Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доц. Мариана Тодорова: Технологиите правят мозъка мързелив, заради ИИ осъзнаваме какво значи да си човек

Доц. Мариана Тодорова
Снимка: Даниел Ненчев

Светла, успешна и осъзната 2025 година, пожела пред БНР-Радио София футурологът доц. Мариана Тодорова от Института по философия и социология към БАН.

И подчерта, че осъзнаването преминава през знанието, опитността, мъдростта, но и през емоционална интелигентност и емпатията.

Тя коментира, че напоследък в обществото се поощрява някаква индивидуалност и идентичност, но няма критерий за това. От друга страна се прокламират фрази като "Всичко става, това е свободата", "Карай, бъди себе си"… Но когато сме се изгубили от образователни и други изисквания и ценности, това е оправдание да не се променяме, да сме инертни, да не се развиваме, да караме, както ни е комфортно. Свръхконсумацията на нови технологии и информиране, общуване през социалните мрежи води до "мозъчно гниене" (За Оксфордския речник "Brain rot" е дума на 2024 година), защото няма време да осмислим съдържанието.

"Това е пътят към допаминовото щастие. Сменяме стимулите на прекъснато, мозъкът ни вижда експлозия от цветове, музикални клипчета, всякакви такива забавни неща, които уж ни повдигат настроението и ни вкарват в някакъв такъв модус на привидното щастие.

Но всъщност смяната на всякакъв такъв тип стимули кара мозъка да отделя допамин. Той е щастлив и става все по-мързелив, защото не иска да извърви дългия път, да се задълбочи. Но в един момент това също създава чувство за празнота, осъзнаваме, че сме го изпразнили от смисъл, от информация, която може да стане знание по-късно."

Време е в училище, в обществото да се налага нещо, което сме позабравили – неща като критично мислене, дисциплина, дебатиране, убедена е доц. Тодорова.

Вече по света има училища, където се прилагат такива практики. А всичко това има връзка с позагубения плурализъм.

"Когато медиите са хиляди, наблюдаваме фрагментаризация и упадък на истината, не знаем кое е реално. Това се наблюдава и в българската действителност. Не можем да постигнем консенсус по важни въпроси."

Футурологът е автор на книга за изкуствения интелект (ИИ) още преди няколко години, когато това понятие звучеше "екзотично" и будеше недоверие. Тя очерта и новите аспекти в развитието на ИИ от ноември 2022-ра насам и отразяването на този бизнес модел във всяка една сфера на човешката дейност.

"Наистина, изкуственият интелект ни кара да се замислим какво значи да си човек, какво значи да имаш интелект и съзнание. Много от понятията и термините се нуждаят от предефиниране", изтъкна Мариана Тодорова.

Футурологът отбеляза още, че в момента в САЩ повечето идеи (и обещания от предизборните кампании) са абстрактни, хората все още очакват какво ще може да направи Тръмп като президент. Надеждите, свързани с приписваните му способности са силно надценени.

Европа ще продължи да е подвластна на последствията от кризата на политическото, на управлението. Трябва да преосмислим какво доведе до тук, да търсим някаква независимост и собствено автентично място.

Българите не са евроскептици. Но е важно да имаме ясна позиция и да я изразяваме гласно пред европейските институции.

Чуйте разговора на Даниел Ненчев.

По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

И днес не забравяйте чадъра

Съществена промяна на времето не се очаква – ще бъде облачно и на много места с временно прекъсване ще продължи да вали дъжд. В края на деня валежите ще отслабнат и ще започнат да спират. Ще духа до умерен вятър от север-североизток. Минималните температури ще бъдат между 5° и 10°, за София – около 7°, максималните – между 10° и 15°, за..

публикувано на 02.04.25 в 07:15

"Форум", 01.04.25: Нещо в образованието не върви добре - какво и защо?

Продължава седмицата, в която коментатори във "Форум" са  Иван Господинов - председател на УС на сдружение "Образование без раници", и Стоил Цицелков – социален и културен антрополог, от "Обединение Честни избори" (ОЧИ). Основните теми, на които се спря тяхното внимание днес, бяха: Успешен ли беше тестът на системата BG-Alert заедно със..

публикувано на 01.04.25 в 18:50

EU CodeWeek в София на 3 април с участници от над 40 страни

На 3 април София ще бъде домакин на първата международна среща на консорциума EU CodeWeek - една от водещите европейски инициативи за насърчаване на дигиталното образование и повишаване на дигиталните умения. В срещата ще участват представители на Европейската комисия, Министерството на образованието и Министерството на иновациите и..

публикувано на 01.04.25 в 17:50
Проф. Борислава Танева

"Деца свирят на деца" музика от проф. Борислава Танева

Поредица от концерти само с българска музика в Първо студио на Българското национално радио (БНР) третира една изключително важна тема - създаването на музика за деца в творби за инструмент и оркестър. Посока, в която отдавна твори и пише наистина уникални Малки концерти за различни инструменти и оркестър   проф. Борислава Танева . Тя бе гост в..

публикувано на 01.04.25 в 17:25
Ясен Цветков

Законът за доброволчеството трябва да създаде правила, условия и организация

Парламентарната комисия по правни и конституционни въпроси в края на февруари прие на първо четене три законопроекта за насърчаване на доброволчеството. Предстои работна група да избере и обедини най-подходящите текстове за защита и насърчаване на доброволческата дейност в България. В момента в страната няма правна рамка, която да гарантира..

публикувано на 01.04.25 в 16:14
Хубен Черкелов

Този път за изложбата си Хубен Черкелов е вдъхновен от Захари Зограф

Хубен Черкелов е един от най-известните художници отвъд Океана, а и не само. През 1998 г. завършва Националната художествена академия, специалност “Живопис“, както и  майсторски клас по живопис при Йорг Имендорф в Амстердам (1995). Председател е на Клуба на (вечно) младия художник към СБХ (1992). Съосновател на групата „“Нови Радикални..

публикувано на 01.04.25 в 15:39

Инициативата за раница при кризи е добра, но не е нещо ново за нас

Днешният едновременен тест на сиренната система и Bg Alert е преминал успешно . Данните се обработват, но съобщението е излъчено над 98% от територията на цялата страна. За 2% няма информация от клетките на мобилните оператори. За 2025 г. е насрочен още един такъв двоен тест и той ще е в първия работен ден на октомври . Това съобщи..

публикувано на 01.04.25 в 15:19