Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Александра Александрова, Амнести Интернешънъл България:

Всяка свобода носи със себе си и лична отговорност

Александра Александрова - представител на Амнести Интернешънъл България
Снимка: Мария Илиева

На 10 декември отбелязваме Международния ден на правата на човека. По този повод от Амнести Интернешънъл България организираха форума „Правата на човека: пресечна точка между свободата и отговорността“, посветен както на специалния ден, така и на втората годишнина от създаването на организацията в България.

Събитието е част от глобалната кампания на Амнести Интернешънъл „Пиши за права“, която обединява милиони хора по света, които пишат писма в защита на онези, чиито права са нарушени.
Тази година темата на събитието е “Нашето достойнство. Нашите права сега”.    

“Трябва да си дадем сметка, че всяка свобода носи със себе си и лична отговорност, но това означава да търсим отговорност и от държавата, която трябва да гарантира тези права на всички нас“, казва Александра Александрова - представител на Амнести Интернешънъл България.

Събитието включваше дискусия „Цената на свободата: видими и невидими заплахи за гражданското участие“ с активистките от Беларус Татяна Хомич, сестра на Мария Калесникава (беларуска музикантка, осъдена на 11 години затвор заради ключовата ѝ роля в протестите през 2020 г. срещу режима на Александър Лукашенко) и Крисчина Шианук, директор на Демократичните сили на Беларус в Чехия.

“Това, на което поставихме акцент е значимостта на това да бъдеш активен, да не бъдеш апатичен към това, което се случва около теб. Независимо дали то е в политически смисъл, икономически смисъл, или просто нещо, което виждаш ежедневно около себе си”, допълва тя.

По думите ѝ е много тънка границата и много малко невнимание се изисква, за да се прокраднат практики, които свиват гражданското общество в дадена държава.

“Искахме да използваме примера на Беларус, където през 2020 година се проведоха избори. Хората разчитаха на промяна и се болиха, за тази промяна месеци наред по улиците. В крайна сметка, режимът, който е установен там надделя. Хора бяха арестувани, измъчвани, тормозени и някои от тях напуснаха страната си”, допълни тя.     

Чуйте целия разговор на Невена Николова в звуковия файл.
По публикацията работи: Елица Елефтерова - Иванова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 08.04.25: Несистемните партии в българската политика - временна мода или устойчива тенденция

Коментатори във "Форум" тази седмица са политологът и юрист Лидия Даскалова, и журналистът, асистент към Института по балканистика на БАН Калоян Константинов. Заедно с водещия Лъчезар Христов, част от темите, които дискутираха днес, бяха: - Несистемните партии в българската политика – временна мода или устойчива тенденция -..

публикувано на 08.04.25 в 18:35

"За Земята": Замърсяването с азотен диоксид в София е целогодишно

Наднормено замърсяване с азотен диоксид в София през 2024 г., отчитат от екологичното сдружение "За Земята". Те призовават за спешни мерки, тъй като новите годишни данни от измерванията на сдружението показват тенденцията да е дори към по-високи концентрации на замърсителя. В над 91% от точките в столицата, в които "За Земята“ проследява..

публикувано на 08.04.25 в 17:15

Зелени иновации за устойчиво развитие

Българските компании трябва да бъдат насочени към зелените иновации, за да бъдат конкурентноспособни. Инициативата за това да идва от частния сектор, но държавата трябва да осигури нужните инструменти, за да подпомогне развитието на икономиката. Тези послания и изводи отправиха участници в кръглата маса "Мисия Зелени Иновации: Възможности за..

публикувано на 08.04.25 в 16:05
Снимки: Даниел Ненчев

Парите като изкуство

Кога парите могат да се превърнат във форма на изкуство? Защо българската иконопис може да бъде основа за поп-арт? Каква е разликата между изкуството на Хубен Черкелов и това на Деймиън Хърст? Как образите на Габриел Гарсия Маркес, Статуята на свободата или пък паметника на свободата – Шипка, се събират в общ контекст, благодарение на Хубен, който..

публикувано на 08.04.25 в 15:54

Предлагат регулация за брокерите на недвижими имоти

Преди дни от ГЕРБ внесоха в Народното събрание законопроект за брокерите на недвижими имоти. Той предвижда да бъде създаден Национален регистър, солени глоби за фалшиви обяви на недвижими имоти, задължителни обучения, както и всеки брокер да има досие, а всяка агенция – партида. Целта е да бъде предоставена публична информация за брокерите като..

публикувано на 08.04.25 в 15:07

Новият випуск 2025/2027 по Програма "Училища за пример" стартира през юли

45 училища от 34 населени места в цяла България ще станат част от випуск 2025/2027 на програмата “Училища за пример“ на фондация "Заедно в час" през месец юли. Участниците са рекорден брой, след като през 2024 г. беше разширен обхватът , включвайки 40 училища. Програмата подкрепя училищните екипи да усъвършенстват преподавателските си..

публикувано на 08.04.25 в 14:51
Снимка: Архив на Федерацията по фелинология в България

Домашни котки също ще участват на Международната изложба в София

През следващия месец Федерацията по фелинология организира първата по рода си в България Международна изложба на котки. За два дни (17 и 18 май) София ще се превърне в столица на красотата, обаянието и любовта към животните. Ще се съберат най-елегантните и впечатляващи котки от целия свят, твърдят организаторите. Пред БНР-Радио София..

публикувано на 08.04.25 в 12:57