Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Все по-малко желаещи у нас да станат донор на генетичен материал

Снимка: pixabay.com/bg

В двата най-големи български града - София и Пловдив се проведе Национална конференция за донорството на генетичен материал, организирана от Изпълнителната агенция "Медицински надзор" и Фондация "Искам бебе". Целта е да се повиши осведомеността за значението на донорството на генетичен материал, както и да се насърчи диалога между държавата, медицинските специалисти, пациентите и обществото.

Подобряване на ефективността на процедурите по асистирана репродукция и намиране на устойчиви решения за подкрепа на семействата с репродуктивни проблеми беше фокусът на конференцията тази година. Говоренето по темата е недостатъчно, каза пред Радио София Иванка Динева – изпълнителен директор на ИА "Медицински надзор".

"Хората не знаят къде да попитат, не знаят, че ако дарят генетичен материал няма да се разклати здравето им, а напротив. Хората трябва да знаят, че преди да станат донори ще им бъдат направени безплатни изследвания. Т.е. човек освен, че може да даде шанс за живот за създаването на едно дете, той ще бъде спокоен и за собственото си здраве", обясни Иванка Динева.


Хората, които имат нужда от генетичен материал под никаква форма не получават финансиране от държавата, изтъкна адв. Мария Янева - председател на фондация "Искам бебе".

"От фондация "Искам бебе" в над 50 общини създадохме общински програми за финансиране, които да включват и тези пациенти, които имат нужда от донорски генетичен материал. Това е финансиране от 1500 до 3500 лева, което е крайно недостатъчно, то не може да покрие само обезщетението, което се заплаща на донора", посочи адв. Янева.

Тя добави, че през миналата година е увеличена възрастта на желаещите да станат донори на генетичен материал до 38-годишна възраст.

"Това е крайно необмислено, тъй като във фертилен аспект жените са по-продуктивни до 33-35 години максимум. На 38 години една жена, която тепърва решава да стане донор, аз не мисля, че е много удачно. От там пада и успеваемостта на процедурите с донорски генетичен материал", уточни адв. Мария Янева.

Тя добави, че поради липсата на донори у нас, често се прибягва до генетичен материал от чуждестранни, европейски банки. Той пристига в България замразен, което означава, че не винаги при размразяването му има здрав ембрион.

Според адв. Мария Янева са необходими поправки в Наредбата, за да могат да бъдат поети за финансиране пациентите, които имат нужда от генетичен материал.

Конференцията поставя началото и на мащабна национална информационна кампания, която ще обхване медицинските университети в цялата страна.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Полина Начева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Времето и българската история в 25 игрални и документални филма

Тази година фестивалът "25 през 2025"  ще представи поредица от исторически филми. Един млад фестивал, в който Филмаутор съживява в 25 кадъра българската история на голям екран .  Фестивалът "25 през 2025 - история на кино" е продължение на фестивалите на Филмаутор от предходните две години, когато стартът беше даден с "30 класики“..

публикувано на 10.04.25 в 15:39

В 19. СУ „Елин Пелин“ ще се проведе кариерно събитие, организирано от ученици

На 14 и 15 април 2025 г. от 10.30 до 15.00 ч. в 19. СУ „Елин Пелин“ ще се проведе кариерно събитие, организирано изцяло от ученици от 12. клас под ръководството на Калин Радулов - старши учител по предприемачество в училището . Основната цел на инициативата е да вдъхнови младите хора да открият своето призвание и да направят информиран избор за..

публикувано на 10.04.25 в 15:35
Снимки: личен архив на Станимира Раева

Стъпете на 39-те планински първенци в България със Станимира Раева

Станимира Раева е подела инициативата за изкачване на всичките 39 планински първенци в България заедно с група запалени туристи. Решила го е, когато по-професионално се е обвързала с планината (тя е учител в село Градина, община Първомай, но и водач на планинари). "Повечето хора ходят по няколко основни дестинации. И много интересни места..

публикувано на 10.04.25 в 15:23

12 ученици са отпаднали от образователния процес в област Перник

12 ученици в задължителна училищна възраст са отпаднали от образователния процес на територията на област Перник през първия учебен срок, съобщиха от РУО. Двама от тях са реинтегрирани. Двама са извън територията на област Перник, а други двама - от украински произход са в чужбина. Останалите шестима подлежат на обхват. Данните бяха изнесени на..

публикувано на 10.04.25 в 14:43

17-годишният Константин Кирилов с първата си дрон фотографска изложба застава зад социална кауза

"България отвисоко“ е първата дрон фотографска изложба у нас. Тя е дело на 17-годишния Константин Кирилов. Експозицията представя страната ни по начин, който рядко имаме възможност да видим – от птичи поглед. Пред Радио София младият артист сподели, че се занимава с дрон фотография от три години, вдъхновен от българската природа и нейната..

публикувано на 10.04.25 в 13:55
Деси Андонова и Илко Градев

И след промоцията на "Глас и акордеон" Деси Андонова и Илко Градев ще творят заедно

Деси Андонова и Илко Градев гостуваха в предаването “Добър вечер, София“, за да разкажат за промоцията на албума "Глас и акордеон" , която ще се състои на 22 април . Албумът - дълго обмислян и чакан, е едно вълнуващо музикално приключение. Идеята се заражда спонтанно след запознанството им на известен плаж. "Там където преди..

публикувано на 10.04.25 в 13:46

Духът на столицата и съвсем лични спомени описва Кирил Христов в "Затрупана София"

Духът на стара София е пресъздаден по неповторим начин в емблематичната мемоарна книга на Кирил Христов "Затрупана София" . Тя винаги се е радвала на засилено търсене от читателите (след 2021 г.), а сега излиза в луксозно издание с твърди корици. Авторът е изтъкнат интелектуалец отпреди 100 и повече години. В страниците на томчето той..

публикувано на 10.04.25 в 13:34