Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Психологът Джорджия Арсова:

Детето показва своите емоции още в утробата на майката

Снимка: Pixabay

"Разговор с психолог. Разбиране и преработка на детските емоции"- е акцентът на организираната тематична среща от Фондация "За нашите деца", която ще се проведе на 22 ноември с родители на деца от 0 до 7 години.

Детето показва своите емоции още в утробата на майката, без да има представа и да осъзнава какви са те, това разказа в предаването “Радиокафе“ психологът Джорджия Арсова.

„Когато майката вече може да говори на едно бебе с очи, уста, сълзи, плач, вече може да насзовава конкретни преживявания и възможния начин за това е, свързвайки ги със своите собствени преживявания, затова за хората, за които емоциите и чувствата са тема табу, е изключително голямо предизвикателство да започнат тези разговори с децата си“, подчерта тя.

Специалистът изтъкна, че множество детски емоции се изразяват чрез плача и той е различен при всяка от тях така, като всяка емоция е различен вид преживяване.

Важно е да се уточни, че всички родители по един или друг начин обособяват преживяванията на децата си и по някакъв начин дефинират техния път – може да се нарече травма, може да се нарече израстване и свързване с родителите. В момента се отива в една крайност в нашето общество, която представя всички родители като едни травмиращи злодеи, но е добре да не забравяме, че те правят най-доброто, на което са способни, изтъкна Джорджия Арсова.

По думите й, това важи включително и за тези от тях, които проявяват физическо насилие. Причината за проява на  физическо насилие е свързана с неспособността да осмисляш и преработиш  емоциите си, затова за децата много ценно би било да се научат да се разстройват и след това да се събират – това, за което казваме „юнак без рана не може“ – падаш и ставаш.

Разказвайки за професионалния си опит с момчета, за които емоции като срам, гняв, тъга са строго забранени, тя заяви, че това са деца, които идват във фондацията с девиантно поведение, изблици в детската градина, удряне на други деца, "защото ако не се научим да изразяваме емоциите с думи, ги изразяваме с тялото си“.

На организираното тематично събитие всеки родител е добре дошъл, независимо колко годишно е детето му. Идеята е да се обособи едно такова пространство за срещи, обмисляме и група за подкрепа на родители, която ще бъде отделно от Халите, каза още психологът.

Още конкретика по темата, чуйте в интервюто на Петя Калнакова в звуковия файл.

По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Зимата се завърна със сняг и ниски температури

Днес на много места ще продължи да вали сняг или дъжд и сняг, но от запад валежите ще започнат да отслабват и спират, а облачността да се разкъсва и намалява. До вечерта облачността ще намалее над по-голямата част от страната, съобщиха от НИМХ. Вятърът ще бъде слаб до умерен от северозапад, в Източна България от север. Максималните температури ще бъдат..

публикувано на 07.04.25 в 07:35
Мая Цанева

Кой ще си „осинови спортна площадка“

Резултатите от кампанията на сдружение „Безопасни детски прлощадки“:  Преди няколко месеца, както обявихме и в ефира на Радио София, сдружение „Безопасни детски площадки“ стартира  кампанията „Осинови спортна площадка“. Сега разбираме, че победителите са повече от първоначално обявените награди. Как се стигна дотук и голям ли беше интереса –..

публикувано на 06.04.25 в 14:10

Дори трафопостът в село Смоличано е произведение на изкуството

Има едно село Смоличано в Oсоговската планина, което час по час и ден след ден става все по-красиво. Преди няколко години там се установява Елена Начева и създава „Живей с любов“ – пространство за деца, които творят. И селото, в което постоянно живеят десетина човека, започва да се променя – пленери, детски лагери, музикални майсторски класове...

публикувано на 06.04.25 в 13:42

Всяко представление е емоционален взрив

Весела Кунчева за предстоящето на 13 април в НДК представление "Исус Христос Суперзвезда": "В момента работим и по мюзикъла "Коса". Радваме се много на това, което правим. Огромна отговорност! Имахме трънлив път - бяхме готови с премиерата и се обяви пандемията. Трябваше да изчакаме година и половина. Това смирение, към което ни принуди ситуацията, бе..

публикувано на 06.04.25 в 11:40
Момчил Николов

Искам да видя нещо ново, което ме чака зад ъгъла

Момчил Николов , автор на и носител на престижната награда „13 века България“, за третата си книга от поредицата "Чекмо": "Чекмо е истински човек. Познавам го от 2002-3, когато живееше в Испания с питон-албинос "Джеймс Бонд", който влезе сега в третата книга. Казах му: "Йонко, един ден ще напиша роман за теб". Името му е Йонко, викат му "Чекмо"..

публикувано на 06.04.25 в 11:03
Стара София

Софийски разкази - Обявяването на София за столица

Разлистваме старите документи за избирането на София за столица на България: Но още преди 1879, за Иван Богоров тя е: "Гъбава с руди, разположена на приятно и лично поле при р.Искър. Има чисти и широки улица, добричко училище. Околностите са накичени с 12 манастира."  Георги Раковски я нарича "сърцето на България" в недовършен ръкопис, а за Петко..

публикувано на 05.04.25 в 16:00

Историята оживява - Извори за миналото на Копривщица от османските архиви, част първа

Светлана Мухова и новата ѝ книга "Извори за миналото на Копривщица от османските архиви": "Идеята за книгата възникна към края на 2023, Васил Теохарев от с.Розино е вдъховител. Той е млад човек, който изследва своя район. 1525 е първото споменаване на Авред Алан (женска поляна) - първият топоним на Копривщица, която още не е поселище. По негова идея,..

публикувано на 05.04.25 в 15:00