Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

От 10 до 19 декември

Коледни образователни ателиета в Националния етнографски музей

Снимка: Националнен етнографски музей при БАН

От 10 до 19 декември, в Националния етнографски музей при БАН ще се проведат традиционните Коледни образователни ателиета. Записванията вече започнаха, каза пред Радио София етнологът Мария Боянова.

В инициативата децата ще могат сами да омесят коледен хляб или да изработят сурвачки. Ще разберат какви са били обичаите при почитането на Коледа, кога и как елхата и украсата стават част от коледното настроение, и какви са гаданията на Сурва.

"Темата за коледните традиции в Националния етнографски музей я застъпваме по две линии. Проведохме редица изнесени уроци и семинари в училища по линия на фондация "Образование с наука". От друга страната другата седмица започват традиционните Коледни образователни ателиета", обясни Боянова.

Децата ще научат и кога Нова година става част от празнуването, а  ателиетата са подходящи за деца от всички възрасти. Продължителността на заниманията е 60 мин.

"Ще разгледаме и Сурва, защото това е един цялостен празничен цикъл от Игнажден до 6 януари – Йордановден. Групите вече са почти запълнени, има последни места за деца с родители. Ателиетата, които сме заложили са от една страна за обреден хляб като ще възпроизвеждаме украса върху коледни обредни хлябове. Децата ще могат да гледат модели и всяко дете собственоръчно да украси хлебче. Печем ги на място и децата могат да си ги хапнат. Изработваме и сурвачки, съпроводено с разказ за символиката на сурвачката", посочи Мария Боянова.

Съвместно с Националната галерия, Националният етнографски музей за първи път организира събитието "Коледа в двореца. Пътуване във времето". То е еднократно и ще се състои на 10 декември, от 18.00 часа.

На специална беседа, водена от Жанет Митева от Националната галерия и Тотьо Христов от Националния етнографски музей, посетителите ще научат подробности за историята на бившия царски дворец и празнуването на първата модерна Коледа в България.

"За първи път се отварят двете крила на двореца, с цел разглеждането му в цялост и с цел беседа за функциите на отделните помещения, историята на сградата и живота на царското семейство в нея. В балната зала са се провеждали традиционни коледни балове. По всяка вероятност там е украсена първата коледна елха в България", каза Мария Боянова.

Местата за участие в събитието са ограничени.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Полина Начева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мая Цанева

Кой ще си „осинови спортна площадка“

Резултатите от кампанията на сдружение „Безопасни детски прлощадки“:  Преди няколко месеца, както обявихме и в ефира на Радио София, сдружение „Безопасни детски площадки“ стартира  кампанията „Осинови спортна площадка“. Сега разбираме, че победителите са повече от първоначално обявените награди. Как се стигна дотук и голям ли беше интереса –..

публикувано на 06.04.25 в 14:10

Дори трафопостът в село Смоличано е произведение на изкуството

Има едно село Смоличано в Oсоговската планина, което час по час и ден след ден става все по-красиво. Преди няколко години там се установява Елена Начева и създава „Живей с любов“ – пространство за деца, които творят. И селото, в което постоянно живеят десетина човека, започва да се променя – пленери, детски лагери, музикални майсторски класове...

публикувано на 06.04.25 в 13:42

Всяко представление е емоционален взрив

Весела Кунчева за предстоящето на 13 април в НДК представление "Исус Христос Суперзвезда": "В момента работим и по мюзикъла "Коса". Радваме се много на това, което правим. Огромна отговорност! Имахме трънлив път - бяхме готови с премиерата и се обяви пандемията. Трябваше да изчакаме година и половина. Това смирение, към което ни принуди ситуацията, бе..

публикувано на 06.04.25 в 11:40
Момчил Николов

Искам да видя нещо ново, което ме чака зад ъгъла

Момчил Николов , автор на и носител на престижната награда „13 века България“, за третата си книга от поредицата "Чекмо": "Чекмо е истински човек. Познавам го от 2002-3, когато живееше в Испания с питон-албинос "Джеймс Бонд", който влезе сега в третата книга. Казах му: "Йонко, един ден ще напиша роман за теб". Името му е Йонко, викат му "Чекмо"..

публикувано на 06.04.25 в 11:03
Стара София

Софийски разкази - Обявяването на София за столица

Разлистваме старите документи за избирането на София за столица на България: Но още преди 1879, за Иван Богоров тя е: "Гъбава с руди, разположена на приятно и лично поле при р.Искър. Има чисти и широки улица, добричко училище. Околностите са накичени с 12 манастира."  Георги Раковски я нарича "сърцето на България" в недовършен ръкопис, а за Петко..

публикувано на 05.04.25 в 16:00

Историята оживява - Извори за миналото на Копривщица от османските архиви, част първа

Светлана Мухова и новата ѝ книга "Извори за миналото на Копривщица от османските архиви": "Идеята за книгата възникна към края на 2023, Васил Теохарев от с.Розино е вдъховител. Той е млад човек, който изследва своя район. 1525 е първото споменаване на Авред Алан (женска поляна) - първият топоним на Копривщица, която още не е поселище. По негова идея,..

публикувано на 05.04.25 в 15:00
Петко Р. Славейков

Адресите на любовта - Петко Славейков

Петко Славейков имал две жени накуп Веруюто на палавия поет било „Жените са дяволи, които ни проваждат в пъкъла през райските врати” Възрожденският поет и просветител Петко Рачов Славейков познава твърде късно истинските чувства, при това като участник в любовен триъгълник. Той е отдавна женен за Иринка, от която има осем деца, когато се..

публикувано на 05.04.25 в 13:55