Ако искате да прекарате приятни минути с книга в ръка и от друга страна да предизвикате себе си, може да намерите съмишленици като се присъедините в инициативата за "Голямото СледКоледно четене".
Идеята е на Читалище.то и се провежда за четвърта поредна година по примера на исландците. В островната държава по Коледа съществува традиция за подаряване на книга, след получаването на която човек прекарва в четене и ядене на шоколад.
Дори си имат специална дума - “йолабокафлод”, която означава „коледен потоп от книги“.
Та по време на ковид пандемията група приятели, обичащи да четат стигат до хрумването и преди 4 години за пръв път си поставят за цел да се прочетат 2000 страници по Коледа.
"През миналата година целта беше изпълнена повече от два пъти – прочетохме 4600 страници", разказа пред БНР-Радио София Милена Златарова, председател на настоятелството на Читалище.то.
За Дни на Голямо СледКоледно четене през 2024-а са обявени 25 и 26 декември.
Който иска, може да се включи в предизвикателството по всяко време до 22:00 часа днес.
В социалните мрежи на инициаторите – във Фейсбук и Инстаграм може да споделите какво четете, да коментирате, да препоръчвате книга, да добавите и вашите прочетени страници в общия брой към целта.
Ако четете в електронен и аудио формат, трябва да отбележите еквивалента на хартиените страници.
"Вчера прочетох подаръка си – книгата "Речник на войната" от Остап Сливински с автентични истории от Украйна", каза Златарова, но днес продължава с друга.
Тя отбеляза, че книгите на българските автори се четат не по-малко от преводните.
Още преди да се отчетат резултатите от течащата в момента инициатива, Милена Златарова анонсира, че през февруари ще има друго предизвикателство – за целодневен маратон на четенето (става дума за поне 3-4 до 8 часа).
"Звучи страшничко, но всъщност е отморяващо, защото това е възможност за почивка от тревожните новини и електронните устройства", допълни тя.
Чуйте разговора на Лили Големинова.
Павел Балев безспорно е един от най-успелите български диригенти зад граница. Реномето му в Европа е впечатляващо високо. Това се дължи на задълбочените му познания, прекрасното познаване на репертоара, детайлната подготовка за всеки ангажимент и изключителната му работа с оркестъра. И на интересните и често необичайни програми, които конструира..
Краят на сладкарница “Цар Освободител” е по-тривиален от очакваното: На 8 септември 1945 във в-к Отечествен фронт се говори за сладкарницата като сборно място на другарите Тодор Павлов и подобни за "народно въстание" на сутринта на 9 септември. Пак там са се продавали билети за джазова вечер. В последствие в 1946, друг вестник говори за..
Светлана Мухова и новата ѝ книга "Извори за миналото на Копривщица от османските архиви": "Църквата е построена във времето, когато е създаден регистъра на мъжкото население. Над 10 годишните деца работят, около 60% от мъжете работят извън родното си място, дори 12 годишни деца работят с предприемчивите си родители в европейска Турция, Гърция. Описът..
Цигуларите виртуози Дина Шнайдерман и Емил Камиларов, на които цяла България се възхищава, се запознават на младежки фестивал в Берлин, където са конкуренти за първата награда - той от името на България, а тя от СССР. Дина я спечелва, а Емил се влюбва. И я чака цели 8 години, защото бъдещата му съпруга е малолетна и все още ученичка...
С „Маргаритка“ на мач. 11-14 април: футболни фенове от различни агитки се обединяват в името на децата. Събитието ни го представя Йордан Жечев: "Инициативата е да предаден любовта си към отбора. "Маргаритка" е социален проект - децата да имат достъп до качествено възпитание. Обиколихме фенклубовете на 16-те отбора в Първа лига. Стиснахме си ръцете за..
"Великден в града" – започва великденски базар в Градската градина. Подробностите от Теодора Бреме, организатор: "Постарали сме се нашите посетители да се потопят в празничното настроение. Днес сме подготвили кори с яйца за малките, а утре ще правим венци. Продължаваме до Велики понеделник. Всеки ден има програма с кулинарни изненади и ателиета за..
Историческа възстановка на живи картини от Априлското въстание в Северния парк с доц.д-р инж. Георги Маринов: "За съжаление малко е лошо времето, но това не ни пречи. Участниците са облечени и чакаме общината да реши точния час, чакаме да се посъбере малко публика, правим го за децата. Правим живи картини - първоначално селско ежедневие, нападение..