Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За какво да внимаваме, когато се подготвяме за сериозен ремонт

Кои жилища се ремонтират по-лесно - новото строителство, което има нужда от довършителни работи или старите апартаменти, които в много  случаи имат нужда от подмяна на ВиК и електрическите инсталации, но пък строителите казват, че са по-качествено изградени отговорите на тези въпроси дава Иво Касев, собственик на строителна фирма, който беше в ефира на “Събуди се, София”.

“Винаги е по-добре да се ангажира фирма с ремонта, защото фирмата има наложени някакви правила. Има лице, което носи отговорност - предлага оферта, сключва договор, консултира и контролира целия процес”, казва Иво Кастрев, като прави уточнението, че майсторът не е фирма, той работи по различен начин и обикновено иска голям аванс в началото, а след това хората трябва да се съобразяват с него.

При работата с фирми не се процедира с предварителни аванси, а се плаща на реализиран етап от ремонта. “Моя е отговорността за материалите, за доставката, за заплатите на хората” казва той.

Според него, има неща от които може да се спестява и такива, при които това не е добра идея. Например, може да се спести от типа на настилката в жилището (могат да се потърсят по-евтини варианти), но не може да се пести от качеството на електрическите инсталациите или ВиК инсталациите.  

В момента среден клас ремонт на двустаен апартамент в София, заедно с купуването на среден клас мебели излиза около 65-70 хил. лв., смята Иво Касев и допълва, че при апартаментите в панелни блокове цената е по-висока, защото има допълнителни дейности. Като време изпълнението на един основен ремонт може да стане за около три месеца.

След като закупят новия си дом, хората обикновено не са подготвени за цената на довършителните работи по апартамента. “Винаги е хубаво да има сключен договор, защото ако има некачествена работа, могат да си потърсят правата”, предупреждава строителят.

За какво още да внимават новодомците преди ремонта - чуйте в разговора на Божидар Янев.
По публикацията работи: Елица Елефтерова - Иванова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 01.04.25: Нещо в образованието не върви добре - какво и защо?

Продължава седмицата, в която коментатори във "Форум" са  Иван Господинов - председател на УС на сдружение "Образование без раници", и Стоил Цицелков – социален и културен антрополог, от "Обединение Честни избори" (ОЧИ). Основните теми, на които се спря тяхното внимание днес, бяха: Успешен ли беше тестът на системата BG-Alert заедно със..

публикувано на 01.04.25 в 18:50

EU CodeWeek в София на 3 април с участници от над 40 страни

На 3 април София ще бъде домакин на първата международна среща на консорциума EU CodeWeek - една от водещите европейски инициативи за насърчаване на дигиталното образование и повишаване на дигиталните умения. В срещата ще участват представители на Европейската комисия, Министерството на образованието и Министерството на иновациите и..

публикувано на 01.04.25 в 17:50
Проф. Борислава Танева

"Деца свирят на деца" музика от проф. Борислава Танева

Поредица от концерти само с българска музика в Първо студио на Българското национално радио (БНР) третира една изключително важна тема - създаването на музика за деца в творби за инструмент и оркестър. Посока, в която отдавна твори и пише наистина уникални Малки концерти за различни инструменти и оркестър   проф. Борислава Танева . Тя бе гост в..

публикувано на 01.04.25 в 17:25
Ясен Цветков

Законът за доброволчеството трябва да създаде правила, условия и организация

Парламентарната комисия по правни и конституционни въпроси в края на февруари прие на първо четене три законопроекта за насърчаване на доброволчеството. Предстои работна група да избере и обедини най-подходящите текстове за защита и насърчаване на доброволческата дейност в България. В момента в страната няма правна рамка, която да гарантира..

публикувано на 01.04.25 в 16:14
Хубен Черкелов

Този път за изложбата си Хубен Черкелов е вдъхновен от Захари Зограф

Хубен Черкелов е един от най-известните художници отвъд Океана, а и не само. През 1998 г. завършва Националната художествена академия, специалност “Живопис“, както и  майсторски клас по живопис при Йорг Имендорф в Амстердам (1995). Председател е на Клуба на (вечно) младия художник към СБХ (1992). Съосновател на групата „“Нови Радикални..

публикувано на 01.04.25 в 15:39

Инициативата за раница при кризи е добра, но не е нещо ново за нас

Днешният едновременен тест на сиренната система и Bg Alert е преминал успешно . Данните се обработват, но съобщението е излъчено над 98% от територията на цялата страна. За 2% няма информация от клетките на мобилните оператори. За 2025 г. е насрочен още един такъв двоен тест и той ще е в първия работен ден на октомври . Това съобщи..

публикувано на 01.04.25 в 15:19

Младите не бива да се страхуват да нарушават статуквото, смятат артистите от "Конфликт"

"Конфликт" е театрално дружество , което създава, продуцира и организира събития в сферата на изкуствата с акцент върху театъра. Дългосрочната им цел е да провокират, да задават въпроси, да разбудят хората и да върнат критичното мислене, разсъжденията и любовта към изкуствата в ежедневието на обществото. Основано е от режисьора Александър Христов..

публикувано на 01.04.25 в 14:09