Православната църква чества свети пророк Малахия и свети мъченик Гордий.
Св. пророк Малахия е един от тъй наречените "12 малки пророци", юдейското предание го нарича "печат на пророците". Той пророчествал в Юдея между годините 416 и 400 преди Христа, след завръщането на евреите от Вавилонския плен и в последните години от управлението на Неемия – придворен на персийския цар Артаксеркс I, който към 445 година пр. Хр. го назначава за управител на Юдея.
Книгата на пророка, състояща се само от 4 глави, изобличава упадъка на нравите сред целия израилски народ по онова време, когато още не бил утвърден новият ред на Неемия и богослуженията в Йерусалимския храм. Книгата на Малахия съдържа и пророчество за изпращането на Господния Предтеча със задача да подготви пътя за идването на Месия – Христос, Когото пророкът нарича "Слънце на правдата".
Книгата на пророк Малахия е своеобразно приключване на старозаветните пророчества ("печат на пророците") и начало на тяхното изпълнение.
Свети мъченик Гордий приел мъченическа смърт при Източния римски император Ликиний, който макар да приел Миланския едикт за веротърпимост, вътрешно си останал езичник. Линикий повел гонение срещу християните, жертва на което станал и младият войн Гордий.
Заедно с мнозина Гордий избягал в пустинята, докато премине жестокото гонение, но скоро сметнал, че е малодушно да се крие, докато неговите братя и сестри страдат и умират за Христовата вяра. И решил да сподели участта им.
Прибрал се в родния си град Кесария Кападокийска, публично прославил истинския Бог, стражите го заловили и го завели при управителя, но нито жестоките мъчения, нито щедрите обещания и увещанията на близките му успели да накарат Гордий да се отрече от Христос.
Той бил осъден на смърт и посечен в 314 година. Запазено е похвално слово за мъченика от именития му съгражданин св. Василий Велики.
Тромпетистът Михаил Йосифов за връзката си с Осоговската планина: "Музикалната ми пиеса "Отново в джаза" е като ефект на пеперудата. Мишо написа музиката на спектакъла, това е за мен проекта на годината. В един разговор за джаз музиката на бенда ме помете като вълна. Представих си какво ще е за публиката, ако успея да го прехвърля на театрална сцена...
Първото неделно "Радиокафе" за годината гостува на Кюстендил, а пръв в него гостува самият кмет, г-н Огнян Атанасов: "Смело се заявихме като културната столица на Западна България. Културата е основен двигател в един град да има добър живот. Работим и за местното население, и за туристическия интерес. Съхраняваме и представяме традицията, но сме с..
Изключителна клавирна педагожка - личност, родена да дарява знание. Виртуозна пианистка, която впечатлява с талант, техника и отношение. Прави го със замах, както в родината си, така и из цяла Европа. Тя се казва професор Панка Пелишек. С разказ за нейния 90-годишен път откриваме поредицата “Историята оживява” за Новата 2025-а година: Слушаме..
Имало ли е примитивни пивоварници в София преди фабриката на братя Прошек? По колко бурета дневно се е пило в София? Кои поети и писатели са били сред посетителите на "Дълбок зимник" и какво е свързвало кръчмата с пивоварната? Освен отговори на тези основни въпроси, напомняме и другите дела на двамата братя и кой от тях е бил личен приятел на Левски -..
Фестивалът „Сурва“ гостува в Борисовата градина на 5 януари. Подробностите от заместник-кмета на община Перник Стефан Кръстев и Борис Радев: "Очакваме да доставим голяма радост с шест от най-награждаваните групи на "Сурва Перник". Те са от област Перник, три са от община "Перник", като две от групите са носители на най-голямата награда "Златната..
СВОБОДНА ЗОНА - Гледна точка , изложба,организирана с благодарност към проф. Иван Кирков. Представя ни я Валентин Щинков: "За 4-5 поредна година организираме това събитие за човека-явление в българската действителност. Няма нещо в сферата на изкуствата, с която да не се е занимавал. Филип Зидаров го нарича "необходимият художник" - дава сили на..
Росица Кратункова представя акцията за достъп до хигиена на 5 януари 2025 г. от 11 ч, пред Дома на Киното, организирана от Фондация „За Надежда" : "Това е второ събитие, решихме, че трябва да продължи натиска. Работим с хора, загубили дома си. Разбрахме, че в София няма място с достъп до баня. Някои ходят до Панчарево, но няма решение в..