Над 3 часа продължи извънредното заседание на Столичния общински съвет (СОС), на което бе изслушано ръководството на "Топлофикация София" във връзка с текущото състояние на дружеството и зачестилите аварии в редица квартали на града. Конкретно решение така и не бе взето, предаде репортер на БНР-Радио София.
Беше отчетено, че държавата също трябва да има ангажимент към кризисната ситуация.
Опасност за отоплението на града няма, а авариите в последно време са обичайни през всеки зимен сезон.
На брифинг столичният кмет Васил Терзиев припомни, че проблемите в "Топлофикация" са от десетилетия, но все не се намират решения. И допълни: "Надеждата ми след днешното изслушване е да се отправят по-ясни послания за бъдещето на дружеството, кога ще има истински конкурси за ръководство, ще се върви ли в посока концесия, ще се търси ли международен мениджмънт, който да го изправи на крака, както и откъде ще дойдат 1 млрд. лв., необходим за инвестиции".
"Дори и Илон Мъск да стане ръководител на „Топлофикация“, при тази регулаторна рамка се съмнявам, че ще има по-добър резултат", каза общинският съветник от групата на ГЕРБ-СДС Прошко Прошков.
Вили Лилков от "Синя София" отбеляза, че именно общинските съветници трябва да са инициатор на правилните стъпки.
Според председателя на СОС Цветомир Петров срещата и изслушването са били нужни, но това е само начало за вземане на решение относно кризата на "Топлофикация София".
"Естествено, това без съдействието на държавата няма как да се случи, така че ще търсим съдействие в тази посока" посочи Петров.
Общият размер на дълга на "Топлофикация София" към Българския енергиен холдинг и "Булгаргаз" към края на ноември 2024 г. е 1 663 512 239, 59 лева, съобщи изпълнителният директор на дружеството Петър Петров.
Чуйте репортажа в звуковия файл.
Днес вятърът ще се ориентира от северозапад, в Източна България от североизток, ще се усили и с него ще нахлува студен въздух. Облачността над почти цялата страна ще се увеличи и на места ще започнат превалявания от дъжд, който с понижението на температурите, вечерта и през нощта срещу вторник във високите полета, Предбалкана и североизточните райони ще..
Време е за поредното ни гостуване в Сливница. Този път започваме с Младена Шуманова - педагогически съветник в Професионалната гимназия по транспорт и с ученика в 8 клас Александър Русков за създадената преди 2 години междуучилищна телевизия: "60 години сме град, но имаме много история, населено място сме от древни времена, на Римски път сме. В..
Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..
Най-старият киносалон в България е “Модерен театър” (известно и като "Цанко Церковски" след 9 септември). Слушаме откъси от рекламен текст за откриването на Кино “Модерен театър”, както и откъси от спомените на Георги Каназирски - Верин за първия кинематограф в София и за първата кръчма, обърната в кино преди създаването на Кино “Модерен театър” в 1908...
Кристина и Михаил Белчеви са заедно от 42 години, а са се разделяли за не повече от четири дни. Животът им е споделена нежност, изпята любов и музика, която докосва струните на душата. И предопределеност свише. Криси чува песента на Лили Иванова “Самота” по текст на Мишо ден преди да се запознаят и си казва „Къде ли са тези сантиментални мъже, които..
„Самотният зрител“ – огледало на обществото ли са новите сериали? Още по темата с Йосиф Аструков , Институт за изследване на изкуствата - БАН: "Темите не са нови, датират още от ТВ - хората са седнали заедно и гледат. Сега всеки се разцепва на малки екрани. Ако гледаш комедия и не ви е смешна, а цялата зала се тресе, и на теб ти става смешно...
Пускането на ИИ “DEEP SEEK” доведе до неочаквани реакции и събития – ЗАЩО? Постига ли се наистина революция с този модел и повдига ли нови въпроси за надпреварата в разработването на технологията? Събеседник по темата ни е д-р Димитър Димитров, част от Института „INSAIT” към СУ „Св. Климент Охридски“: “DEEP SEEK” е модел за разсъждение,..