Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Голямото СледКоледно четене" е най-приятното предизвикателство за книгоманите

Целта е участниците да се прочетат общо 2000 страници поне...

Снимка: Читалище.то

Ако искате да прекарате приятни минути с книга в ръка и от друга страна да предизвикате себе си, може да намерите съмишленици като се присъедините в инициативата за "Голямото СледКоледно четене".

Идеята е на Читалище.то и се провежда за четвърта поредна година по примера на исландците. В островната държава по Коледа съществува традиция за подаряване на книга, след получаването на която човек прекарва в четене и ядене на шоколад.

Дори си имат специална дума - “йолабокафлод”, която означава „коледен потоп от книги“.

Та по време на ковид пандемията група приятели, обичащи да четат стигат до хрумването и преди 4 години за пръв път си поставят за цел да се прочетат 2000 страници по Коледа.

"През миналата година целта беше изпълнена повече от два пъти – прочетохме 4600 страници", разказа пред БНР-Радио София Милена Златарова, председател на настоятелството на Читалище.то.

За Дни на Голямо СледКоледно четене през 2024-а са обявени 25 и 26 декември.

Който иска, може да се включи в предизвикателството по всяко време до 22:00 часа днес.

В социалните мрежи на инициаторите – във Фейсбук и Инстаграм може да споделите какво четете, да коментирате, да препоръчвате книга, да добавите и вашите прочетени страници в общия брой към целта.

Ако четете в електронен и аудио формат, трябва да отбележите еквивалента на хартиените страници.

"Вчера прочетох подаръка си – книгата "Речник на войната" от Остап Сливински с автентични истории от Украйна", каза Златарова, но днес продължава с друга.

Тя отбеляза, че книгите на българските автори се четат не по-малко от преводните.

Още преди да се отчетат резултатите от течащата в момента инициатива, Милена Златарова анонсира, че през февруари ще има друго предизвикателство – за целодневен маратон на четенето (става дума за поне 3-4 до 8 часа).

"Звучи страшничко, но всъщност е отморяващо, защото това е възможност за почивка от  тревожните новини и електронните устройства", допълни тя.

Чуйте разговора на Лили Големинова.

По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 19.02.25: Референдумите не са панацея, но стават за "дъвка" на популисти

В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..

публикувано на 19.02.25 в 18:25

Автоинструктори са недоволни от промените в шофьорските курсове

В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..

публикувано на 19.02.25 в 17:35

За 60-годишнината си Театър София ще бъде с обновена сграда и зала

Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..

публикувано на 19.02.25 в 16:55

Танцовият спектакъл "Алиса в страната на чудесата" с премиера в Музикалния театър

Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..

публикувано на 19.02.25 в 16:46
Петър Мишев

Петър Мишев, КНСБ: 5% не осигуряват ръст на доходите, а покриват само инфлацията

Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..

публикувано на 19.02.25 в 16:28
Нели Керемедчиева

Фестивалът "Възможното образование" поставя на фокус човеколюбивите практики

Фестивалът “Възможното образование“  се завръща с пълно издание  от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него,  е акцентът на разговора с Нели..

публикувано на 19.02.25 в 15:36

Време е за актуализация на Наредбата за храненето на деца и ученици

Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това налага промени в други документи, свързани с храненето на деца в ясли, градини и в училищна възраст...

публикувано на 19.02.25 в 14:50