След 2009 г. "Топлофикация София" трупа огромни загуби при управлението на града и държавата от ГЕРБ, каза пред Радио София Драгомир Иванов - експерт по енергетика и енергийна ефективност от ПП-ДБ-СС.
"Истината е, че и мениджмънтът на дружеството не е предприело правилните действия. Последният пример е от пролетта, от оставката на г-н Александров, който беше възложил почти 60 млн. лева обществени поръчки на своята съпруга или жена, с която живее на семейни начала. Проблемът е комплексен. Държавата се опитва да държи социално поносима цена, но успоредно с това и мениджмънтът на дружеството, бидейки строго политизиран, не изпълнява своите функции по най-добрия начин“, посочи Иванов.
Той добави, че 2/3 от приходите на "Топлофикация София" се формират от продажбата на електрическа енергия, но през последния месец и трите генератора на ТЕЦ – София са извън строя.
Според Николай Велчев от БСП загубите на дружеството са генерирани по две основни причини.
"Първата е регулативният модел, в който КЕВР налага пазарната ниша в "Топлофикация“. Този ликвиден дефицит и декапитализирането на "Топлофикация“ се трупа основно поради тази причина. КЕВР стои на входа и на изхода – определя цената на газа, на която трябва да се купува, в същото време определя социално поносима цена, на която предприятието "Топлофикация“ да продаде услугата си. Второ – договорът с Булгаргаз. Там фактурирането се случва по предварителни заявки на прогнозно количество за авансови месечни фактури. Дължи се и неустойка плюс 10% от основния лихвен процент след 12-о число на текущия месец“, обясни Николай Велчев.
По думите му, производствените мощности, които "Топлофикация“ произвежда и продава са в съотношение 5:1 – топлина и електроенергия.
"Съотношението трябва да бъде 1:1, за да може "Топлофикация“ да изскочи на печалба“, каза Николай Велчев.
"Пътят е покриване на дълга през държавния бюджет и увеличаване на когенерационната мощност“, посочи Драгомир Иванов.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Гости тази седмица в предаването "Форум" са политолозите Георги Киряков и Светлин Тачев, които заедно с водещия Константин Лавсов обсъдиха следните теми: Председателят на Народното събрание върна предложението за проведане на референдум за въвеждане на еврото, иницииран от президента Румен Радев - реакции; Ще използва ли ситуацията президентът..
Националният политехнически музей (НПТМ) отбелязва своя 68-и рожден ден. По този повод музеят кани жителите и гостите на столицата да заповядат на откриването на новата временна изложба “Из миналото на родната електроника“. Експонатите в изложбата са специално дарение по повод рождения ден на НПТМ. Изложбата представя българска електроника,..
Макар и озаглавена "Интимно" , изложбата, която ще бъде открита на 15 май в Къщата на София , представя творец с глобален отпечатък – в изкуството, не в екологичен смисъл, разбира се. "Познавам Албена Христова от много години - разказа пред БНР-Радио София изкуствоведът Албена Ненкова. - Нашето познанство прерасна в партньорство,..
Фондация "BCause: в помощ за благотворителността“ обявява конкурс за неправителствени организации в обществена полза, обединяващи родители и/или здравни специалисти. Чрез конкурса „Детско здраве“ фондацията финансира организации със средства от "Фонд за лечение и рехабилитация на деца". Крайният срок за подаване на проектите е 15 май. България е сред..
Битовите абонати няма да излизат на свободния пазар на ток от 1 юли 2025 г., както се планираше, реши на първо четене парламентът. Преди второто четене работна група ще уточни с колко години ще бъде отложена тази либерализация. “Решението беше дълбоко неправилно, но пък беше дълбоко очаквано. Това е, за съжаление, ситуацията. Това правителство още в..
До края на годината да бъде направена първа копка на разширението на залата за художествена гимнастика на спортен комплекс “Раковски”. Тази амбициозна задача си постави министърът на младежта и спорта Иван Пешев при представянето на идейния проект днес. "Щастлив съм, че само няколко дни преди 17 май (Ден на българския спорт) можем да обявим проекта за..
Второто издание на Голямата диктовка "Пазител на българския език" ще се проведе на 22 май 2025 г. от 11:00 ч. в три от читалните на Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" (НБКМ). Темата е посветена на Годината на глаголицата – най-старата славянска азбука, от която произхожда кирилицата. "Идеята за отбелязване на Година на..