Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Можем ли да променим механизмите на остаряването и да го забавим?

Снимка: Pixabay


Макар днес да живеем значително по-дълго от нашите предци, основните причини за смъртност остават все същите социално-значими заболявания - сърдечно-съдови, невродегенеративни и метаболитни нарушения.

“Когато говорим за анализ на един сложен процес, какъвто е биологичното остаряване, на клетките, тъканите, органите на човешкото тяло и на всички живи организми на планетата, е хубаво да дефинираме какво представлява този процес, защото в противен случай не можем да говорим за изследване, не можем да говорим за модулиране на процеса на забавяне.

Това е революционен, дълбоко консервативен процес, който засяга почти в сходни характеристики всички живи организми и си има своя еволюционен смисъл, а именно когато се появи един нов организъм, той да достигне до зрялост, да даде начало на ново поколение и след това да отпадне във фаза на хронологично остаряване, което завършва с остаряване и отмирането на организма, т.е. има еволюционен смисъл този процес.

Особено, когато говорим за баланса на нормално протичане на процесите в нашето тяло и в нашите клетки и сигнали, които го водят към това клетката да промени своите функции и това да се изроди в туморна клетка или да се изроди в нещо друго в организма.

Тогава наистина процесът на остаряване и тези сигнали в организма се отключват, за да предпазят организма. Така че това е сложен еволюционен процес, със сериозен и дълбок смисъл”, казва проф. д-р Милена Георгиева, съосновател и главен научен директор на EPIX AI.

Според нея самото стареене на организма се случва на различни нива - на ниво биомолекули, биомакромолекули - това са ДНК и РНК протеини, на ниво клетки, на ниво тъкани, органи и всички тези нива се изследват от различни експерти, като акцентът е най-дълбоко насочен към молекулните механизми към това  кога започва стареенето и какъв е тригърът на този процес.

Чуйте целия разговор на Елисавета Белеганска в звуковия файл

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Международният ден на авиацията ще бъде отбелязан със специална програма

От 9 до 12 април (сряда – събота), със специална програма,  Музеят на авиацията в с. Крумово, филиал на Националния военноисторически музей, ще отбележи Международния ден на авиацията и космонавтиката 12 април  и годишнината от полета на първия български космонавт. Нова изложба, презентации, прожекции, образователни игри и среща..

публикувано на 10.04.25 в 12:25

Кампанията "Великден за всяко дете" ще зарадва 300 деца в уязвимо положение

Кампанията "Великден за всяко дете" ще зарадва деца в уязвимо положение по случай светлия християнски празник. Инициативата стартира "Конкордия“ – България, а целта е да осигури 300 великденски кошници, пълни с лакомства и радост за децата. С кампанията "Великден за всяко дете" от фондацията искат не само да осигурят лакомства за децата, но и да..

публикувано на 10.04.25 в 12:23
Снимки: Капка Кънева

В Болоня наши илюстратори представиха България на световно ниво

Българското участие на 62-рия Международен панаир на детската книга в Болоня , състоял се през миналата седмица (от 31.03. до 3.04.) беше много успешно. "Върнахме се уморени, но заредени и въодушевени", изтъкнаха пред БНР-Радио София Капка Кънева, художник-илюстратор и преподавател, участник в събитието, и Венка Рагина, председател на..

публикувано на 10.04.25 в 11:59

"Връбница" кани на цветен празник в неделя, междувременно ремонтите в района продължават

Програмата за ремонт на тротоари продължава в столичния район "Връбница“. В момента се реконструират тротоарите на ул. "Бели Дунав“, каза пред Радио София зам.-кметът на района д-р Страшимир Димитров. Признава, че често в администрацията получават жалби за тротоарите на малките улици, които не са включени в програмата на Столичната община по тази..

публикувано на 10.04.25 в 10:36

Оперираха ученика, паднал от четвъртия етаж на гимназия в София

Ученикът, който вчера падна от четвъртия етаж на столична гимназия и получи височинна травма, е настанен в реанимацията на "Пирогов", съобщиха от лечебното заведение.   Тийнейджърът е претърпял операция, извършена от неврохирурзи, която е продължила до късно снощи. 15-годишен ученик падна от четвъртия етаж на столична гимназия По време на..

публикувано на 10.04.25 в 09:24

Отново облаци и дъжд, с температура в София около 10°

Днес през деня облачността ще се увеличи до значителна. Ще започнат валежи, предимно от дъжд, съобщиха от НИМХ. Ще е ветровито, с умерен, в Дунавската равнина и западната част на Горнотракийската низина до силен и поривист запад-северозападен вятър. По-късно вечерта в Източна България вятърът ще се ориентира от север и с него ще нахлува студен въздух. В..

публикувано на 10.04.25 в 07:35

"Форум", 09.04.25: Пари в образованието има, а къде са студентите за учители?

Коментаторите във "Форум" тази седмица Лидия Даскалова - политолог и юрист, и Калоян Константинов – журналист, асистент към Института по балканистика на БАН с Център по тракология, днес обсъждаха следните теми: Ресторантьори и хотелиери и днес протестно блокират центъра на София. Исканията са необосновани. Повечето хора не им..

публикувано на 09.04.25 в 18:35