Над 300 от произведенията на Владимир Димитров-Майстора, мисли, спомени и отношение към твореца от страна на 15-20 различни личности са включени в най-новото луксозно издание, посветено на големия български художник.
Книгата е дело на екипа на художествената галерия "Владимир Димитров-Майстора" в Кюстендил. За корица е послужил непоказван досега и реставриран автопортрет.
"Донякъде бяхме инспирирани от изложбата, която организирахме в галерията през 2022 г. по повод 140 години от рождението на Майстора. Искахме в изданието да покажем качествата му на художник. Селекцията какво да бъде показано беше доста трудна", обясни пред БНР-Радио София проф. Валентин Господинов, директор на галерията в Кюстендил.
По думите му, книгата съдържа около 90 процента от картините на Майстора, които могат да бъдат експонирани пред публика.
"Станало е нещо средно между книга за художника, каталог на неговите произведения и каталог на фонда на галерията. Извършената реставрация за изложбата ни позволи да включим около 40 от тях, които не бяха показвани", допълни Господинов.
В понеделник, 9 декември ще бъде направена първа копка на проект за разширение на галерията "Владимир Димитров-Майстора", съобщи Валентин Господинов. След реализацията пространството ще се увеличи със 170%. Това ще позволи експозиция на почти всички от 40-те представители на Кюстендилската изобразителна школа.
В началото на 2025 г. ще бъде готово за откриване на прилежащото пространство около къщата музей на Майстора в с. Шишковци. Освен за експозиции, мястото ще бъде и за беседи. До него ще бъде изградено арт кафе с духа на 30-те години на ХХ век.
Чуйте разговора на Боян Бочев.
Д-р Татяна Илиева за джаз-фестивала в Боровец, носещ името на нейния съпруг д-р Емил Илиев: "Не отдавам значение на годишнините. Всеки концерт е своеобразен празник. А един сезон, посветен на годишнина не се отличава много от другите. Стараем се всеки концерт да е нещо неповторимо. Нищо не е самоцелно. Бих отбелязъл цикъла ни "Нова европейска..
Лаго фест в града, джаз-фестивал в Боровец - не всеки град има подобни допълващи се две музикални събития. По този повод започваме с Георги Николов-Гопето : "Колкото по-готина е публиката, толкова по-готино звучи и музиката. Хората като се изкефят на звука ставаме все по-креативни. Има нови вдъхновения, чакат да бъдат записани. Като се видим,..
Медресе сокаги се прекръства след влизането на московците по тази улица. После е Регентска, после пак - Московска. Започва от пл.Желю Желев, където е бил първият чугунен фонтан. Там е била и часовниковата кула от 17 в. Към 1880-1881 е разрушена. Повече за градската легенда за нея и за оформлението на улицата, както и за прилежащата ѝ малка ул.Малко..
Роден е в 1902 в Габрово, баща му е учител и автор на едни от първите учебници по география в България. Даниела Георгиева е съпруга на неговия правнук и я слушаме в звуковия файл със спомените ѝ за д-р Рачев. Нейни са и предоставените снимки и документи . Д-р Рачев е ревностен радетел за създаването на белодробни диспансери в България. Другата му голяма..
Животът на композитора маестро Георги Атанасов е по-заплетен, драматичен и вълнуващ от всяко оперно либрето. Баща му зарязва децата си, когато бъдещият музикант е на три. Успява да го издири след десетилетия, но таткото предава Богу дух ден преди срещата им. Майката чисти по хорските къщи, за да изхрани челядта си и си отива от живота след десет..
Най-новият проект на Спартак Севов е пълнометражния филм „ Министерството на мечтите “ – абсурдна комедия за любимите неща на всички: бюрокрацията и сбърканите днешни системи. С него е и актьорът Мартин Тасков, а проектът е англоезичен: "Министерство на кошмарите изглеждаше зле като заглавие. Осмиваме бюрокрацията." (Спартак) "Имам честта да..
Георги Георгиев, зам.-председател на "Асоциация за инсулт и афазия“ ни представя първото споделено парково пространство за арт терапия в България, открито по тяхна инициатива на 14 юли в столичния район Банкя. Името, което носи, е "Сътворение" и на място може да се открие зона за арт терапия и зона за лечебно градинарство, както и място с..