Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Няма екипировка, която да компенсира липсата на опит и знания в планината

Снимка: БТА
Планината е много красива, но може да бъде и много опасна. Как да се подготвим за добро изкарване в зимната планина, обяснява планинският водач и спасител Ася Джамбазова. 

 Според нея, лавинната опасност е свързана с много условности като релеф, надморска височина, изложение и наклон на склоновете, така че не може да се каже, че сега навсякъде е опасно или безопасно. Като всичко, свързано с планината винаги има някакъв риск, особено, ако има наличие на снежна покривка. 

"Това, което може да се направи, е да се следят прогнозите за времето, да се следи какви са напътствията на хората, които се занимават с тази сфера повече. Ако има много висока лавинна опасност, често в канали като ПСС, Лавинната асоциация, има информация с предупреждения за конкретни места и конкретни склонове”, казва планинският водач и спасител Ася Джамбазова.

Няма екипировка, която да компенсира липсата на опит и знания, но без подходяща екипировка в планината не се ходи както през лятото, така и през зимата, казва тя. “Спецификите, с които трябва да се съобразяваме през зимата, са че температурите са много по-ниски. Денят е доста по-къс, т.е. имаме възможност да правим по-къси преходи и трябва да се съобразим с терена, защото наличието на снежна покривка може да ни забави.

Не трябва да се забравят топли обувки, хубави чорапи, многослойни облекло, което позволява да се събличаме, когато ни е топло, за да предотвратим изпотяване и намокряне на дрехите, и да можем да добавяме по един слой в зависимост от това дали вали, дали има вятър.

Не бива да се подценяват топлите ръкавици и шапки, както и да използваме и слънцезащитен крем през зимата, както и слънчеви очила, защото през зимата слънцето е много по-опасно, тъй като снегът отразява лъчите.

Освен това през цялата година е важно да се носи и челник, дори и да не се налага да се остава да се нощува в планината, заредени телефони, както и допълнителна батерия, телефонът трябва да се пази дори повече отколкото през лятото и да се държи на топло.

В случай на инцидент е важно да се звъни на европейския единен номер 112, защото винаги има кой да отговори, а и дори и да нямаме добра връзка на нашия телефонен оператор, може да се използва мрежата на друг оператор. Допълнително през системата на 112 има опция да се направи локализиране на хората, нещо, което много улеснява планинските спасители.

Чуйте повече за добрата подготовка в планината през зимата в разговора на Петя Калнакова в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 14.01.25: Защо в богатия, презадоволен свят възникват войни?

Във "Форум" продължава седмицата на Иво Инджов и Аркади Шарков. Двамата коментатори днес се спряха и разсъждаваха по  темите: Здравеопазване с реформа безкрай. Бюджетът за 2025 г. Комисията по правни въпроси спря избора на Сарафов за главен прокурор В деня преди връчването на първия мандат след предсрочните парламентарни избори на 27..

публикувано на 14.01.25 в 18:50
Неделя Сярова

Новият проект "Поколение Земя" на "Гринпийс" - България е насочен към младите хора

“Грийнпийс“ – България обявява прием за Академия "Поколение Земя" . Инициативата е се организира за първи път и е насочена към младите хора, целта е те да получат нужната подготовка, да запознават ученици по достъпен и разбираем начин с устойчивото развитие и климатичните действия. Инициативата е част от международната дейност на..

публикувано на 14.01.25 в 17:39
Стадион

Общината встъпва във владение на стадион "Герена"

Столичната община започва поетапно описване на сгради и вещи, а респективно и встъпване във владение на стадион "Георги Аспарухов" и спортния комплекс, съобщи в социалните мрежи кметът на район "Подуяне" Кристиян Христов . Собствеността бе безвъзмездно прехвърлена от служебното правителство преди повече от три месеца.  "Започваме 2025 година с добри..

публикувано на 14.01.25 в 17:17

Ваня Григорова очаква подкрепа в СОС за спиране на 2 нощни автобусни линии

Извънредният труд на водачите в столичния автотранспорт е средно по 35 часа на месец към декември 2024 г. или общо 420 часа на година. Според закона максималният брой извънреден труд е 150 часа на година. Според данните от края на септември, има недостиг на 258 водачи.  Тежките условия на труд и липсата на почивка при водачите на градския..

публикувано на 14.01.25 в 16:35

В Самоковско пътищата са проходими, но снегът не спира

Снеговалежът в Община Самоков е най-обилен от 12 години насам. В момента всички пътища са почистени – и от републиканската, и от общинската мрежа. Снегът се спира да вали, но пътищата са проходими. "Не е толкова тежко, колкото в края на декември. Полагаме усилия да извозваме камари сняг, за да има видимост около кръстовища и училища –..

публикувано на 14.01.25 в 15:49

През март предстои ново издание на Фестивала "Възможното образование 2025"

От 6 до 9 март в София ще състои ново издание на Фестивала "Възможното образование 2025". Фокусът тази година ще е върху човеколюбиви истории от класната стая, разказани от учители, родители или ученици. Пред Радио София Нели Керемедчиева сподели, че това ще е първото цяло издание на фестивала от 2020 г. насам. "Преди това имаше три..

публикувано на 14.01.25 в 15:38

Академия обучава и подкрепя предприемачи от Кърджали, Хасково, Благоевград и Силистра

Вече 8 години "Академия за местни предприемачи" подпомага хора с предприемачески идеи от различни райони в страната, които искат да стартират собствен бизнес и да допринесат и за развитието на съответния регион. "Това е акселераторска програма, в която хора с идеи или със започнал бизнес в рамките на 3 месеца се обучават да го развият..

публикувано на 14.01.25 в 15:35