Слонът AI (ИИ, изкуствен интелект) влезе и в кабинетите на дизайнерите.
Тенденциите от последните 1-2 години ще продължат развитието си, но навсякъде, където се дискутират теми за съвременния дизайн въпросът за тази технология остава незаобиколим, коментира пред БНР-Радио София Маргарит Ралев, арт директор и създател на Българска дизайн група.
Налице е експлозия на шрифтове, както и други илюстративни инструменти и способи, които дават възможности за експерименти и творчество, допълни специалистът.
При проектирането на дизайн продължава да е важен и актуален екологичният акцент, набляга се на възможността той да бъде приложим и удобен за различни потребителски групи.
Ретрофутуризмът тлее и расте през последните години. Все повече присъства и е прилага персонализация – печатна и дигитална.
Цветът на 2025 година (мока мус /Mocha Mousse) е с туширано его, носи мекота, тласка към успокоение и умерена консумация. Той е топъл, земен, поражда асоциация към природата, коментира още Ралев. И прогнозира, че следващият цвят на годината ще бъде ледено студено синьо.
Големите корпорации тласкат тенденциите и към технологиите – дигиталното среща реалното, кодове ни поощряват да видим допълнителен слой върху видимото.
Най-добрите в сектора задължително привнасят опит и елементи от други дисциплини, а положителното е, че това става все по-достъпно, допълни още Маргарит Ралев.
Чуйте разговора на Елисавета Белеганска
Лятната ваканция е за учениците, но не и за техните телефони. Взирането в екрана и скролването са още по-интензивни при младите хора. За съжаление, телефонът за много подрастващи се е превърнал в своеобразен лидер и ние, възрастните трябва да контролираме в някаква степен информацията, която детето приема с такова устройство - първо,..
В рамките на десет дни - от 10 до 20 юли, фестивалът за изкуство в града "Девет слона" ще предложи програма от събития от различни сфери на изкуството, всяко от които ще се вписва в сложния и противоречив пейзаж на съвременния град. Във второто издание фестивала е и продължението на един фантастичен разговор между жители и артисти, поети,..
Институтът по компютърни науки, изкуствен интелект и технологии (INSAIT) към Софийския университет стартира съвместна програма с Лабораторията по компютърни науки и изкуствен интелект (CSAIL) към Масачузетския технологичен институт (MIT CSAIL). Началото беше поставено на официална церемония в София Тех Парк. MIT е №1 в света по..
АГ-отделението в пернишката МБАЛ "Рахила Ангелова" е пред затваряне заради липса на достатъчно кадри. Командированите от София акушерки този месец са в отпуск и не се знае дали ще се върнат. Директорът на болницата е подал оставка, но проблемът не може да реши който и да застане на този пост, коментира пред БНР-Радио София д-р Ивайло..
Cairos AI – българският инструмент, който превръща текстови команди в готови за използване 3D анимации чрез интегриращ разговорен AI, богат motion library и AI-синтез представи в ефирана Радио София Христо Велев , основател на компанията за визуални ефекти Bоttleship. Cairos.ai е уеб базирана платформа за автоматично анимиране на 3D аватари, като..
Поети, хора на словото - Ясен Атанасов, Димитър Кенаров, Иван Димитров, гостуваха в предаването “Радиокафе“ в разговор за поезията между кориците на антологията “София Поетики“, събирана в последните 20 години, откакто съществува и едноименния фестивал и ролята на изкуството като платформа за споделяне на социални и политически..
Какви са различните форми на страха? - проф. Амелия Личева изследва темата чрез поезия в новата си книгата "Крепости срещу страха". Книгата "Крепости срещу страха" е тематична, концептуална, опитва се да изследва различните форми на страх: личния, екзистенциалния, а също и страховете, породени от времето, в което живеем. Страхове, свързани с..