Районите за планиране съществуват от 2000 г. и имат статистическа функция. Последната промяна е направена през 2007-а.
Тези райони няма териториален център и административно ръководство, а са обособени по критерии на Евростат за сравнима информация в ЕС и служат за разпределение на средствата от еврофондовете.
Това припомни пред БНР-Радио София Силвия Георгиева - изпълнителен директор на Националното сдружение на общините в Република България (НСОРБ).
От Икономическия и социален съвет се обявиха за спешна промяна на районирането в България, но това не може да се направи бързо, коментира Георгиева.
"В НСОРБ не коментираме призиви, а работим с обективни данни. Не може да се прави драстично прекрояване. Евентуални нови райони трябва да са устойчиви максимално дълго време и задължително с тях да не се прекъсват вече създадени и функциониращи транспортни и други връзки между селищата и общините", подчерта директорът на НСОРБ.
Георгиева обясни още, че иницииране на промени може да бъде предприета от МРРБ.
Съгласно правилата на ЕК, всяка държава до 31 март 2025 може да предложи промени в границите на районите за планиране. В България също можем да направим ревизия и обсъждане за различни варианти.
До 15 януари 2025 г. ще бъдат финализирани предложенията, след което предстои обществено обсъждане. Процесът вече тече в работна група, обсъждат се от експерти прогнози и варианти.
"В периода 2028-2032 г. районирането може би няма да има такова значение, защото начинът за предоставяне на средства ще бъде изцяло променен", допълни Георгиева.
Чуйте разговора на Данаил Конов.
Мария Карагьозова ни представя Фестивала на училищните и младежките оркестри, организиран от Асоциацията на фестивалите в България и финансирани от Национален фонд Култура: "Оркестрите загубиха част от структурата си по време на пандемията. Фестивалът насърчава отново децата в тези оркестри. Той е трибуна на музиканти-любители. Не съревнование..
Как е описвана Съдебната палата в софийската преса в началото на 40-те години на миналия век, къде и кога е имало проекти да бъде изградена тя още в края на 19 век и началото на 20 век? Още в спомените на Георги Каназирски-Верин, "Шишковия трамвай" за Бали Ефенди, който е тръгвал от мястото на днешната Съдебна палата. Проектът Екс Професо на..
Разговорът е с изследователите и генеалози Светлана Дяконова - Арсен - потомка на голям род от Банско и секретар на Българската генеалогична федерация “Родознание” и Ивелин Любенов - индивидуален член на Българската генеалогична федерация ‘Родознание”: Във втората част продължаваме с другите хаджии и техните фамилии: "Срещаме графити от 1771 за..
Писателят Васил Попов за сериала по романа му Мамник и издаването на следващия, Лехуса: "Докато пишех "Мамник" мислех, че жанровата литература не е разпространена в България, но се изненадах от интереса на различните възрасти. Снимките приключиха април. Предполагам, че ще е готов зимата. Натрупа се материал - скоро почвам третия. Съвсем различно..
Покана за танцов спектакъл TRAPтайм? от Захари Нанков, танцьор и хореограф: "Концепцията я реализирах преди 3 години, сега я повтарям с ученици от моята школа. Комбинирал съм стила в музиката трап с рагтайм - като музика и роман. Правя съпоставки между тези две епохи - тогава и сега, всичко минава през една игра. Проследяваме нишката как се променя..
Сигурна съм, че всички са чували името на Найден Геров: възрожденец, писател, езиковед и фолклорист. Делото на неговия живот е „Речник на българския език“. А жената на неговия живот е Мария, също от сой. Потомка на рода Пулиеви и Евлоги и Христо Георгиеви, сродена с даскал Ботьо Петков, бащата на Христо Ботев. Т я също блести със собствена светлина..
Лора Младенова oт „Невидими животни” за благотворителния концерт-протест срещу насилието над животни , събиращ българските изпълнители на Благотворителен концерт-протест срещу насилието над животни събира българските изпълнители на 18 май от 18:00 часа в Концертната зала на Военния клуб в София с вход свободен: "Идеята дойде от певицата Тина, към..