Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Дамян Дамянов направи илюстрации към книга на Джеймс Клавел, въпреки че отхвърлят негова страхотна идея

Художникът с 2 от последните книги, по които е работил
Снимка: Даниел Ненчев

Известният илюстратор на книги (и не само) Дамян Дамянов донесе в БНР-Радио София с още две интересни заглавия, над които е работил.

"История с деца" Джеймс Клавел ("Шогун", "Цар Плъх" и други) написва по време на Студената война. Текстът може би е нахвърлян за по-мащабен роман, предположи художникат. Заглавието не е известно по нашите ширини, Клавел е повече познат с азиатската сага.

"Историята на книгата е не по-малко интересна от самата книга. Разрешиха ни третия вид илюстрации, откакто е издадена."

Сюжетът разказва за имагинерно бъдеще в САЩ, когато млада, симпатична учителка (не от тяхната раса) влиза при учениците по време на един учебен час и за 40 минути прекроява ценностната система на децата.

"Появи се страхотната идея да направим илюстрации, вдъхновени от пропагандните плакати от Студената война от различни режими. Бяхме много ентусиазирани. Но Михаела Клавел, дъщерята на писателя възрази: Не може така, не бива да реферираме към конкретни исторически реалии. Така че идеята беше отхвърлена и създадох други илюстрации", обясни Дамян Дамянов.

Артистът разказа и интересни факти от живота на Джон Атанасов във връзка с книгата, която е илюстрирал ("Джон Атанасов - човекът, който изобрети компютъра"), с автор Джейн Смайли. И как едни пълни и празни бутилки са дали идеята на Джон за двоичната система за кодиране при машините.

През годините хората са се притеснявали от нещо различно от това, което е било реалната заплаха, коментира художникът. Но хората измислиха и развиха интернет, изкуствения интелект.

"При всяко изобретение в техническата и технологичната революция говорим за сила. 
При компютрите случаят вече не е такъв. Сега е важното какво да кажем на тази технология", изтъкна Дамянов.

Той обобщи и "реколтата от книги" през 2024 г.

Днес в България се чете повече от когато и да било. В градината на българската литература има и хитове, в добрия смисъл на думата, смята художникът.

В Западния свят елитът, включително и политическият, всяка година препоръчва книгиУ нас тази практика все още никой не подема инициативата да въведе, отбеляза още Дамянов.

С него разговаря Даниел Ненчев.

По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Стара София

Софийски разкази - Обявяването на София за столица

Разлистваме старите документи за избирането на София за столица на България: Но още преди 1879, за Иван Богоров тя е: "Гъбава с руди, разположена на приятно и лично поле при р.Искър. Има чисти и широки улица, добричко училище. Околностите са накичени с 12 манастира."  Георги Раковски я нарича "сърцето на България" в недовършен ръкопис, а за Петко..

публикувано на 05.04.25 в 16:00

Историята оживява - Извори за миналото на Копривщица от османските архиви, част първа

Светлана Мухова и новата ѝ книга "Извори за миналото на Копривщица от османските архиви": "Идеята за книгата възникна към края на 2023, Васил Теохарев от с.Розино е вдъховител. Той е млад човек, който изследва своя район. 1525 е първото споменаване на Авред Алан (женска поляна) - първият топоним на Копривщица, която още не е поселище. По негова идея,..

публикувано на 05.04.25 в 15:00
Петко Р. Славейков

Адресите на любовта - Петко Славейков

Петко Славейков имал две жени накуп Веруюто на палавия поет било „Жените са дяволи, които ни проваждат в пъкъла през райските врати” Възрожденският поет и просветител Петко Рачов Славейков познава твърде късно истинските чувства, при това като участник в любовен триъгълник. Той е отдавна женен за Иринка, от която има осем деца, когато се..

публикувано на 05.04.25 в 13:55
Стефан Караманов (вляво) и Благой Иванов

Винаги ще има нещо "отвъд"

Фантастичният фестивал „ През 9 земи “ - представят ни го организаторът Стефан Караманов и един от участниците, писателят и кинокритик – Благой Иванов: "Целим среда между клубните, форумни срещи и големите комерсиални събития, силен компонент е, че го правим извън града. Отиваш на фантастично място и сме средно сериозни като съдържание - лекции плюс..

публикувано на 05.04.25 в 11:39
Емануела Иванова

Няма готови решения, те идват от самата общност

BoostBalance – балансът в работа - родителство - доброволчество, който не включва изперкване. С нас е Емануела Иванова от TimeHeroes: "Общата тема се роди в екипа, когато в екипа започнаха да се раждат деца. Като родители и професионалисти се сблъскахме с едни и същи неща. Започваш да се усещаш, че не можеш да провеждаш нормален разговор с..

публикувано на 05.04.25 в 10:59

Когато учените се изявяват и като актьори

Театралният спектакъл „ Космосът на чудесата “ с премиера на 10 април в София.  Спектакълът е създаден в рамките на европейския проект Please ASK! за продуциране на театрални произведения в сътрудничество с учени, комуникатори на науката и научни институти.  Гостуват ни  Димитър Узунов – артистичен директор и  д-р Владимир Божилов – научен..

публикувано на 05.04.25 в 10:00

Софиянци участват в почистване на споделените публични пространства

Столичната община кани всички жители на София и околните населени места да се включат в  Пролетно почистване от 5 до 17 април . Всички желаещи да се включат в предвеликденското почистване ще получат ръкавици и чували, както и подробни инструкции къде да оставят събраните отпадъци от уборките. Заявки за участие се подават към..

обновено на 04.04.25 в 19:26