Честит Осми декември, Gaudeamus igitur iuvenes dum sumus!
Двама университетски преподаватели за предизвикателствата пред академичната общност и не само. Първа е проф. Ирена Илиева – директор на Института за държавата и правото при БАН, член на управителния борд на Агенцията за основните права на ЕС, член на европейската комисия срещу расизма е нетолерантността на Съвета на Европа:
"Студентският живот се възстанови, въпреки лошото наследство от пандемията, няма го още пълноценния академичен живот, прекъснаха се личните контакти, които много ми липсват. Не можем категорично да кажем, че образованието е изостанало, можем да съдим по професионалното реализиране на студентите. Съвременните студенти са много технологични, самостоятелни, отстояват правата си. Това ни държи във форма.
Имало е случаи студенти да ми допълват знанията, особено в интердисциплинарните курсове и програми, струва ми се, че те са най-печелившите. Със сигурност висшето образование се нуждае от промени, има стандарти, към които да се стремим. Нямаме много сериозно сътрудничество с чуждестранни университети, липсва ни това международно сътрудничество."
Още за това как може да се върнат младите българи, завършили в чужбина и подробности за сборника статии от научната конференция, посветена на борбата с насилието - в звуковия файл.
Слушаме и д-р Орлин Колев, експерт по конституционно право и преподавател в СУ:
"Предизвикателствата пред преподавателите са свързани с израстването на студентите, да бъдем полезни в живота им. Да придадем степента на практическа употреба на теоретичния материал. Студентите са изключително любознателни и съм оптимист за бъдещето.
Образованието в никакъв случай не е за подценяване в отворения пазар на науката. Обучаваме по Еразъм и подготвеността на идващите студенти не отстъпва на тази на нашите. Винаги може да се търсят механизми за оптимизация, не бива да оставаме на стари лаври и да не гоним новите тенденции. Но сме достоен участник на световната образователна сцена. Образованието е двустранен процес - от студентите научих, че следва да бъдеш искрен с тях."
Повече за т.н. "парламентарна рулетка" и практиките на КС - в звуковия файл.
Репортерът ни Надежда Герова се разходи из Нов Български Университет, за да потърси отговори на въпросите кои са плюсовете и минусите на студентския живот, както и как ще прекарат днешния 8-ми декември:
Още за дестинациите за празника, но и за евентуални минуси и съвети към колегите - в звуковия файл.
Администрацията на кмета Васил Терзиев иска от Столичния общински съвет да одобри проект за изменение на подробен устройствен план (ПУП), който отключва довършването на бул. “Тодор Каблешков“ и е ключов участък от Третия градски ринг на София, съобщават от пресцентъра на Столичната община. “Ако Общинският съвет вземе решение и подкрепи нашето..
Изключително археологическо откритие беше направено в крепостта Кокалянски Урвич край София – триъгълна каменна кула, датирана от края на II век. Разкритието е на младите археолози д-р Филип Петрунов и Виолина Кирякова в последните дни от археологическите проучвания, финансирани от Столичната община по програма "Култура". Откритието..
Лятото в града може да бъде истинска сцена – особено когато музиката идва при теб. RockSchool отново събира китари, цигулки, пиана, барабани, усмивки, страхотни преподаватели и екип и тръгва по парковете на София. И да – събитията са отворени за всеки. "Основаната идея на проекта в началото, в неговия генезис, беше да скъси тази културна..
Лятно кино под звездите се провежда за поредна година в столичния парк "Възраждане". Инициативата стартира емоционално снощи с хитовата лента "Гунди: Легенда за любовта", съобщават от районната администрация. Филмът, който проследява живота на един от най-обичаните български спортисти – Георги Аспарухов – Гунди, развълнува публиката и предизвика..
Национален младежки форум (НМФ) стартира дванадесетото издание на Национална младежка академия (НМА) – обучителна програма, която повече от десетилетие изгражда капацитета на младите хора и организациите, в които те участват. След 11 успешни издания, тази година Академията поставя нов фокус върху организациите и тяхното устойчиво развитие,..
В градинката "Кристал" от 10:00 ч.ще бъде открита изложбата "3 секунди вечна преднина" , посветена на живота и постиженията на Васил Радев (1961-2025) – световен шампион по академично гребане, осми на Олимпийските игри в Сеул (1988), многократен балкански шампион и победител в едни от най-престижните международни регати, включително..
Във връзка с високите температури до 25 юли включително Столичната община организира раздаване на минерална вода за гражданите. Пунктовете за раздаване са три: на площад „Св. Неделя", до НДК (пилони) и в подлеза на Софийски университет "Св. Климент Охридски". Началото е от 12:30 до изчерпване на количествата. Дейностите са..