Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Непознатото танго, което познава и тъмните човешки страни

Снимка: Мария Мартинова
Тангото се оказва една много непозната и неразбрана музика. Тясно свързана с класическата музика, но също и с джаза, съвременната музика, както и с фолклора. “Имайте предвид, че това е една култура, в която тази музика е развита, в която е имало много голямо смесване на други музикални езици - клезмера (народната музика на евреите ашкенази), френският шансон, канцонетата”, казва пианистката Мария Мартинова, която е специалист в сферата на тангото и издава пореден танго албум "Tango mon amour".

Корените на тангото обаче идват от Ангола и африканската музика. Фонетично “танго”, всъщност е имитация на звук на африкански ударен инструмент. 

Танцът, с който повечето хора свързват тангото, е само реакция на музиката, казва тя, защото танго е цял артистичен свят. “Това не е само изкуство, това е един поглед към живота, който е много честен, защото тангото не се притеснява да “говори” за по-тъмната страна на човешката душа и аз намирам, че тази музика, по тази причина, е много честна. Тя не е само декоративна, както много стилове. Има голям акцент върху истината на това какво е човекът всъщност”.

Мария Мартинова разказа, че първата ѝ разтърсваща среща с тангото е от преди 20 години в България, докато е студентка в Консерваторията. Години по-късно, когато вече е в Ню Йорк, пък намира прекрасно студио, където се преподава танго и започва да ходи там всеки петък, за да наблюдава хората и разбира се, да слуша любимото танго. 

Още няколко години по-късно, когато вече живее в Лондон, намира аржентинец, който я обучава да танцува танго. За да бъде добър танцьор, той ѝ казва, че трябва да познава много добре музиката и когато чуе танго, трябва веднага да може да познае кой оркестър свири, кое е тангото и в чий аранжимент.

“Шокът беше тотален. Тотален, защото се чудих как е възможно аз - музикантът, да не познавам тази музика. Започна едно трескаво слушане, обсебващо и буквално фанатично слушане на тази музика. Имаше един период, когато спрях всякакви социални контакти”, разказва тя.

Когато започва по-внимателно да навлиза в тази музика като слушател, разбира че трябва и да я изпълнява като музикант.Изпитвах болезнено желание и нужда да свиря тази музика, но не знаех нито с кого, нито как. Това са едни доста по-затворени кръгове. Партитурите не са лесно откриваеми, а аз не познавах танго-музиканти”, обяснява тя.

Въпреки всичко вярва, че невидима нишка я води към тази музика, защото отново “случайно” попада в Консерваторията в Ротердам, за да направи след дипломната си работа, където пък има департамент по танго и там паралелно започва да работи с танго департамента. Това е моментът и когато прави своя група, която изпълнява танго.   

Музикантката разказа, че всичко, което прави, има връзка с личния ѝ живот, а музикалните ѝ проекти са директно свързани с това, което се случва с нея като човек, а не изолирано и изкуствено.

Между тангото и класическата музика има пряка връзка. Астор Пиацола - един от най-известните композитори на танго, например е имал желание да бъде композитор на класическа музика и не е имал намерение да композира танго. Една от неговите преподавателки - Надя Буланже (която сама по себе си е легендарен музикален преподавател), го насочва към аржентинските му културни и музикални корени, където е тангото. Иначе истинската обсесия на Пиацола са Бах и джазът.

Коя е Мария Мартинова

Родена е във Варна, където започва да свири на пиано на 7 години. Преди да бъде приета в НМА “Проф. П. Владигеров”, завършва с отличие НУИ „Д. Христов” във Варна. Като носител на стипендия на името на Владимир Хоровиц прекъсва образованието си в България и заминава за Джулиард скул в Ню Йорк. Там учи при Й.Каплински и Й.Калихстейн, както и при Ф. Галимир, А. Фулър и С. Сандерс.

Взема бакалавърска степен от Джулиард и магистърска от Кралската академия по музика в Лондон, където учи при Хамиш Майлн. Прави следдипломна квалификация в консерваторията в Ротердам, която завършва с отличие. Преподава в същата консерватория като асистент на Акиле Деле Винье. Избрана е като професор по пиано за 2011 г. в Международното училище за гостуващи професори в Музикалния институт на Папския католически университет в Чили.
В момента живее в Брюксел, Белгия. 


По публикацията работи: Елица Елефтерова - Иванова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Какво трябва да знаем, преди да купим електромобил?

Електромобилите са на фокус в следващото издание на рубриката "Мисли в зелено", която се осъществява между Радио София и Сдружение "Соларна академия - България". Електромобилите са нова вълна в автомобилите, които коренно промениха начина на ползване и на зареждане, коментира пред Радио София Наталия Петрова – "Развитие пазар..

публикувано на 20.02.25 в 11:55

"Топлофикация-София" ползва 1/3 от цялото количество газ, което циркулира в България годишно

"Грийнпийс“ – България се обръща към институции и дружества от сектора с призив за модернизиране на централното отопление. В серия от срещи и разговори те споделят добрия опит от света и настояват този сектор от енергетиката да започне да навлиза в 21 век. Експертите от "Грийнпийс“ изтъкват като нужда от оптимизация постоянните аварии,..

публикувано на 20.02.25 в 10:56

София може да има свое общинско дружество за доставка на електроенергия

На последното си заседание, Столичният общински съвет даде мандат за изготвяне на доклад за създаване на общинско дружество – търговец на електроенергия, което да оптимизира разходите за електроенергия в общинския сектор. Според данните на Временната комисия за анализ на количествата и цените на потребяваната електрическа енергия от Столичната община..

публикувано на 20.02.25 в 09:41

Очаква ни мразовит ден, с температура в София около минус 3°

Днес денят ще е мразовит. Дневните температури в повечето места ще са отрицателни - между минус 5° и 0°, в София - около минус 3°, съобщиха от НИМХ. Ще бъде предимно слънчево, пред обяд над Дунавската равнина все още ще има ниска слоеста облачност и температурите там ще останат по-ниски. Ще духа слаб вятър от северната четвърт. В планините ще бъде..

публикувано на 20.02.25 в 07:35

"Форум", 19.02.25: Референдумите не са панацея, но стават за "дъвка" на популисти

В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..

публикувано на 19.02.25 в 18:25

Автоинструктори са недоволни от промените в шофьорските курсове

В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..

публикувано на 19.02.25 в 17:35