Най-сериозните проблеми в българското образование не са свързани с "джендър идеологията", а с лошата дисциплина, агресията, липсата на интерес у учениците, разпространението на наркотици и вредни вещества в близост до училищата и други.
Това показва национално представително проучване на агенция "Алфа Рисърч" сред 1000 пълнолетни жители в цялата страна, проведено по поръчка на фондация "Глас".
Усилията на организацията и агенцията са свързани с неколкогодишно проследяване на отношението на българските гражданите към тази общност (приемане, разбиране на техните нужди и проблеми), както и във връзка с конюнктурни фактори (идеи за промени в закони, например), поясни пред БНР-Радио София Геновева Петрова от "Алфа рисърч".
Според нейното тълкувание на резултатите, гласуваните от парламента промени в Закона за училищното образование поражда поляризация сред населението.
Още данни от проучването:
"Проучването провеждаме за трета година. Тенденцията, която се забелязва е за неутрално към положително отношение към ЛГБТИ общността. Голямата промяна е свързана с по-голямата откритост на самите гей хора към колегите си, в личния си кръг и семействата си. Но пътят още е много дълъг", допълни Симеон Василев от "Глас".
Според него социалните медии допринасят за засилване на търсенето на разделение сред хората. Зад съобщения, подбуждащи към разединение стои добре организирана мрежа от евангелистки формации, финансирана от Русия. Целта им е да променят обществения дискурс - да се наложи убеждението, че правата на жените и защитата от домашно насилие нямат значение, че ЛГБТ хората прекаляват в своята публичност и изявяване. Хората обаче усещат, че може би има нещо невярно. И това се улавя и в социологическото проучване в България.
"Политическите атаки, целящи да разединят обществото ни по тази тема, всъщност, не намират почва. Промяната на нагласите е бавен процес, но той е започнал и е необратим", обобщи активистът.
В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..
В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..
Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..
Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..
Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..
Фестивалът “Възможното образование“ се завръща с пълно издание от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него, е акцентът на разговора с Нели..
Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това налага промени в други документи, свързани с храненето на деца в ясли, градини и в училищна възраст...