Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Инж. Николай Савов: Твърденията от ГЕРБ-СДС за завода за третиране на отпадъци са политически спекулации

Николай Савов

Като политическа спекулация определи директорът на завода за обработка на отпадъци в София инж. Николай Савов твърденията на общинските съветници от ГЕРБ-СДС, че са подправяни документи до Регионалната инспекция по околна среда и води.
Той е категоричен, че в завода не се депонират повече от обявените отпадъци и съоръженията работят добре.

В завода тази година са депонирани с над 70 хил. тона отпадъци по-малко в сравнение с миналата, отбеляза директорът:

"Общото количество, което сме депонирали 2023-та спрямо 2024 година, е със 73 000 тона по-малко. Без значение кодове, без значение всичко останало - 73 000 тона отпадък е сложен по-малко в депото. Това мисля, че е достатъчно показателно за нашата работа. Всичко друго са политически спекулации.

За 2023 година трета клетка беше почти запълнена напълно. За 2024 година -  януари месец, открихме четвърта клетка -  както виждате, при нея още се вижда чакълът, тоест тя не е запълнена и това е показателно за ефективността на работата, която ние извършваме".

Отговорът на Савов е във връзка с твърденията на общинските съветници от ГЕРБ-СДС, че са разкрили документална и финансова измама в особено големи размери и подправяне на документи, свързани с работата на завода за преработка на отпадъците в София.
Съветниците от ГЕРБ-СДС обявиха, че ще сезират прокуратурата по случая. Има реална опасност съоръжението да загуби лиценза си, да спре работа и градът да бъде изправен пред екологична катастрофа, каза Ваня Тагарева.

По публикацията работи: Мария Йорданова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Министерство на младежта и спорта

Работна сгрупа създава нова стратегия за развитието на спорта

Работна група с представители на държавни институции и организации започна работа по изготвянето на нова Национална стратегия за развитие на физическата активност, физическото възпитание, спорта и спортно-туристическата дейност, съобщават от ресорното министерство. „Изработването на нова Национална стратегия ще предостави ясна рамка за развитието на..

публикувано на 11.04.25 в 17:59

Общо 50 880 са нарушенията на трудовото законодателство за първите три месеца на 2025 г.

Общо 50 880 са констатираните нарушения на трудовото законодателство само за първи три месеца на 2025 г. Това са установили контролните органи на ИА „Главна инспекция по труда“ (ИА ГИТ) при извършени 13 091 проверки. Над три пъти повече обекти, работни места, машини и оборудване, са застрашавали пряко живота и здравето на работещите, съобщават от..

публикувано на 11.04.25 в 12:35

На Цветница ВМА организира кръводарителска акция

Навръх големия християнски празник Цветница Военномедицинска академия - София, организира кръводарителска акция под надслов “Бъди един от нас: Дари кръв – спаси живот!”, съобщават от здравното заведение. Всеки, който желае да се включи, може да го направи на 13 април между 10.00 ч. и 15.00 ч. във временния пункт за кръводаряване в столичния храм..

публикувано на 11.04.25 в 11:39

СДВР засне 80 хиляди МПС с превишена скорост

Близо 80 хиляди шофьори в София са заснети от камерите на "Пътна полиция" да карат с превишена скорост. Това съобщи пред БНР комисар Николай Крушарски, началник на отдел "Пътна полиция" - СДВР. Въпреки това, от началото на годината се наблюдава тенденция на намаляване на ПТП-тата , ако се направи сравнение със същия период на миналата година,..

публикувано на 11.04.25 в 09:44
В Столичното предприятие за третиране на отпадъци

Извънредно заседание на СОС заради отпадъците на столицата

Столичният общински съвет заседава днес извънредно от 11 часа заради отпадъците на София. "Всякакви спекулации и всяване на паника сред населението по темата с отпадъците трябва да спрат. Затова свиквам извънредното заседание, на което ще бъдат поканени всички отговорни институции", заяви председателят на Столичния общински съвет Цветомир Петров..

публикувано на 11.04.25 в 07:54

Водоснабдяването в "Западен парк" е засегнато от ремонта на "Стамболийски"

Заради строително-ремонтни дейности по бул. "Александър Стамболийски" , от "Софийска вода" предупреждават, че се налага спиране на водоподаването от 9:00 до 21:00 часа в района на ж.к. "Западен парк" - бл. 39, бл. 40, бл. 41 и близкия хипермаркет. При продължителност на строително-ремонтните дейности над 12 часа ще бъде осигурено алтернативно..

публикувано на 11.04.25 в 07:35

Започват традиционните "Пролетни срещи с растенията" в Ботаническата градина на БАН

Традиционните "Пролетни срещи с растенията" в Ботаническата градина на БАН в София започват от днес и ще продължат до 17 април, съобщават от екипа. В юбилейната седмица на гората посетителите на градината ще могат да се насладят на тематична изложба, посветена на Мушкатото - от градината на баба до съвременните сортове, а също и на интересна и..

публикувано на 10.04.25 в 18:40