В мисията за контрол на мръсния въздух всяка година в София биват въвеждани нови рестрикции с цел овладяването на застрашаващите здравето и живота ефекти от горенето на вредни емисии.
По думите на Надежда Бобчева - зам.-кмет по екологията в Столичната община, нивата на мръсен въздух през зимните месеци отчитат спад за последните години, но не и в безопасните количества, вследствие на което ръководството опира и до прилагане на допълнителни мерки. Например белият билет, който е напълно безплатна алтернатива за придвижване чрез градския транспорт – въвеждането му се предвижда при кризисни нива на замърсяване.
И докато контролът на мръсния въздух в столицата, а и в другите големи градове у нас става все по строг, то и броят на измервателните станции отчита ръст. За замерването на чистотата на въздуха се грижи и неправителствената организация Airbg info. За снабдяването на градове с общодостъпна схема на въздушното замърсяване ни споделя доброволеца от организацията – Петър Киров.
"2017 г. стартирахме с 10-15 станции в София, в момента имаме около 1500 станции в цялата страна. В София имаме около 600-700 станции, които работят непрекъснато и показват данните на всеки 3 минути“.
От името на организацията уточняват също - замерваните данни са напълно точни в почти 100% от случаите.
Заедно с контрола на трафика, който се оказва един от на-големите проблеми в столицата в целогодишен аспект, плановете на проекта "Зелена София" и фонда за чист въздух включват поетапната забрана за горене на твърдо гориво в столични квартали, което ще доведе до пълната рестрикция на тези видове източници на отопление през 2029 г. Архитект Елица Панайотова, която е консултант на фонда за чист въздух, както и координатор на проекта "Зелена София" разказва и за новият план за въвеждане на училищни автобуси, които биха облекчили почасовия тежък трафик.
По данни на лекарската мрежа "Въздух за здраве" се отчита ръст на алергиите, кожните заболявания и проблемите свързани с дихателната функция както сред малки, така и сред големи. Експерти допълват, че ефектът не е мигновен, но трайните увреждания от ежедневното приемане на замърсен въздух остават с висок риск от опасност за човешкото здраве. Превантивни мерки остават по-честото използване на градски транспорт за сметка на личния автомобил и преминаването на безопасни за въздуха отоплителни източници.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
От Народния театър до Орлов мост със спирки Народния театър (1907), старото кафене "България" на ул. "Дякон Игнатий" и бившия едноименен хотел на номер едно на същата улица. Кафенето "Цар Освободител" "изземва" функцията му десетилетие по-късно. Следва поглед върху бившия конак, княжески - царски дворец, Министерски съвет и Етнографски музей и НХГ. Не..
Кирила Възвъзова-Каратодорова е първият експерт разчел личния тефтер на Васил Левски. Тя говори за народолюбието, за отдаването до пълна саможертва. "Това, което Левски направи за самата България, никой не го бе правил." В студиото е Кирил Казанджиев, неин внук: Слушаме разказ за структурирането на Народната библиотека, за изготвянето на..
Дори изобщо да не сте изкушени от симфоничната музика, няма начин поне веднъж да не сте чули емблематичната “Ръченица” от Тракийски танци на Петко Стайнов. Но те не биха се излели така вдъхновено изпод нотите на композитора, ако той нямаше до себе си жена, муза, подкрепа и всеотдайна грижа в лицето на съпругата му Стефанка. Внукът на..
TRAP fest Open Air е част от културния календар на Столична община и едно от най-чаканите безплатни младежки събития в София. Подкрепено от НЧ „Тротоара 2020“, фестивалът обединява млади артисти, доброволци и стотици фенове на истинската музика. Деян Янков, Мария Павлова и Петър-Сав Михайлов ни канят на събитието: "Младите организират и..
За поредна година в България се провежда инициативата "Юли без пластмаса" като част от глобалното движение Plastic Free July. Целта е хората да бъдат насърчени да ограничат употребата на пластмасови продукти за еднократна употреба. Световната инициатива "Юли без пластмаса" /Plastic Free July/ съществува от 2011г. Тя призовава милиони хора от цял..
Анита Гергова е майка на четири деца, създател на платформата " Осъзнати родители ". Споделя ценни съвети за лесно и леко пътуване с деца, така че семейната ваканция да се превърне в споделено и приятно приключение за цялото семейство. Предварителна подготовка "Убедила съм се, че когато съм подготвена, стресът е по-малък за..
12-дневната война по оста Израел – Иран, с намесата на САЩ за някои приключи неочаквано бързо. Всички обявиха победа. Но тя показа няколко важни неща, коментира пред БНР-Радио София Пламен Димитров от Българско геополитическо дружество . Израел от дълго време беше потенциалната заплаха над Иран, заради ядрената му програма, но една..