Документалният филм "Чистота или смърт“ представя историята за живота и пътя на шестима резиденти в терапевтична общност за зависими в България. Въпреки че много хора са чували за такива общности, малцина знаят как всъщност изглеждат и какво се случва в тях.
На 6 декември, в кино „Люмиер“ е премиерата в София, а прожекции има в Бургас, Пловдив и Варна.
В предаването „Ритъмът на столицата“ разговаряме с режисьора Даниел Ненов и продуцента на филма Дилян Калчев.
"Темата на филма е тясно свързана и с моя лична история, тъй като от най-ранна детска възраст съм израснал с човек в семейството, който е със зависимост към алкохола и винаги на свой гръб съм изпитвал последствията от това. Когато получих възможност да посетя и да видя отвътре в терапевтичен център лечението на резиденти, с две ръце, широко приех идеята и сметнах, че би било много полезно за мен самия, а като цяло и за обществото, да се покаже начина на живот и терапевтичния процес на възстановяване на хора със зависимости, защото още отпреди 20 години са останали закостенели погрешни разбирания, че комуните са място, в което хората се изцеляват, преборват своята зависимост, полагайки обществено полезен труд. Но истината е, че в подобен тип центрове възстановяването идва от самите резиденти, които сами носят отговорност за своето възстановяване, макар да има и терапевти, които им помагат“, разказа режисьорът Даниел Ненов.
Да разясним стигмата, че хората в тези центрове страдат, защото живеят в изолация?
"Има го и погрешното разбиране, че всъщност подобен тип институции са последната алтернатива на един зависим, но истината е, че това трябва да бъде една от първите стъпки, която човек, който е зависим, трябва да предприеме - да постъпи в подобен терапевтичен център, няма нищо страшно, но наистина стигмата е голяма, именно затова, целта на филма е да даде просветление в тази насока", подчерта режисьорът.
Какво представлява ежедневната програма за възстановяване в часовете на един ден, разказа продуцентът на лентата Дилян Калчев.
"Още в началото на деня се обособяват терапевтични групи, в които резидентите се събират със специалист-психолог. Техният най-добър приятел е тетрадката. В нея те описват чувствата си, анализират себе си. Правейки самоанализа те преминават в различни терапевтични групи през целия ден, провеждат се и различни групови арт терапии, театрални школи, които целят да образоват, но и да ги разтоварят от изключително тежките по своята същност, терапевтични групи“, обясни продуцентът и допълни, че полезността е в това, че хората постъпили в терапевтичните центрове преоткриват себе си.
За героите във филма "Чистота или смърт", Делян Калчев разкри:
"За мое щастие имах възможността да се срещна с тях, макар че филмът вече беше заснет, защото искахме да допринесем за допълнително съдържание в нашите социални мрежи, искахме да запишем допълнителни видеа с историите на тези герои извън филма. И наистина бях изключително впечатлен от начина, по който те ме посрещнаха, защото филмът е сниман преди повече от година и освен, че съм го гледал няколко пъти, вече виждах и трансформацията във времето, което е минало докато този филм стигне до продукция, за да бъде готов. Реално те са едни нормални хора, като всеки един от нас, но вътрешно в себе си носят един дълбок проблем. Сред тях са хора с успешен бизнес и професии. Историите, които разказват във филма и след него, са наистина впечатляващи".
Зависимостта тлееща рана ли е или такава, която може да зарасне?
"Истината е, че когато разговаряхме с тях по време на снимките, те може да са се възстановили и в момента да не употребяват вещества, но тази зависимост остава с тях до края на живота им. Те се борят всеки ден да не направят крачка обратно към субстанциите“, посочват от екипа.
Първата премиера на лентата ще бъде в София – 6 декември в кино „Люмиер“ от 19 часа.
Повече за каузата, зад която стои филмът, както и за останалите дати и локации на прожекцията, чуйте от разговора на Надежда Герова в звуковия файл.
След подаден сигнал от жалбоподателката за инцидент с питбул без намордник и повод , който нападнал момиче и кучето ѝ във вход на блок в "Люлин 4" , от Столичния инспекторат съобщават, че са предприети мерки. Изпратени са данните за удостоверяване на стопанина на агресивното куче като след това ще му бъде съставен акт. Инспекторите..
В летните жеги нищо не дава повече хлад и свежест от водата. Затова и днешното предложение за разходка на Мария Бояджиева е за три водоема близо до София . Първото предложение е само на час път с кола от столицата и на 16 километра от Самоков. Това е язовир „Алино“. Мястото е приятно за разходка, риболов, пикник и отдих. Водоемът се намира на края..
Младите специалисти д-р Анна Кирова и д-р Надя Дзелепи преминаха успешно Европейския изпит по кардиология, съобщиха от Националната кардиологична болница (НКБ), където лекарките работят. Изпитът се провежда от Европейското дружество по кардиология (ESC), като България е пълноправен участник в инициативата от 2021 г. "Тази диплома по..
След като от 10-15 години се говори за създаването на гаранционен фонд в областта на туризма, преди броени дни от ресорното министерство внесоха в Народното събрание законопроект за изменение и допълнение на Закона за туризма. Целта на предвиждания Туристически гаранционен фонд е да се гарантират правата на потребителите на услуги в този..
Константин и Сана Драгови са инструктори във фондация "Изкуството да живееш". Те са двойка както в живота, така и в работата си. Занимават се с йога и медитация. В началото на август организират няколко събития с Гурудев Шри Шри Рави Шанкар . Темата на трите просветляващи вечери в три града в България е " Блаженство сред хаoса ". "Какво е..
Творба от ранния период на световноизвестния художник Христо Явашев-Кристо, създадена в началото на 50-те години на XX век, е част от изложбата с произведения на значими творци от XIX, XX и XXI век, подредена в галерия "Нюанс" до 7 септември. Експозицията е под надслов "Летни акценти 2025 - живопис и рисунка" и в нея могат да се видят..
Истината в цифри изглежда така: над 53 000 сигнала за домашно насилие само през 2024 г. Над 105 жени убити от партньори или членове на семейството им в последните 5 години. Тази истина е провокацията, заради която журналистът Димитър Панайотов и фотографът Александър Николов изминават стотици километри, за да съберат реални истории на..