Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как диригентът Иван Стоянов “спаси” артефакт от Микенската цивилизация

Диригентът Иван Стоянов
Снимка: Боян Бочев
Диригентът и преподавател в Националната музикална академия Иван Стоянов е родом от Габрово, но е “присаден” в София. Казва за себе си, че е болезнено свързан с природата и обича да прекарва времето си далеч от града, като дори препоръча на софиянци да опознаят Стара планина, защото според него всички ходят на Витоша или Люлин планина, но Балканът не им е познат.

Той дори посъветва столичани да отидат с автобус до Берковица и да направят тридневен преход с коне до Лакатник, като могат да пренощуват в планинските хижи. Отново планината е мястото, където диригентът открива навръх рождения си ден през 2000 година златно съкровище, благодарение на което успява да спаси Габровския камерен оркестър. 

Заради липсата на средства, с които да финансира Габровския камерен оркестър, през 2000 г. общината в Габрово решава да го закрие. Така през май оркестърът спира да работи, а хората са освободени.

Този факт, само по себе си, депресира диригента,, който решава да се разходи в планината. След 12-часов преход стига до втория по големина връх в Стара планина - Голям Кадемлия, и вървейки в изкопан от военните чакълен път, вижда в снега предмет, който занася в Регионалния музей, където по-късно се свързват с археолога Георги Китов и разбират, че става дума за артефакт от Микенската цивилизация, който на черния пазар струва 30 хил. германски марки (случката е от преди създаването на еврозоната).

Интересен факт е, че музеят в Габрово не разполага с технология за безопасното експониране на този артефакт и в продължение на 25 години плаща за съхранението му в банков трезор. Към днешна дата обаче вече е успешно експониран.

След тази случка е предложен за почетен гражданин на Габрово, но пък Иван Стоянов отказва заради състоянието на оркестъра и на следващата година кметът възстановява Камерния оркестър, който продължава да съществува и до днес.

“Габровският камерен оркестър в момента е в едно стабилно състояние - кадрово. Във финансово отношение никой оркестър не е в стабилно финансово състояние и ние не правим изключение, но имаме спокойствието да правим стойностни концерти”, казва той.

Още от историите на диригента Иван Стоянов чуйте в разговора на Лили Големинова в звуковия файл.   
По публикацията работи: Елица Елефтерова - Иванова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 19.02.25: Референдумите не са панацея, но стават за "дъвка" на популисти

В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..

публикувано на 19.02.25 в 18:25

Автоинструктори са недоволни от промените в шофьорските курсове

В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..

публикувано на 19.02.25 в 17:35

За 60-годишнината си Театър София ще бъде с обновена сграда и зала

Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..

публикувано на 19.02.25 в 16:55

Танцовият спектакъл "Алиса в страната на чудесата" с премиера в Музикалния театър

Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..

публикувано на 19.02.25 в 16:46
Петър Мишев

Петър Мишев, КНСБ: 5% не осигуряват ръст на доходите, а покриват само инфлацията

Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..

публикувано на 19.02.25 в 16:28
Нели Керемедчиева

Фестивалът "Възможното образование" поставя на фокус човеколюбивите практики

Фестивалът “Възможното образование“  се завръща с пълно издание  от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него,  е акцентът на разговора с Нели..

публикувано на 19.02.25 в 15:36

Време е за актуализация на Наредбата за храненето на деца и ученици

Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това налага промени в други документи, свързани с храненето на деца в ясли, градини и в училищна възраст...

публикувано на 19.02.25 в 14:50