В инициативата децата ще могат сами да омесят коледен хляб или да изработят сурвачки. Ще разберат какви са били обичаите при почитането на Коледа, кога и как елхата и украсата стават част от коледното настроение, и какви са гаданията на Сурва.
"Темата за коледните традиции в Националния етнографски музей я застъпваме по две линии. Проведохме редица изнесени уроци и семинари в училища по линия на фондация "Образование с наука". От друга страната другата седмица започват традиционните Коледни образователни ателиета", обясни Боянова.
Децата ще научат и кога Нова година става част от празнуването, а ателиетата са подходящи за деца от всички възрасти. Продължителността на заниманията е 60 мин.
"Ще разгледаме и Сурва, защото това е един цялостен празничен цикъл от Игнажден до 6 януари – Йордановден. Групите вече са почти запълнени, има последни места за деца с родители. Ателиетата, които сме заложили са от една страна за обреден хляб като ще възпроизвеждаме украса върху коледни обредни хлябове. Децата ще могат да гледат модели и всяко дете собственоръчно да украси хлебче. Печем ги на място и децата могат да си ги хапнат. Изработваме и сурвачки, съпроводено с разказ за символиката на сурвачката", посочи Мария Боянова.
Съвместно с Националната галерия, Националният етнографски музей за първи път организира събитието "Коледа в двореца. Пътуване във времето". То е еднократно и ще се състои на 10 декември, от 18.00 часа.
На специална беседа, водена от Жанет Митева от Националната галерия и Тотьо Христов от Националния етнографски музей, посетителите ще научат подробности за историята на бившия царски дворец и празнуването на първата модерна Коледа в България.
"За първи път се отварят двете крила на двореца, с цел разглеждането му в цялост и с цел беседа за функциите на отделните помещения, историята на сградата и живота на царското семейство в нея. В балната зала са се провеждали традиционни коледни балове. По всяка вероятност там е украсена първата коледна елха в България", каза Мария Боянова.
Местата за участие в събитието са ограничени.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
В предаването "Форум" тази седмица заедно с коментаторите Адриана Диканчева и Никола Атанасов, водещата Елена Пъневска коментира следните теми: София осъмна с работещ градски транспорт, но в столичния квартал “Люлин” ще функционира и предвидената линия за вътрешноквартален транспорт; Мнения след вчерашния протест в подкрепа на Терзиев, в..
В аулата на Университета за национално и световно стопанство се проведе тържествена церемония в чест на навършените 105 години от основаването на висшето учебно заведение. На мястото присъстваха председателят на Народното събрание доц. Наталия Киселова, министъра на образованието и науката Красимир Вълчев, българският Патриарх и софийски..
Национална мрежа за децата (НМД) представи днес пред политиците и медиите основни изводи, данни и оценката, която обществото дава на държавата в годишния доклад на “Бележник -2025“ по отношение на детските политики. Тази година в оценката на държавните политики по данни на Национална мрежа за децата са се включили рекорден брой от над 7 700..
Международният поетичен фестивал "Софийските метафори" и Столичната библиотека ни канят на премиера на международна поетична антология. В нея са включени стихотворения от 62-ма поети от 20 държави, участвали в Международния поетичен фестивал "Софийските метафори" в периода 2019 – 2025 година. Премиерата на сборника "Софийските метафори" ще се..
За първи път в края на 2024 г. богатството на българите надхвърля 1 трлн. лв., но 700 млрд. лв. от тях са инвестирани в жилища. Има ли дисбаланс в структурата на богатството и какви са показателите, измерващи това състояние, това обясни в ефира на “Ритъмът на столицата” Стоян Панчев , икономист, съосновател на Експертен клуб за икономика и..
Не търсете "Радио Африка" в честотния диапазонна своите апарати, защото това е първият български филм за африканската музика. Затова, ако искате да посетите премиерата му, отидете на 21 май, сряда, в столичния Дом на киното от 20 часа. Създателите на филма са журналистът и писател Стефан Стефанов и операторът Давид Вълков . Идеята се..
Природните бедствия и екстремните метеорологични явления зачестяват и в резултат се увеличават икономическите загуби от тях. На този фон, едва около 10% от жилищата в България са застраховани, пише БГНЕС. По данни на Munich Re, загубите за 2024 г. в световен мащаб възлизат на 320 млрд. долара, с 19,4% повече от 2023 г., като от тях застраховани са..