Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

С празника Сурва започва календарната нова година

Снимка: Пламен Христов

Сурваки, Сурва, Васильовден, Нова година е български народен празник, отбелязващ началото на новата календарна година. Познат е във всички български етнически територии. Практиките и обичаите, характерни за този празник, са в пряка връзка със схващането му като начало на новата календарна година.

Според нашата традиционна българска култура, кадените вечери в този период на годината, са три - първата е на Бъдни вечер или на Игнажден, а втората е в навечерието на Васильовден, а третата е в навечерието на Йордановден, посочва етнологът д-р Анелия Овнарска-Милушева.

Характерното за този празник е, че повтаря традициите от Бъдни вечер, но с присъствието на месото, защото задължително на трапезата се слага от прасето, заклано за Коледа или направена пача - характерно ястие за нашата традиция.

Народната ни традиция свързва празника Сурва с отбелязването на паметта на Св. Василий Велики. Смята се, че сурвакането е продължение на коледарските благословии.

На Васильовден тръгват сурвакарчета - днес вече и момченца, и момиченца, но в миналото обредната роля да благославят и благопожелават е преди всичко на момчетата, но това във времето се е променило.

Сурвакането е много важен момент от първия ден на календарната година. Сурвакарчетата тръгват от врата на врата и са посрещани като скъпи гости. Те сурвакат всички от дома, като започват от най-възрастния и имат речитативна магия, която е благословия или т.нар. блажанка - “Сурва весела година … ” и наричат за здраве, берекет.

Сурвакницата, с която благославят сурвакарчетата, е задължително от дрян - здраво и жилаво дърво, което символизира здравето и дълголетието. “Аз обичам да я срявнявам с вълшебна пръчка, защото сурвачката е тази, която донася здравето. Тя трябва да е украсена по специален начин задължително с вълнен конец, дори и да има червено и бяло, защото поверието е, че болестите се оплитат във вълната, а идеята на тази вълшебна пръчица е да хване болестта, да я улови и да донесе здраве на хората. Украсява се и с пуканки и с малки кравайчета, със сребърни монети. Тя е специален елемент от празника”, разказва етнологът.

По думите ѝ, след празника сурвачката не бива да се оставя за следващата година, а да се пусне във вода или да се постави в градината, за да може птиците да изкърват пуканките и кравайчетата. 

Чуйте повече за народните традиции, свързани с празника в звуковия файл.          



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 15.04.25: Добре сме с кохезията в ЕС, ама още догонваме

На 15 април коментаторите на "Форум" се спряха и разсъждаваха по следните тематични насоки: От мусаката в менюто кой яде картофите и кой – месото ? От влизането на България в Европейския съюз досега заплатите са се увеличили 7 пъти. Инфлацията е "100 и нещо процента". "Дръпнахме", доближихме се до другите европейски страни . Купуваме не (само)..

публикувано на 15.04.25 в 18:40

Кампания на ЧСИ срещу задлъжняване на млади потребители

В края на миналата година стана ясно, че близо 120 000 души на възраст до 30 години в България имат задължения към частни съдебни изпълнители. Най-засегнатата група са младите между 25 и 30 години, където дълговете са близо 80 000. Сред основните причини са необмислени потребителски кредити, вземани за луксозни покупки, телефони, почивки и..

публикувано на 15.04.25 в 16:25
Изложба с картини на Васил Стоилов

Изложба на художника Васил Стоилов с акцент към родното изкуство

В галерия “Уран“ е подредена изложбата с картини на художника Васил Стоилов.  За предисторията на експозицията и какво могат да видят посетителите й, разказа пред Радио София, Лаврен Петров. “Предисторията е почти четиригодишна. Толкова време ни отне да съберем картините на Васил Стоилов за настоящата изложба. Преди 7-8 години..

публикувано на 15.04.25 в 15:35

Какво трябва да знаем и правим с въвеждане на електронната трудова книжка?

От 1 юни 2025 година вече няма да говорим за загубена трудова книжка, защото влиза в сила нейният дигитален вариант, който се съхранява от Националната агенция по приходите (НАП). " Единният електронен трудов запис (ЕЕТЗ ) ще обединява два сега съществуващи регистъра – индивидуалните трудови книжки и уведомленията, подавани от..

публикувано на 15.04.25 в 15:17

Засякоха шофьор с 201 км/ч на Северната тангента в София

Тестовете за измерване на средна скорост с тол системата продължават до края на май. Те се провеждат от миналия четвъртък, а мярката е планирано да влезе в сила най-рано през лятото. Колко ще са камерите на пътя и къде ще измерват средната скорост, а глобите? Резултатите показват, че по 10-километровата отсечка на Северната тангента..

публикувано на 15.04.25 в 14:47

Министерството на финансите и БНБ: България е готова за еврозоната

"Никога не сме били по-близо до еврозоната от момента, в който се намираме сега. Смея да твърдя, че България е готова." Това каза министърът на финансите Теменужка Петкова по време на работна закуска "Финансова политика и конкурентоспособност на българската икономика", организирана от Американската търговска камара (АТК) в България и..

публикувано на 15.04.25 в 14:20