Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Код Синьо" - какъв е климатът в нашия дом?

Лора Радкова и Сабина Иванова
Снимка: Даниел Ненчев

Лора Радкова и Сабина Иванова са авторките на проект "Код синьо". Това са историите на пет жени и един мъж, преживели домашно насилие. 
Идеята за „Код синьо“ се заражда преди две години, тогава създателите са имали желанието да разкажат за сериозния проблем, свързан с домашното насилие. Те са подходили по начин, който ще привлече вниманието на аудиторията - чрез прогнозата за времето, за това и проектът е наречен „Код синьо за цялата страна“.


“Опитахме се да разкажем повече за домашното насилие през прогнозата за времето, защото всеки ден, преди да излезем от вкъщи гледаме прогнозата, за да знаем дали да си вземем чадър или да си вземем шапка. Ако следим за знаците на времето, защо да не следим какъв е климатът в нашия дом”, коментира Сабина Иванова. Знаците, по които ние се подготвяме за лошо време навън, са също толкова разпознаваеми и вкъщи. Ако усетим знак, че се влошава обстановката в нашия дом, можем да го разпознаем и да знаем, че имаме нужда от помощ и подкрепа", допълва Лора Радкова. 

Само до септември подадените през телефон 112 сигнали са над 40 хил., към тях не са включени сигналите, които са подадени към специализираните организации, а има две такива. Очакванията са до края на годината тези сигнали да надминат 50 хил., а реалната бройка (на домашното насилие, което включва и неподадените сигнали) вероятно е към 150 хил. Заедно с пернишката организация “Пулс” (които от 20 години се занимават с домашно насилие), двете момичета обръщат внимание на първите сигнали, които показват, че става дума за насилие във връзката.

Сигнали за това, че става дума за насилник (мъж или жена) е грубото отношение с околните хора, както и хората, които го обкръжават, сигнал може да бъде дори и прекаленото внимание към партньора, а също и рязката смяна в настроенията, както и прекалено силните обещания, които могат да се дават в началото на връзката. Всъщност тези сигнали, сами по себе си, са характерни за началото на почти всяка връзка, при насилниците обаче тези хубави моменти се редуват с лоши. В момента в страната ни има 12 центъра за защита на жените, претърпели домашно насилие, а по европейски стандарти те трябва да бъдат поне 28.

“Мен винаги са ме вълнували теми, свързани с някаква социална несправедливост и смятам, че за да бъдем общество, което върви напред, трябва да имаме усещане за сигурност. Мисля, че това е базисно за всеки човек, както всеки заслужава да израстне в едно сплотено и хубаво семейство, защото това те прави продуктивен и градивен”, коментира Събина Иванова.   

Целта на проект “Код синьо” е превенцията, защото насилието, отгледано в една среда, действа на децата в тази среда. "За съжаление повечето случаи, в които се е стигнало до обаждане към 112 или някоя от организациите, почти всички хора са с деца, които са станали преки или непреки свидетели на това и в един момент развиват психологически травми, които след това пренасят в собствените си семейства, когато пораснат. Това е един непрестанен процес, и когато работим като общество за промяната на тази тенденция, тогава можем да говорим за превенция", допълва Лора Радкова.

Чуйте целия разговор на Даниел Ненчев в звуковия файл

По публикацията работи: Елица Елефтерова - Иванова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 08.04.25: Несистемните партии в българската политика - временна мода или устойчива тенденция

Коментатори във "Форум" тази седмица са политологът и юрист Лидия Даскалова, и журналистът, асистент към Института по балканистика на БАН Калоян Константинов. Заедно с водещия Лъчезар Христов, част от темите, които дискутираха днес, бяха: - Несистемните партии в българската политика – временна мода или устойчива тенденция -..

публикувано на 08.04.25 в 18:35

"За Земята": Замърсяването с азотен диоксид в София е целогодишно

Наднормено замърсяване с азотен диоксид в София през 2024 г., отчитат от екологичното сдружение "За Земята". Те призовават за спешни мерки, тъй като новите годишни данни от измерванията на сдружението показват тенденцията да е дори към по-високи концентрации на замърсителя. В над 91% от точките в столицата, в които "За Земята“ проследява..

публикувано на 08.04.25 в 17:15

Зелени иновации за устойчиво развитие

Българските компании трябва да бъдат насочени към зелените иновации, за да бъдат конкурентноспособни. Инициативата за това да идва от частния сектор, но държавата трябва да осигури нужните инструменти, за да подпомогне развитието на икономиката. Тези послания и изводи отправиха участници в кръглата маса "Мисия Зелени Иновации: Възможности за..

публикувано на 08.04.25 в 16:05
Снимки: Даниел Ненчев

Парите като изкуство

Кога парите могат да се превърнат във форма на изкуство? Защо българската иконопис може да бъде основа за поп-арт? Каква е разликата между изкуството на Хубен Черкелов и това на Деймиън Хърст? Как образите на Габриел Гарсия Маркес, Статуята на свободата или пък паметника на свободата – Шипка, се събират в общ контекст, благодарение на Хубен, който..

публикувано на 08.04.25 в 15:54

Предлагат регулация за брокерите на недвижими имоти

Преди дни от ГЕРБ внесоха в Народното събрание законопроект за брокерите на недвижими имоти. Той предвижда да бъде създаден Национален регистър, солени глоби за фалшиви обяви на недвижими имоти, задължителни обучения, както и всеки брокер да има досие, а всяка агенция – партида. Целта е да бъде предоставена публична информация за брокерите като..

публикувано на 08.04.25 в 15:07

Новият випуск 2025/2027 по Програма "Училища за пример" стартира през юли

45 училища от 34 населени места в цяла България ще станат част от випуск 2025/2027 на програмата “Училища за пример“ на фондация "Заедно в час" през месец юли. Участниците са рекорден брой, след като през 2024 г. беше разширен обхватът , включвайки 40 училища. Програмата подкрепя училищните екипи да усъвършенстват преподавателските си..

публикувано на 08.04.25 в 14:51
Снимка: Архив на Федерацията по фелинология в България

Домашни котки също ще участват на Международната изложба в София

През следващия месец Федерацията по фелинология организира първата по рода си в България Международна изложба на котки. За два дни (17 и 18 май) София ще се превърне в столица на красотата, обаянието и любовта към животните. Ще се съберат най-елегантните и впечатляващи котки от целия свят, твърдят организаторите. Пред БНР-Радио София..

публикувано на 08.04.25 в 12:57