Наградите тази година са 9 в общо 7 категории, каза пред Радио София доц. д-р Тодор Ялъмов – зам.-декан на Стопанския факултет на СУ "Св. Климент Охридски".
"Общо 21 компании получиха знака за качество за високи постижения в областта на иновациите. Този знак гарантира успех. Предишните носители на наградата - голяма част бяха в залата. За 20 години между 120 и 150 компании са носители на наградата", обясни доц. Ялъмов.
За 20 години конкурсът се е превърнал в символ на престиж за българския бизнес, като демонстрира неговата способност да създава и внедрява иновации.
В категорията "Зелени иновации" тази година са отличени две компании, посочи доц. Ялъмов и добави, че това е изключително важно за развитието на страната и "зеления преход". Две компании са отличени и в сектор "Пазарен лидер".
"Едната е компания, която е в основата на логистиката. Без съвременна логистика не може да има електронна търговия. Втората е за нов хардуер свързан с информационни технологии. Те подпомагат бизнеса в охранителната дейност", посочи доц. д-р Тодор Ялъмов.
Логистичната компания предлага персонализирани сортиращи системи за куриерския и онлайн търговски бизнес, чрез използване на DWS система, която осигуряв безпроблемно отчитане на размери, тегло и идентификация на пратките, включително и на най-малките по размери, по време на движение. Компанията, която със своята разработка подпомага охранителната дейност е създала мощен алармен комуникатор, специално проектиран за охранителни системи.
Освен в "Пазарно лидерство" и "Зелена иновация", бяха отличени компании и в категориите "Качество на живот" - за иновации, които водят до значително подобряване на качеството на живот и здравето на потребителите. "Социална иновация" - за иновации, които решават социални проблеми и отговарят на социални предизвикателства. "Иновация в креативните индустрии", "Дигитална трансформация", "Иновативен стартъп" и "Иновативен мениджмънт" - за компании, които успешно интегрират иновации в своя управленски модел.
Всички финалисти получиха престижната марка "Високи постижения в иновациите".
Сред тях е компания, която успешно разработва иновативни колагенови биомастила за 3D биопринтиране, които намират приложение в регенеративната медицина и тъканното инженерство. Технологията позволява създаването на сложни тъкани с висока прецизност, които помагат за възстановяването на хрущяли, кости и кожни тъкани.
Беше отличена и компанията, която е разработила микрочипове за вграждане в системи с изкуствен интелект, базирани на невроморфни технологии, които оперират подобно на човешкия мозък. Иновацията представлява хардуерна платформа за работа със следващо поколение изкуствен интелект, предназначена за вграждане в устройства с автономен режим на работа.
Първо място в категориите получи и предприятие, което е създател на първия български автономен мобилен робот, както и компания, която е разработила оригинален български образователен продукт, който съчетава уменията в областта на програмирането, математиката и физиката, с работата по практически проекти.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..
В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..
Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..
Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..
Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..
Фестивалът “Възможното образование“ се завръща с пълно издание от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него, е акцентът на разговора с Нели..
Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това налага промени в други документи, свързани с храненето на деца в ясли, градини и в училищна възраст...