Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

СОС гласува дали да отпусне средства за нова апаратура в общински лечебни заведения

Снимка: БГНЕС
Комисията по здравеопазване към Столичния общински съвет подкрепи всички предложенията за подобряване на условията за диагностициране и лечение на пациентите в София. На днешното си заседание СОС ще гласува дали да се отпуснат средства за покупка на апаратура и ремонти в общински лечебни заведения за над 2 млн. лева.

Университетската Първа МБАЛ "Св. Йоан Кръстител" иска от Столичния общински съвет финансиране, за да купи нов рентгенов апарат за отделението по образна диагностика. Сега действащият мамограф в общинската болница е на повече от 18 години и често се разваля. Необходимите средства за дигитален рентгенов апарат са 220 000 лв. без ДДС. 

Силно амортизирана е и голяма част от медицинската апаратура в общинската МБАЛ "Княгиня Клементина", пише в друг доклад до СОС. Лечебното заведение има нужда от финансиране за покупка на комбиниран дигитален рентгенов апарат за отделението по "Образна диагностика", стационарен ехограф за отделението по "Детски болести", анестезиологични апарати и операционни маси за операционния блок, както и за мултидисциплинарна ултразвукова платформа за хирургичните отделения и гинекологията.

Общата стойност на необходимата техника е до 906 506 лв с ДДС. Ако СОС одобри отпускането на тези средства, качеството на работата и резултатите от лечението на пациентите ще се повишат значително, коментира директорът на болницата д-р Борил Петров.

Съветниците трябва да решат и дали ще отпуснат средства за основен спешен ремонт на покрива и санитарните помещения на ДКЦ 28, което обслужва жителите на район "Искър".

Сградата на поликлиниката е в експлоатация от 1985 г. и оттогава в нея не е извършван основен ремонт. Вследствие на течовете през годините, водата е проникнала до ел.инсталацията и съществува реален риск от пожар и тежки аварии. за да се извърши архитектурно и енергийно обследване на сградата, ремонт на покрива и на 16 санитарни помещения са необходими над 1 млн. лв. с ДДС, пише в доклада до СОС.

По публикацията работи: Елица Елефтерова - Иванова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Бикини племето обитава острова на боговете от 10 години

Лѐмнос или Лѝмнос е деветият по големина остров на Гърция в северната част на Егейско море. Разположен е между островите Самотраки (на 42 km на север-североизток), Имврос (на 22 km на североизток) и Агиос Ефстратиос (на 30 km на юг) и на 58 kmна изток-югоизток от полуостров Света гора (Атон). Релефът му е хълмист и е популярна..

публикувано на 21.09.25 в 12:35
Студиото на Радио Цариброд

Цариброд е оцелявал и ще оцелее

В съвместното предаване на Радио София и Радио Цариброд отбелязваме празника на града, Пръв гост е д-р Ангел Йосифов - член на Националния съвет на българското национално малцинство в Цариброд: "Признанието за приноса ми към културата в Цариброд ми носи удовлетворение. Не мога да издържам без театър, дори и да си давам почивка за година-две...

публикувано на 21.09.25 в 09:33
С автора на Етюдите на София - 10 години в кадри

Софийски разкази - Етюдите на София - 10 години в кадри

Разговор с Иван Шишиев, автор на "Етюдите на София - 10 години в кадри" - книга, осветена на преводача. Посвещението идва дни преди принта. Кой е преводачът обаче? И кой е фотографският метод, използван от автора? "В началото снимах изключително черно-бяла София. Сега е изключително цветна. Някои от началните страници са от първите публикувани кадри,..

публикувано на 20.09.25 в 16:00

Историята оживява - Александър (Сашо) Божинов, копривщенският артист

Наричат го "последният бохем на Копривщица" или "Чичо Сашо" от радиоточката на Копривщица. Като художник рисува своите вдъхновителки и неземната хубост на родния град. Четката му е искрена. Подробности от близкия му приятел Дойчо Иванов, уредник в къщата-музей "Димчо Дебелянов". Но и от друг копривщенец, бивш уредник на същата къща-музей Славимир Генчев...

публикувано на 20.09.25 в 15:00
Йошинори Маеда

Адресите на любовта – Анастасия Макрелова и Йошинори Маеда или първата българка, омъжена за японец

Любовната история на Анастасия Макрелова и Йошинори Маеда започва със затъналия в преспи „Ориент-експрес“ – случка, описана от Агата Кристи.  Японският журналист е приютен в дома на Макрелови, за да не измръзне в неотопления влак, но любовта между него и 19-годишната абитуриентка от Френския колеж Сийка избухва като волтова дъга. И нито..

публикувано на 20.09.25 в 14:00
С Лоренцо Дабове и организатора на фестивала, Винченцо Матерацо (вляво)

Разделението винен юг - бирен север е абсолютен мит

На Фестивал на историческите бири в Требаселеге, Италия ни водят италианският бирен гуру Лоренцо Дабове и организаторът на фестивала, Винченцо Матерацо: "Абсолютен мит е това разделение на винен юг и бирен север. Всичките южни райони сме много заинтересовани от изкуството на бирата. В Италия няма много големи бирени традиции, но всичко правено е..

публикувано на 20.09.25 в 12:31
Валерия Джукич

Трябва да сме жилави, това е отношение към живота

Новата иновативна платморма за търсене на работа на Bulgaria wants you , ни е представена от Валерия Джукич, главен опертивен директор на Bulgaria Wants you: "Революционна чак, не бих казала, но прагматична - да! Обърнахме начина, по който се търси работа. Хора има, но трудно е за човек да се свърже с компанията, затова решихме да дадем на..

публикувано на 20.09.25 в 11:38