Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ричард Алибегов:

Към момента не пипаме цените заради допустимата цена, която клиентът може да плати

Ричард Алибегов
Снимка: БГНЕС
От 1 януари ДДС за ресторантьорските услуги отново стана 20%. Причината е, че със започването на годината спря да действа по-ниското облагане от 9%, прието със Закона за ДДС още по времето на ковид кризата и многократно удължавано от тогава. По същата причина от началото на годината отпадна и нулевата ставка за хляба и брашното и тя отново е 20%. 

В проектобюджетът на служебния кабинет се предвиждаше ДДС за хляба да остане действаща и през тази година, но новото народно събрание се забави с повече от месец в избора на председател, а след това излезе в коледна ваканция и Законът за бюджета остана да бъде гледан през следващите дни.

Предполагам, че през следващите 14 дни трябва да се вземе решение. Ние имаме уверение на политическите партии, които ни подкрепят през последните години - ГЕРБ-СДС, ДПС-Ново начало, Възраждане и БСП, че ще подкрепят отново мярката за тази година, заедно с мярката за хляба, но това трябва да се случи до 20-ти януари, коментира пред БНР-Радио София Ричард Алибегов, съпредседател Българската асоциация на заведенията.

Относно ситуацията в момента, когато ГЕРБ-СДС се отказаха от преговори за съставяне на правителство, Алибегов заяви, че не е по-сложна ситуация за неговия бранш, тъй като ДДС-ставката е политическо решение, което се взима с мнозинство в зала и не зависи от това дали има кабинет или не.

“Минималната работна заплата е вдигната от януари, токът е оскъпен, водата е оскъпена, хляб - над 20% оскъпяване, сега и ДДС- ставката, ако остане 20%, заедно с всички други придружаващи фактори, които изброихме. В бюджета предстои също и вдигане на акциза за алкохол и бира. Това всичко пада върху нашия сектор.
Нали разбирате, че на другия ден, когато това се случи, доставчиците ще вдигнат цените”, коментира той.

Като пример Алибегов даде плодовете и зеленчуците, които са поскъпнали с над 10% за първите шест дена на годината. 

“Към момента просто удържаме и не пипаме цените, защото в нашия сектор, за разлика от другите сектори, има т. нар. допустима цена, която клиентът може да плати”, казва той.
Чуйте целия разговор на Данаил Конов с Ричард Алибегов в звуковия файл.
По публикацията работи: Елица Елефтерова- Иванова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Всяко представление е емоционален взрив

Весела Кунчева за предстоящето на 13 април представление "Исус Христос Суперзвезда": "В момента работим и по мюзикъла "Коса". Радваме се много на това, което правим. Огромна отговорност! Имахме трънлив път - бяхме готови с премиерата и се обяви пандемията. Трябваше да изчакаме година и половина. Това смирение, към което ни принуди ситуацията, бе голям..

публикувано на 06.04.25 в 11:40
Момчил Николов

Искам да видя нещо ново, което ме чака зад ъгъла

Момчил Николов , автор на „“ и носител на престижната награда „13 века България“, за третата си книга от поредицата "Чекмо": "Чекмо е истински човек. Познавам го от 2002-3, когато живееше в Испания с питон-албинос "Джеймс Бонд", който влезе сега в третата книга. Казах му: "Йонко, един ден ще напиша роман за теб". Името му е Йонко, викат му..

публикувано на 06.04.25 в 11:03
Стара София

Софийски разкази - Обявяването на София за столица

Разлистваме старите документи за избирането на София за столица на България: Но още преди 1879, за Иван Богоров тя е: "Гъбава с руди, разположена на приятно и лично поле при р.Искър. Има чисти и широки улица, добричко училище. Околностите са накичени с 12 манастира."  Георги Раковски я нарича "сърцето на България" в недовършен ръкопис, а за Петко..

публикувано на 05.04.25 в 16:00

Историята оживява - Извори за миналото на Копривщица от османските архиви, част първа

Светлана Мухова и новата ѝ книга "Извори за миналото на Копривщица от османските архиви": "Идеята за книгата възникна към края на 2023, Васил Теохарев от с.Розино е вдъховител. Той е млад човек, който изследва своя район. 1525 е първото споменаване на Авред Алан (женска поляна) - първият топоним на Копривщица, която още не е поселище. По негова идея,..

публикувано на 05.04.25 в 15:00
Петко Р. Славейков

Адресите на любовта - Петко Славейков

Петко Славейков имал две жени накуп Веруюто на палавия поет било „Жените са дяволи, които ни проваждат в пъкъла през райските врати” Възрожденският поет и просветител Петко Рачов Славейков познава твърде късно истинските чувства, при това като участник в любовен триъгълник. Той е отдавна женен за Иринка, от която има осем деца, когато се..

публикувано на 05.04.25 в 13:55
Стефан Караманов (вляво) и Благой Иванов

Винаги ще има нещо "отвъд"

Фантастичният фестивал „ През 9 земи “ - представят ни го организаторът Стефан Караманов и един от участниците, писателят и кинокритик – Благой Иванов: "Целим среда между клубните, форумни срещи и големите комерсиални събития, силен компонент е, че го правим извън града. Отиваш на фантастично място и сме средно сериозни като съдържание - лекции плюс..

публикувано на 05.04.25 в 11:39
Емануела Иванова

Няма готови решения, те идват от самата общност

BoostBalance – балансът в работа - родителство - доброволчество, който не включва изперкване. С нас е Емануела Иванова от TimeHeroes: "Общата тема се роди в екипа, когато в екипа започнаха да се раждат деца. Като родители и професионалисти се сблъскахме с едни и същи неща. Започваш да се усещаш, че не можеш да провеждаш нормален разговор с..

публикувано на 05.04.25 в 10:59