предимно с прясно откъснати цветя.
"На практика идеята на икебана и самата дума в превод от японски означава "вдъхвам живот на цветята". Цветята в природата са много красиви, но когато ги откъснем, ние имаме възможност отново да работим с тях и да пресъздадем тяхната красота по различен начин. Това е работата на един човек, който се занимава с икебана – по нов начин да покаже колко красиви са тези цветя", каза Гергана Герова-Сейши.
Първата й среща с икебана е когато посещава през 2007 г. Япония като турист.
"На всеки пет години се провеждат големи конференции на икебана и големите училища правят композиции, които изпълват цели сцени. Някои използват модерни материали, светлини, светлинно шоу", обясни тя.
Този вид изкуство възниква още с будистката религия, но първите училища по икебана датират отпреди 500 години, добави Гергана Герова-Сейши. В Япония в момента има стотици школи по икебана като школата Согецу е сред най-младите от тях.
"Тя е много модерна и затова е една от най-широко практикуваните. През 2015 г. направихме школата Согецу в София, в която се обединихме учителите по икебана", каза Гергана Герова-Сейши.
На предстоящата изложба, четирите специалистки по икебана ще представят цветни композиции в модерен стил икебана на школа Согецу. Композициите са аранжирани в отделни съдове като всяка е свързана тематично с популярна приказка, посочи Гергана Герова-Сейши и предизвика посетителите да изработят своя икебана, вдъхновена от приказка, която могат да занесат и да покажат на майсторите по икебана по време на изложбата.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Снимки: Националнен музей "Земята и хората" и Радио София
Проектът “Мама работи“ е в подкрепа на работещите жени-майки. Изпълнител на проекта е Фондация “Мама има работа“ с финансовата подкрепа на Столичната община – Програма “Европа“ 2025, в партньорство с НЧ “Мечталище 2024“ и район „Лозенец“. Проектът цели да идентифицира нуждите на работещите жени-майки, да подкрепи тяхното личностно и професионално..
Разкрития на представители на ДБ относно продажбата на държавни имоти с отпаднала необходимост в София. Още преди месец се заговори за терени на няколко километра от сградите на БАН, както и такива в район “Лозенец”, които са предвидени за улици, а преди няколко дни темата повдигна и районният кмет на "Лозенец" Константин Павлов, който посочи, че..
От началото на 2025 година напливът от туристи в София се увеличава с 11% на годишна база, това уточниха от Общинско предприятие "Туризъм" при Столичната община. Данните посочват, че за периода януари-юни столицата е посетена от над 647 хил. туристи. Най-голям интерес проявяват посетители от държавите Израел, Италия, Испания, Франция,..
Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи настоява за по-високи заплати и по-добри специализации. “Промените, които ние предлагаме и които на 14-ти внесохме като наше предложение в Министерство на здравеопазването касае освен увеличаване на заплащането - едно от основните ни искания. Искам да обясня, защо е толкова важно да бъде..
За събитията и нови активности предвидени по повод 130 години от създаването на Български туристически съюз, разказа в предаването “Радиокафе“ изпълнителният секретар на БТС Лъчезар Лазаров, който не скри вълнението на екипа на БТС и на всички туристически дружества по повод юбилейната годишнина в настоящата 2025-а година...
Богат женски гроб проучва екипът на проф. Вагалински в Западния некропол на Хераклея Синтика, източно от откритата малко по-рано днес плоча със семеен портрет, съобщават от Archaeologia Bulgarica. Жената е погребана с накити - една златна обица на лявото ухо /по-масивна от намираните досега/, бронзова гривна на ръката, костени игли в прическата. До..
Изложбата “Гвардейският оркестър и формирането на културния и музикален живот в столицата и страната“ се откри днес, 17 юли, в градината пред Народния театър “Иван Вазов“. Тя съдържа архивни снимки и документи, чрез които посетителите ще имат възможност да се запознаят отблизо с дейността около формирането на тези първи музикални състави..