Районите за планиране съществуват от 2000 г. и имат статистическа функция. Последната промяна е направена през 2007-а.
Тези райони няма териториален център и административно ръководство, а са обособени по критерии на Евростат за сравнима информация в ЕС и служат за разпределение на средствата от еврофондовете.
Това припомни пред БНР-Радио София Силвия Георгиева - изпълнителен директор на Националното сдружение на общините в Република България (НСОРБ).
От Икономическия и социален съвет се обявиха за спешна промяна на районирането в България, но това не може да се направи бързо, коментира Георгиева.
"В НСОРБ не коментираме призиви, а работим с обективни данни. Не може да се прави драстично прекрояване. Евентуални нови райони трябва да са устойчиви максимално дълго време и задължително с тях да не се прекъсват вече създадени и функциониращи транспортни и други връзки между селищата и общините", подчерта директорът на НСОРБ.
Георгиева обясни още, че иницииране на промени може да бъде предприета от МРРБ.
Съгласно правилата на ЕК, всяка държава до 31 март 2025 може да предложи промени в границите на районите за планиране. В България също можем да направим ревизия и обсъждане за различни варианти.
До 15 януари 2025 г. ще бъдат финализирани предложенията, след което предстои обществено обсъждане. Процесът вече тече в работна група, обсъждат се от експерти прогнози и варианти.
"В периода 2028-2032 г. районирането може би няма да има такова значение, защото начинът за предоставяне на средства ще бъде изцяло променен", допълни Георгиева.
Чуйте разговора на Данаил Конов.
Георги Георгиев, зам.-председател на "Асоциация за инсулт и афазия“ ни представя първото споделено парково пространство за арт терапия в България, открито по тяхна инициатива на 14 юли в столичния район Банкя. Името, което носи, е "Сътворение" и на място може да се открие зона за арт терапия и зона за лечебно градинарство, както и място с..
Боян Бочев от Лаго Фест в Самоков ни представя събитието с ударение на последната буква: "Тембърът на гласа ми подсказва, че настроението е чудесно. Страхотни музиканти на сцената, познаваме някои от тях в "Мюзиколоджи лайв". (подробности, както и за произхода на името - в звуковия файл) Има от бебета до над 70-годишни, хората си чакат фестивала в..
"Добър вечер, София" казаха Яна и Роман директно от Green gallery - едно ново пространство за екзотични растения и флорално изкуство, където цветята присъстват във всякакви видове и форми. "Имаме фотография, има графика, живопис, акварел - в общи линии, без ограничения в някакъв конкретен стил, дори авторите влизат в нетипични роли, като..
Около 1/3 от метрото през "Слатина" е готово. Изграждането на трасето от 6 станции трябва да завърши през есента на 2027 г. Разширението напредва с добри темпове, констатираха днес кметът на София Васил Терзиев, проф. инж. Стоян Братоев и изпълнителния директор на „Метрополитен“ Николай Найденов, заедно с кмета на район "Слатина" Георги Илиев...
След пожара частичното бедствено положение на територията на засегнатите населени места в Община Костинброд остава до понеделник, съобщи пред БНР-Радио София кметът Трайко Младенов. В момента продължава описването на щетите. "Още очакваме от компетентните органи да ни кажат какъв е източника на възникналия пожар. Първата ни задача беше..
Вече три години от гражданска инициатива “Княжевецъ“ организират доброволчески акции за почистване на отводнителните канавки на туристическите алеи в Княжевската борова гора - биват премахвани наноси и пясък, а материалът се връща в издълбаните от водата алеи. Целта е, те да не се увреждат от стичащата се вода. Сега е ред да се направи..
Много от нещата, които искахме да решим и приемем в Столичния общински съвет (СОС) през този сезон, не можаха да станат, защото или бяха блокирани в ранен етап, или бяха саботирани в самите сесии. Съветът може да направи много неща, но политическо отношение излизаме във ваканция нито като оптимисти, нито като песимисти. Това е оценката пред..