Много апокалиптични филми започват с астероиди, които може да заличат планетата, но истинската заплаха днес е друга: десетки хиляди астероиди с размерите на футболни стадиони, които могат да унищожат цели градове, дебнат в необятния Космос и са много по-трудни за засичане, заради “по-малките” си размери. Но може би има начин да ги спрем. На Ratio Forum Робин Андрюс разказа как науката може да попречи на такъв “градоубиец” да стигне до нашата планета.Той разкри историята на мисията DART и глобалните усилия на учени и инженери да създадат планетарна защитна система на Земята.
От експлодиращи извънземни натрапници до безценни космически материали, скрити в пазарски чанти и дръзка идея от военновъздушните сили на САЩ, тази лекция е смесица от триумф, креативност и гениалност. Научен (не)фантастичен трилър, който показва как бъдещето на човечеството може да зависи от способността ни да убием астероид, преди той да убие нас. Ето началото на интервюто на Елисавета Белеганска с Робин Андрюс, целият разговор - в звуковия файл:Елисавета Белеганска: Има ли връзка между вулканите, първата ти любов в науката, и астероидите в космоса?
Робин Андрюс: "Да, аз съм просто едно пораснало дете, обичам големите експлозии, а науката е добро извинение да ги предизвиквам. Вулканите са моята първа любов, защото са много драматични - трудно е да не ги харесваш. Те буквално разкриват как са създадени планетите и как функционират. Не можеш да получиш тази информация по друг начин. Те са едновременно най-страхотното и най-страшното нещо, защото могат да убият много хора за минути. Астероидите пък разкриват как е създадена Слънчевата система, защото те са като строителните блокове, които са останали от този процес. Но и те могат да заличат цели градове за секунди. Намирам го за забавно. Това, че тези две неща са едновременно най-ценните и най-апокалиптичните явления, които познаваме. Изглежда, че Вселената има чувство за хумор!"
Тази седмица коментатори във "Форум“ са Мина Христова от Института за етнология и фолклористика към БАН и политологът, и председател на Националния младежки форум Атанас Радев. Заедно с водещия Лъчезар Христов, те дискутираха по различни теми от деня: - Ръст на заплатите с 65% не стига или защо няма шофьори за градския транспорт - Подкрепата в..
Вълна от състрадание отприщи загубата на живота на трите щъркелчета на най-известната щъркелова двойка у нас - Драго и Драга от с. Драгушиново. Изминалите дни, в които се наблюдаваха обилни валежи и ниски температури, доведоха до смъртта на малките. От Българското дружество за защита на птиците посочиха, че все още има малка вероятност..
Темз Арабаджиева представи едно от най-търсените заглавия на Пролетния панаир на книгата - най новата книга на Фредерик Бакман, познат на българския читател с книги, сред които “Човек на име Уве“. Магията на писателя остава неразгадана, но едно е сигурно, читателят винаги е докоснат от написаното. Последният му роман “Моите приятели“ се..
За талантливите деца, които свирят на ударни инструменти, разказаха техните преподаватели Радосвет Кукудов и Снежина Богданова в предаването “Радиокафе“. Перкусионен ансамбъл “Ритъм“ е създаден от Радосвет и Снежина, от деца, възпитаници на Музикално училище “Любомир Пипков“ в София. Те са участвали в множество продукции на..
Само с няколко клика в интернет можем да се сдобием с лекарства от различни сайтове или страници в социалните мрежи за продажба на вносни лекарства, най-често от Турция. Описанието приканва клиентите с фрази като "По-ефективни и евтини лекарствени продукти“ или пък "По-достъпни цени на широка гама от лекарствени продукти“. Споменава се, че не..
Канина Крисалис е завършила Американския университет и интензивна програма по творческо писане в Университета в Бостън. Точно това я кара да напише дебютния си роман "Нектар" на английски. "Като започнах да пиша, аз въобще не мислех за момента с публикуването. И тъй като съм учила в Щатите творческо писане, просто така ми идва писането", разказва..