Настоящият мандат започна трудно, а сякаш не идеологическите възгледи, а личните неразбирателства между съветниците, водеха до напрежение сред тях. Мандат 2023 - 2027 г. на Столичния общински съвет показва широк спектър от политически представителства и може би заради това има постоянни пререкания.
Още при полагането на клетва след местните избори през ноември 2023 г., стана ясно, че в редиците на „Възраждане“ има известно разпускане - един предпочете да стане независим, а няколко месеца по-късно - на историческото заседание от 8 февруари, на което след 3-месечни преговори, срещи и накрая дори партийни разпоредби, бе избран председател, още четирима станаха независими.
Решението им обаче не дойде особено самоинициативно, а „Възраждане“ ги изключи от редиците си, тъй като според председателят на групата в СОС Деян Николов, те са предатели и са се поддали на натиск, за да бъде подкрепен Цветомир Петров от "ПП - ДБ (СС)" начело на местния парламент.
Подкрепата, за когото не дойде никак лесно. Именно след 3 месеца, в които общинските съветници не бяха съгласни с определени кандидатури, други така и не успяха да съберат нужното мнозинство, а накрая изборът бе направен с уговорката, че Петров е временен председател за няколко месеца, за да бъде отпушена работата на администрацията и да бъде гласуван най-вече годишния общински бюджет.
След като бяха избрани и зам.-председатели на общинския съвет, нова спънка се появи при избора на съставите на постоянните комисии към СОС. Оказа се, че управляващата коалиция от "ПП - ДБ (СС)" поема ръководството на едва две комисии и то по въпроси не особено определящи като финанси, икономика и транспорт. Точно тези бяха разпределени между ГЕРБ-СДС, БСП, ИТН и независими съветнци.
Особено напрежение породи ставането на Благовест Георгиев независим общински съветник. Той бе изключен от "ПП - ДБ (СС)", слад като в началото на април предизвика катастрофа, която доведе до сериозно обществено недоволство, а сдружение „Ангели на пътя“, което обединява семейства, загубили близките си в пътно-транспортни произшествия, бе активно с протестни акции пред сградата на СО.
Недоволни граждани често посрещаха общинските съветници при влизането им в сградата на ул. „Московска“ 33 през тази година. Организации в защита на животните, които настояват за подобряване на условията в общинските приюти, транспортни проекти, довели до хаос сред пешеходци и водачи на моторни и немоторни превозни средства, бяха част от гражданското недоволство.
Новата реорганизация на движението около НДК бе казус, който стигна до съда, извънредно заседание на транспортната комисия в СОС и искането на оставки - както на кмета на града Васил Терзиев, така и на зам.-кмета по транспорта Илиян Павлов. Те бяха искани и от граждани, живеещи в района на ул.„Опълченска“, които са несъгласни с проекта за реконструкция, който доведе до изсичане на дървета и стесняване на тротоари, което прави изключително опасно преминаването на пешеходци, според протестиращите.
И ако след това управляващата коалиция от "ПП - ДБ (СС)" призна за пропуски в комуникацията с граждани по въпросите, свързани с прокарването на инфраструктурните проекти, то такава не липсваше, или поне се даваше заявка за такава при решаването на проблеми сред работещите в градския транспорт и общинското здравеопазване. След поредица от срещи със синдикални организации и представители на общинската администрация, в крайна сметка се стигна до споразумения за увеличаване на възнагражденията. Изпълнението на сроковете, обаче не бе точно спазено, а обясненията се отправяха с липсата на редовно правителство.
Ситуацията в общинските дружества се оказа особено дискусионна през 2024 г. Ръководствата на шест са с изтекъл мандат - това са „Топлофикация - София ЕАД“, Центърът за градска мобилност, „Столичен автотранспорт“, „Столичен електротранспорт“, „Метрополитен“ и „Софинвест“. Въпреки заявката на "ПП - ДБ (СС)", че ще се направи нова методология за конкурсите и ще бъдат определени нови, временно изпълняващи длъжността директори, в крайна сметка се стигна до гласуване, което смени ръководствата набързо и то с подкрепата на ГЕРБ-СДС БСП.
Постъпка, която доведе до формулирането на понятието „икономическо мнозинство“, което ПП-ДБ-СС използва за повечето важни решения, които се взимаха през годината и невъзможността да се поставят управленските им планове. Особено интересна бе репликата на кмета на София Васил Терзиев, който направи обобщение на първата година от управлението си, като цитира част от популярна поп фолк песен: "Не сме безгрешни, но сме истински".
Председателят на СОС Цветомир Петров, който през годината се опита да бъде дипломатичен и да тушира напрежението сред общинските съветници, обобщи наскоро случващто се в местния парламент с това, че работата на съвета започна преди девет-десет месеца заради неговата силно фрагментираност и трудностите при избора на председател.
След поредица от извънредни заседания, граждански недоволства и взаимни обвинения през настоящата година, предстои да видим до колко коледните и новогодишни празници, са смирили общинските съветници и 2025 г. покаже по-компорипсна и продуктивна работа.
На 3 април тазседмичните коментатори във "Форум" Иван Господинов - председател на УС на сдружение "Образование без раници", и Стоил Цицелков – социален и културен антрополог, от "Обединение Честни избори" (ОЧИ), разсъждаваха по следните теми: Доброволчеството в България. Защо трансплантациите на органи у нас още не могат да стигнат..
Няма съществен спад на донорските ситуации в България. Запазва се тенденцията от последните години. През 2024 г. има малко по-малко, отколкото през по-миналата година, заради случаи в края на 2023-та . През миналата календарна година у нас са трансплантирани органи на 34 души след 16 донорски ситуации . Получавали сме предложения на..
Младежкото доброволчество в България е популярно в по-малка степен, спрямо процента младежи, които полагат доброволен труд в другите европейски страни. В опит да повиши доброволческите навици и интереса към каузите с идеална цел, фондация "От нас зависи“ постави началото на инициативата "Дай 5!“ през 2024 г. В това време организацията..
В средата на годината се очаква Столичният общински съвет (СОС) да приеме нова наредба за общинските жилища . Предстои документът да бъде качен за публично обсъждане , след което да бъде обсъден и от ресорните комисии, за да може да се приложи по-добра и успешна социална политика в тази посока. Общински съветници, участвали в създаването на..
Певицата Велека Цанкова и Ивайло Манев разказаха за втория албум на формацията "Новините в джаза" , който се нарича "Шипков мармалад" . Барабанистът Ивайло Манев разкри своята връзка с формацията. "С колегите бяхме студенти на Михаил Йосифов и той още от тогава ни покани да работим с него. За тези три години създадохме много музика,..
Годишнина от рождението на арх. Никола Лазаров и Световния ден на културното наследство, както и празника на София по повод обявяването ѝ за столица, са причините за откритата изложба "Архитектурното наследство на София" с творби на ученици , възпитаници на две паралелни гимназии - Националната гимназия за приложни изкуства Св. Лука” и..
Витоша да е място, което софиянци да могат да посещават целогодишно, за да прекарват пълноценно време сред природата и да спортуват. Място, в което децата, ще бъдат ски- и сноуборд шампиони, ще могат да се развиват. Това са част от идеите, които кметът Васил Терзиев е заложил в своята „Визияза Витоша“ . Петте ключови елемента на..