Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Влиянието на инфлуенсърите и родителския контрол

Антоанета Василева, координатор на Националния център за безопасен интернет
Снимка: Петя Калнакова
Инфлуенсърите обикновено създават съдържание, което е забавно, креативно и съобразено с интересите на младите хора. Те често изглеждат достъпни, автентични и модерни, споделят ежедневието си и предават идеята, че са „като нас“. Освен това играят ролята на „виртуални приятели“ на младежите, особено в периода на тяхното израстване, когато търсят идентичност и принадлежност.

Социалните медии предлагат платформа, където децата могат да взаимодействат с „реални хора“, които изглеждат като тях - те споделят ежедневието си, преживяванията си, успехите и неуспехите си. Тази автентичност, макар и често внимателно създадена, дава илюзия за близост и достъпност, което е привлекателно за младите потребители.

Предизвикателства в мрежата има отдавна. Такъв тип предизвикателства са особено типични за възрастта 12-17 г., когато децата са в тийнейджърството и търсят начин да докажат себе си, казва Антоанета Василева, координатор на Националния център за безопасен интернет, Асоциация Родители. 

Децата се опитват да разберат какви са през самоутвърждаването и чрез различни типове успехи - от успехът в училище до това дали ме харесват другите, какви са спортните ми възможности и пр. “Истината е, че ние като възрастни трябва да разбираме тази нужда на децата и навреме да им даваме добри примери и да ги насочваме към такъв тип самодоказване, което не е вредно за тях”, коментира тя.

“Исторически винаги е имало лидери, които да ни вдъхновяват и ако, когато ние сме расли, това са били певци от телевизията или герои от книгите, днес тези ролеви модели децата ги намират в интернет. Предизвикателството е основно за родителите, защото нас като дигитални родители никой не ни учи как да се справяме, как да насочваме. Вдъхновителите на децата днес са различни и нещата, които вдъхновяват днешните деца са различни”, допълва тя.

Антоанета Василева припомни, че инфлуенсърът е човек, който внушава. “Голямата разлика между инфлуенсърите в миналото и тези днес е, че при днешните инфлуенсъри в голяма степен мотивацията за нещата, които правят, е финансова. Колкото повече последователи има, толкова повече пари прави. Това е нещо, което и родителите, и децата пропускат.  

Това, което най-много плаши, освен опасните предизвикателства, са фалшивите новини и дезинформацията, защото там има целенасочено променяне на мисленето и съзнанието

Още за влиянието на инфлуенсърите върху съзнанието на децата чуйте в разговора на Гергана Пейкова в звуковия файл.
По публикацията работи: Елица Елефтерова - Иванова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Списъкът със страни и мита на Тръмп предизвика бурни коментари и отговори

Републиканци са притеснени от ефекта на митата върху вота за конгрес догодина

Американските пазари отбелязаха загуби след като президентът Доналд Тръмп тази седмица обяви нови размери на митата , които разтревожиха бизнеси по целия свят. Тарифите представени в сряда включват общи мита от 10% и допълнителни за някои страни. Притеснения имаше и от съпартийци на Тръмп, които се присъединиха към демократи в опит да наложат..

публикувано на 04.04.25 в 15:05
Кристина Верославова

Дейвид Лий Страсбърг избира 16 таланта в България да се развият като артисти

Актрисата Кристина Верославова е организатор на посещението на най-известната актьорска школа в света "Лий Страсбърг" в България , което ще се осъществи за трета поредна година. Училището за актьори търси млади таланти в България, за да ги обучава и помага да се осъществят в актьорската професия, в изкуството, киното, театъра, пърформанса..

публикувано на 04.04.25 в 13:50

Софиянци участват в почистване на споделените публични пространства

Столичната община кани всички жители на София и околните населени места да се включат в  Пролетно почистване от 5 до 17 април . Всички желаещи да се включат в предвеликденското почистване ще получат ръкавици и чували, както и подробни инструкции къде да оставят събраните отпадъци от уборките. Заявки за участие се подават към..

публикувано на 04.04.25 в 12:46

Ролята на писмеността в съхранението на националната ни идентичност

"Азбука и история“ е озаглавена  изложбата на Държавния културен институт при министъра на външните работи, която се открива днес в Националната библиотека.  Проф.  д-р Казимир Попконстантинов  подчерта, че това което представя изложбата, е от изключителна важност, поради дискусиите по отношение на азбуката ни. "Чрез тази изложба..

публикувано на 04.04.25 в 11:50

Програмиране на изкуствен интелект е новата специалност в ТУЕС

Технологично училище " Електронни системи "  (ТУЕС) е най-желаното професионално училище в София. То е уникално в много отношения, тук се създават бъдещите ИТ лидери на България. Младите хора излизат от школото като подготвени специалисти и лесно намират реализация в практиката и бизнеса. Това изтъкна пред БНР-Радио София..

публикувано на 04.04.25 в 11:11

Облаците остават, в София температурите ще варират между 5 и 13°

Облачността над страната ще се задържи значителна, като по-съществени разкъсвания ще има в часовете преди обяд. В следобедните часове отново на много места ще превали краткотраен дъжд, в отделни райони с гръмотевици. Вятърът временно ще се ориентира от север-североизток, ще е слаб, в източните райони до умерен. Минималните температури ще бъдат..

публикувано на 04.04.25 в 07:15
От добрата идеята до реализацията няма пречки, стига желание да има

"Форум", 03.04.25: Изберете: "Съсипаха я тая държава" или градивна гражданска активност

На 3 април тазседмичните коментатори във "Форум" Иван Господинов - председател на УС на сдружение "Образование без раници", и Стоил Цицелков – социален и културен антрополог, от "Обединение Честни избори" (ОЧИ), разсъждаваха по следните теми: Доброволчеството в България. Защо трансплантациите на органи у нас още не могат да стигнат..

публикувано на 03.04.25 в 18:40