Съществува неравномерно развитие на различните части на София, наблюдават се наченки на сегрегация – в южните и югоизточните квартали се заселват хора с по-високи доходи и образование. В северните части живеят същите хора - с надежди, мечти и възможности, но липсват инвестиции. Няма общинска политика срещу този тип "сегрегация".
Това коментира пред БНР-Радио София арх. Любо Георгиев от "Екипът София".
Той обърна внимание, че още със създаването на ОУП (Общия устройствен план) е заложено развитие на юг, но не са предвидени всички нужни инфраструктурните елементи и се стига до лошо реализиране.
"Хората очакват всеки специалист да си е свършил работата, купуват си имот и очакват обещания трамвай."
По думите му, има изисквания за отстояния между сградите, озеленяване и т.н., но когато се предава строежът, се случва да се дава папка с озеленената част, а не и където е паркингът.
"Общината си затваря очите за тази паралелни реалности – допълни арх. Георгиев. – Не се осъществява добър строителен контрол."
Северните квартали и крайградски селища сякаш остават по-изостанали и по неразвити.
Сред причините са намиращите се там жп линии, гробища, но това, според специалиста, може да се промени като се преместят офиси на общински и държавни институции, музеи и други. Така ще се създаде по-добра динамика на живота там.
Квартали като "Хаджи Димитър" пък имат свои общности и своя квартална динамика – те трябва да се поддържат и подкрепят.
"Ние, хората сме създали всички хубави неща в София, ние можем да подобрим и северните части на града", отбеляза Любо Георгиев.
И апелира за повече диалог между институциите.
Чуйте разговора на Божидар Янев.
Стопанският факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски" отбелязва 35 години от своето възстановяване. Днес той е сред утвърдените и признати бизнес училища на световната карта, водещо учебно заведение в областта на икономиката и управлението, подготвяйки поколения успешни професионалисти и лидери. "Успехите дотук са..
В Истанбул (Турция) започнаха разговори за мир между Украйна и Русия като Щатите заявиха, че нямат високи очаквания от срещите. За Вашингтон пробив би могъл да има само ако президентът Тръмп и руския му колега Владимир Путин се срещнат. В Истанбул са първите преки разговори между Украйна и Русия от 2022-ра година насам. Те се случват след..
Седмица на Африка организират първият африкански културен център “Африкая” и Мария Косса по повод деня на Африка – 25 май. По този повод от 17 до 26 май ще бъде отбелязана и Седмица на Африка с редица събития . Събитието е символ на градивно сътрудничество, междукултурен диалог, обогатяване културния и социалния живот на София. Една от целите на..
От Съюза на ръководителите в системата на народната просвета в България (СРСНПБ) излязоха със следната позиция, изразена по повод стачката в столичния наземен градски транспорт: "Както всички граждани в София, и ние, и учениците сме затруднени да стигнем до училище. Голямата част от децата живеят на пешеходно разстояние, но нито един..
Култови парчета от 80-те и 90-те години ще звучат на живо в центъра на София на 7 юни, в специален концерт, посветен на 60 години от раждането на Димитър Воев. Рождената дата на емблематичния поет и музикант е 21 май и тази пролет той трябваше да празнува 60 г., но съдбата реши да прекъсне полета на основателя на Нова Генерация твърде млад – едва..
Двама перничани са привлечени като обвиняеми за притежание на голямо количество наркотични вещества. Задържани са за до 72 часа и ще им се иска постоянен арест. Разследването е започнало на 14 май по повод проверка на 28-годишен водач на автомобил, който отказал тест за наркотици и се опитал да изхвърли полиетиленова сгъвка, съдържаща..
Изложбата “Смущения/Изгубен свят“ ще бъде част от програмата на Европейската нощ на музееите на 17 май. Нейни автори са различни художници, които работят с обекти, с инсталации, с живопис и скулптура. В своите творби авторите показват своя ракурс върху всякакъв вид нарушения в установения ред, във възприятията, логиката, мисленето, в..