Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

След серия от нападения в столичния район "Оборище", живеещите настояват за законодателни промени

Снимка: edno.bg
След серия от нападения в столичния район "Оборище", заради зачестилите инциденти с жени, а в някои случаи и с деца, районната администрация организира среща с граждани и полицаи.

Добрата новина е, че и двамата са задържани и настанени за лечение. Става дума за психично болни мъже, които водят скитнически начин на живот. Единият има криминални прояви и е регистриран в полицията, но другият мъж не е криминално проявен. На срещата общинарите от Оборище обещаха сформиране на работна група.

“Тази група вече е сформирана. Гражданите от района, които изявиха желание да се включат в нея, решихме да се съберем и дори направихме първа среща. Освен гражданите, на срещата са присъствали и представители на районната администрация, в случая аз и зам.кмета Емануилов, както и представители на V районно управление, т.е. институциите, които сме пряко засегнати в случая", коментира Милена Алексиева - и.д. кмет на район “Оборище”.

По думите ѝ няма законови претенции за някакви по-радикални мерки и затова групата решава гражданите да структурират проблема - нападенията, усещанията на пострадалите, полицията пък да структурира своите възможности за действие в такива случаи, както и какво е добре да се прави, за да бъдат по-експедитивни.

Психолози и психиатри ще съдействат от медицинска гледна точка за това какво може да се направи. Със събраната информация ще бъдат запознати депутати, за да се реши проблемът със законодателни мерки.

“При наличие на такъв тип ситуации - множество противоправни деяния от едно и също лице, което е с психическо заболяване, депутатите да намерят някакъв обективен критерии, по силата на който тези лица да бъдат задържани за по-дълго време. Да бъдат лекувани и да се проследява лечението им, след това при домашни условия от социални служби. 

Винаги може да се намери начин това да се случи, защото тези хора за известно време са задържани в психиатрични клиники - до три месеца в момента законът позволява, след което се пускат и никой не следи как живеят, дали някой полага грижи за тях и те рецидивират това, за което са били задържани първия път. Тази цикличност трябва да бъде пресечена, за да може обществото да е спокойно”, обяснява тя.

Чуйте какви са останалите мерки в разговора на Александра Илиева в звуковия файл
По публикацията работи: Елица Елефтерова - Иванова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 08.04.25: Несистемните партии в българската политика - временна мода или устойчива тенденция

Коментатори във "Форум" тази седмица са политологът и юрист Лидия Даскалова, и журналистът, асистент към Института по балканистика на БАН Калоян Константинов. Заедно с водещия Лъчезар Христов, част от темите, които дискутираха днес, бяха: - Несистемните партии в българската политика – временна мода или устойчива тенденция -..

публикувано на 08.04.25 в 18:35

"За Земята": Замърсяването с азотен диоксид в София е целогодишно

Наднормено замърсяване с азотен диоксид в София през 2024 г., отчитат от екологичното сдружение "За Земята". Те призовават за спешни мерки, тъй като новите годишни данни от измерванията на сдружението показват тенденцията да е дори към по-високи концентрации на замърсителя. В над 91% от точките в столицата, в които "За Земята“ проследява..

публикувано на 08.04.25 в 17:15

Зелени иновации за устойчиво развитие

Българските компании трябва да бъдат насочени към зелените иновации, за да бъдат конкурентноспособни. Инициативата за това да идва от частния сектор, но държавата трябва да осигури нужните инструменти, за да подпомогне развитието на икономиката. Тези послания и изводи отправиха участници в кръглата маса "Мисия Зелени Иновации: Възможности за..

публикувано на 08.04.25 в 16:05
Снимки: Даниел Ненчев

Парите като изкуство

Кога парите могат да се превърнат във форма на изкуство? Защо българската иконопис може да бъде основа за поп-арт? Каква е разликата между изкуството на Хубен Черкелов и това на Деймиън Хърст? Как образите на Габриел Гарсия Маркес, Статуята на свободата или пък паметника на свободата – Шипка, се събират в общ контекст, благодарение на Хубен, който..

публикувано на 08.04.25 в 15:54

Предлагат регулация за брокерите на недвижими имоти

Преди дни от ГЕРБ внесоха в Народното събрание законопроект за брокерите на недвижими имоти. Той предвижда да бъде създаден Национален регистър, солени глоби за фалшиви обяви на недвижими имоти, задължителни обучения, както и всеки брокер да има досие, а всяка агенция – партида. Целта е да бъде предоставена публична информация за брокерите като..

публикувано на 08.04.25 в 15:07

Новият випуск 2025/2027 по Програма "Училища за пример" стартира през юли

45 училища от 34 населени места в цяла България ще станат част от випуск 2025/2027 на програмата “Училища за пример“ на фондация "Заедно в час" през месец юли. Участниците са рекорден брой, след като през 2024 г. беше разширен обхватът , включвайки 40 училища. Програмата подкрепя училищните екипи да усъвършенстват преподавателските си..

публикувано на 08.04.25 в 14:51
Снимка: Архив на Федерацията по фелинология в България

Домашни котки също ще участват на Международната изложба в София

През следващия месец Федерацията по фелинология организира първата по рода си в България Международна изложба на котки. За два дни (17 и 18 май) София ще се превърне в столица на красотата, обаянието и любовта към животните. Ще се съберат най-елегантните и впечатляващи котки от целия свят, твърдят организаторите. Пред БНР-Радио София..

публикувано на 08.04.25 в 12:57