Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Даниел Василев, икономист и пазарен анализатор:

Митата върху европейския внос ще се платят от американските потребители

Доналд Тръмп на финала на предизборната си кампания в Пенсилвания, 3 ноември 2024 г.
Снимка: БТА
Има още време докато новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп влезе в длъжност в началото на следващата година, но намеренията му дават основание на редица европейски държави да се опасяват от зараждаща се търговска война. Засега за плановете на Тръмп може да се съди по смелите му заявки от предизборната кампания за универсална митническа ставка между 10 и 20% за Европейския съюз, а за стоките от Китай - 60%.    

“Тази заплаха за митата е едно много силно оръжие, което Тръмп държи. Ако видим данните за износа и вноса от САЩ към Европа, всъщност Европа е нетен износител, т.е. ние изнасяме повече отколкото внасяме стоки от САЩ, в размер на около 150 млрд. долара. Митата, като всеки един данък, се плащат от крайните потребители в страната, в която са наложени. Митата върху европейския внос, наложени от Доналд Тръмп, ще се платят от американските потребители и не трябва да се заблуждаваме за това нещо”, коментира Даниел Василев, икономист и пазарен анализатор.

“Реално, налагането на мита може да е едно умело използвано оръжие, за да се принудят различни страни по света да седнат на масата за преговори по някакви причини и теми, а знаем, че Тръмп като президент, ако не друго, умее и обича да преговаря”, коментира той.

Европа изнася за САЩ основно автомобили, лекарства и медицинска апаратура. Европейският автомобилен сектор в момента е много близо до състояние на свободно падане.

Европейските държави наложиха мита на китайските автомобили, германски производители се борят да намерят някакви продажби, за да изпълнят целите си, а най-големите от тях дори казаха, че това няма да се случи. Volkswagen затваря за първи път заводи на територията на Германия. Като цяло се наблюдава слабо търсене, което е нормално заради високите лихви и като цяло притиснатите от цените потребители, а на фона на това търсенето ще продължи да намалява.

“На днешно време икономиките са все повече синхронизирани една с друга”, коментира той, като посочва, че няма как една икономика да изпада в рецесия, а другите около нея да бъдат незасегнати. Според него проблемите в автомобилния сектор ще окажат влияние и на други отрасли от икономиката.

Даниел Василев е категоричен, че митата са част от тотално объркана икономическа политика и всеки път са имали негативен икономически ефект. Това е и причината за създаването на Европейския съюз - търговията между отделните европейски икономики е срината след Втората световна война и това принуждава ръководителите на държавите да седнат на масата на преговорите и да се договорят да има свободно движение на стоки, хора и капитали.

Още по темата чуйте в разговора на Даниел Конов с Даниел Василев в звуковия файл.
По публикацията работи: Елица Елефтерова - Иванова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Сливница

Сливница е втора Шипка

Време е за поредното ни гостуване в Сливница. Този път започваме с Младена Шуманова - педагогически съветник в Професионалната гимназия по транспорт и с ученика в 8 клас Александър Русков за създадената преди 2 години междуучилищна телевизия: "60 години сме град, но имаме много история, населено място сме от древни времена, на Римски път сме. В..

публикувано на 02.02.25 в 11:14

Историята оживява - Радиотеатърът, части 1 и 2

Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът  е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..

публикувано на 01.02.25 в 16:00
Кино “Модерен театър”

Софийски разкази - Кино “Модерен театър”

Най-старият киносалон в България е “Модерен театър” (известно и като "Цанко Церковски" след 9 септември). Слушаме откъси от рекламен текст за откриването на Кино “Модерен театър”, както и откъси от спомените на Георги Каназирски - Верин за първия кинематограф в София и за първата кръчма, обърната в кино преди създаването на Кино “Модерен театър” в 1908...

публикувано на 01.02.25 в 15:00
Михаил и Кристина Белчеви

Адресите на любовта - Михаил и Кристина Белчеви

Кристина и Михаил Белчеви са заедно от 42 години, а са се разделяли за не повече от четири дни. Животът им е споделена нежност, изпята любов и музика, която докосва струните на душата. И предопределеност свише.  Криси чува песента на Лили Иванова “Самота” по текст на Мишо ден преди да се запознаят и си казва „Къде ли са тези сантиментални мъже, които..

публикувано на 01.02.25 в 13:55
Йосиф Аструков

Малките поколения са по-самотни

„Самотният зрител“ – огледало на обществото ли са новите сериали? Още по темата с Йосиф Аструков ,  Институт за изследване на изкуствата - БАН: "Темите не са нови, датират още от ТВ - хората са седнали заедно и гледат. Сега всеки се разцепва на малки екрани. Ако гледаш комедия и не ви е смешна, а цялата зала се тресе, и на теб ти става смешно...

публикувано на 01.02.25 в 11:46

“DEEP SEEK” ще помогне за по-добър BG GPT

Пускането на ИИ “DEEP SEEK” доведе до неочаквани реакции и събития – ЗАЩО?  Постига ли се наистина революция с този модел и повдига ли нови въпроси за надпреварата в разработването на технологията?  Събеседник по темата ни е д-р Димитър Димитров, част от Института „INSAIT” към СУ „Св. Климент Охридски“: “DEEP SEEK” е модел за разсъждение,..

публикувано на 01.02.25 в 10:53
Владимир Полеганов

Автентична емоционална палитра

Графичният роман „Mаус“ на Арт Спигелман  излиза за пръв път на български език. Представя ни го неговият преводач - Владимир Полеганов: "Комиксът е подценявана област на изкуството - смята се за явно популярна. Но чрез неочакваната форма се разказва история, която се говори и възприема много трудно. Авторът бавно е осъзнавал какво е да си син на..

публикувано на 01.02.25 в 10:15