"Говорим си за проектната готовност на нещата, които са подготвени в последните години за изграждане на велосипедни трасета. Обсъждаме и теми като ремонт на съществуващите велоалеи, обезопасяване на кръстовища, събития и мерки за популяризиране на велосипедното движение“, обясни Петрова.
През последните години от екологичното сдружение "За Земята" също работят за подобряване на мобилността в София.
Драгомира Раева от сдружението, която също е част от работната група сподели, че целта е през 2025 г. да бъдат реализирани някои от изоставените, но ключови проекти от Плана за устойчива градска мобилност, която включва изграждане на велоалеи.
"Това, което се случва е в посока свързване на крайните квартали с центъра на града, на първо време. Свързване на крайните квартали помежду си – на някакъв друг етап, когато заработи Зеленият ринг“, посочи Драгомира Раева.
Тя добави, че почти всички членове на работната група са активни велосипедисти и са наясно с проблемите на мобилността и инфраструктурата.
"Обсъждахме велоалеята по бул. "Цар Борис III“. Там има отчайваща нужда от ремонт на настилката. Корените на дърветата надигат настилката. Оказа се, че има ограничение от страна на дирекция "Зелени системи“ и трябва да се намери начин за ремонт, така че да не се засягат тези корени. Разглеждахме и проект за отделена велоалея по бул. "Никола Мушанов“. Велосипедната лента, която съществуваше на този булевард, е изтрита в един участък. Целта е велосипедното движение да бъде изнесено встрани, в празните терени между трамвайната линия и бившите терени на завода "Трамкар“, които сега са усвоени от бизнеси“, посочи Радостина Петрова.
Работната група заседава веднъж месечно. На следващата среща предстои да бъде обсъдена свързаността на големите паркове и регулирането на движението в тях.
Петрова цитира данни от зам.-кмета на транспорта, според които, велосипедното движение в столицата се е увеличило значително по новите алеи на бул. "Патриарх Евтимий" и бул. "Витоша".
За трета поредна година от сдружение "За Земята" организират и среща-дискусия за зимното колоездене в София. Тя ще се проведе на 18 декември в пространството на Allmountain. В нея ще участват и лекари, които ще дадат повече информация за това дали колоезденето в студените зимни месеци е вредно. Входът е свободен.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Снимии: БГНЕС; "За Земята"
На 3 април тазседмичните коментатори във "Форум" Иван Господинов - председател на УС на сдружение "Образование без раници", и Стоил Цицелков – социален и културен антрополог, от "Обединение Честни избори" (ОЧИ), разсъждаваха по следните теми: Доброволчеството в България. Защо трансплантациите на органи у нас още не могат да стигнат..
Няма съществен спад на донорските ситуации в България. Запазва се тенденцията от последните години. През 2024 г. има малко по-малко, отколкото през по-миналата година, заради случаи в края на 2023-та . През миналата календарна година у нас са трансплантирани органи на 34 души след 16 донорски ситуации . Получавали сме предложения на..
Младежкото доброволчество в България е популярно в по-малка степен, спрямо процента младежи, които полагат доброволен труд в другите европейски страни. В опит да повиши доброволческите навици и интереса към каузите с идеална цел, фондация "От нас зависи“ постави началото на инициативата "Дай 5!“ през 2024 г. В това време организацията..
В средата на годината се очаква Столичният общински съвет (СОС) да приеме нова наредба за общинските жилища . Предстои документът да бъде качен за публично обсъждане , след което да бъде обсъден и от ресорните комисии, за да може да се приложи по-добра и успешна социална политика в тази посока. Общински съветници, участвали в създаването на..
Певицата Велека Цанкова и Ивайло Манев разказаха за втория албум на формацията "Новините в джаза" , който се нарича "Шипков мармалад" . Барабанистът Ивайло Манев разкри своята връзка с формацията. "С колегите бяхме студенти на Михаил Йосифов и той още от тогава ни покани да работим с него. За тези три години създадохме много музика,..
Годишнина от рождението на арх. Никола Лазаров и Световния ден на културното наследство, както и празника на София по повод обявяването ѝ за столица, са причините за откритата изложба "Архитектурното наследство на София" с творби на ученици , възпитаници на две паралелни гимназии - Националната гимназия за приложни изкуства Св. Лука” и..
Витоша да е място, което софиянци да могат да посещават целогодишно, за да прекарват пълноценно време сред природата и да спортуват. Място, в което децата, ще бъдат ски- и сноуборд шампиони, ще могат да се развиват. Това са част от идеите, които кметът Васил Терзиев е заложил в своята „Визияза Витоша“ . Петте ключови елемента на..