Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как диригентът Иван Стоянов “спаси” артефакт от Микенската цивилизация

Диригентът Иван Стоянов
Снимка: Боян Бочев
Диригентът и преподавател в Националната музикална академия Иван Стоянов е родом от Габрово, но е “присаден” в София. Казва за себе си, че е болезнено свързан с природата и обича да прекарва времето си далеч от града, като дори препоръча на софиянци да опознаят Стара планина, защото според него всички ходят на Витоша или Люлин планина, но Балканът не им е познат.

Той дори посъветва столичани да отидат с автобус до Берковица и да направят тридневен преход с коне до Лакатник, като могат да пренощуват в планинските хижи. Отново планината е мястото, където диригентът открива навръх рождения си ден през 2000 година златно съкровище, благодарение на което успява да спаси Габровския камерен оркестър. 

Заради липсата на средства, с които да финансира Габровския камерен оркестър, през 2000 г. общината в Габрово решава да го закрие. Така през май оркестърът спира да работи, а хората са освободени.

Този факт, само по себе си, депресира диригента,, който решава да се разходи в планината. След 12-часов преход стига до втория по големина връх в Стара планина - Голям Кадемлия, и вървейки в изкопан от военните чакълен път, вижда в снега предмет, който занася в Регионалния музей, където по-късно се свързват с археолога Георги Китов и разбират, че става дума за артефакт от Микенската цивилизация, който на черния пазар струва 30 хил. германски марки (случката е от преди създаването на еврозоната).

Интересен факт е, че музеят в Габрово не разполага с технология за безопасното експониране на този артефакт и в продължение на 25 години плаща за съхранението му в банков трезор. Към днешна дата обаче вече е успешно експониран.

След тази случка е предложен за почетен гражданин на Габрово, но пък Иван Стоянов отказва заради състоянието на оркестъра и на следващата година кметът възстановява Камерния оркестър, който продължава да съществува и до днес.

“Габровският камерен оркестър в момента е в едно стабилно състояние - кадрово. Във финансово отношение никой оркестър не е в стабилно финансово състояние и ние не правим изключение, но имаме спокойствието да правим стойностни концерти”, казва той.

Още от историите на диригента Иван Стоянов чуйте в разговора на Лили Големинова в звуковия файл.   
По публикацията работи: Елица Елефтерова - Иванова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Кристиан Сугарев

Концерт на 4 и 6 струни или как се преминава от виола на китара за една вечер

Кристиан Сугарев е виолист в състава на Софийската филхармония. На 27 април от 19 часа  в камерна зала „България“ заедно с още две дами от състава на филхармонията – Кристина Михайлов и Петя Йорданова той ще представи една специална и отдавна мислена програма. Самата програма е по идея на Кристиан. Ето какво разказ той за БНР – „ ще изпълним..

публикувано на 27.04.25 в 09:51
Празникът на община Чавдар

Празникът ни е като наш рожден ден

Днес на Томина неделя, предаването гостува на празника на община Чавдар. Говорим за развитието на региона, традициите и обичаите на хората, които живеят в малка Швейцария. Ще усетите и магията на „Света Петка“ - неолитното село над Чавдар. Първият ни гост е Павлина Павлова - секретар на община Чавдар: "Основно работим с групи с деца, това е..

публикувано на 27.04.25 в 09:47
площад

Софийски разкази - из миналото на площад "Бански"

Какво има зад решетката с розово-червен цвят на днешния пл.Бански? Кои гости на града винаги се озовават там? Кой премахва църквата Св.Никола Мали и кой - мюсюлманските храмове в града? Какво е да политикарствуваш и къде се политикарствува? Колко е бил капацитетът на първия цирк, преди да бъде разрушен и на мястото му да се построи покрит търговски..

публикувано на 26.04.25 в 16:00
Любомир Пипков

Историята оживява - Любомир Пипков, действие първо и второ

Слушаме Любомир Пипков от Златния фонд на БНР - гласа му и музикални откъси от негови произведения. Говорим за композитора с проф.Юлиян Куюмджиев, преподавател в НМА и автор на книга за него, както и с внучката му, актрисата Ани Вълчанова:

публикувано на 26.04.25 в 15:00
Райна Княгиня

Адресите на любовта - Райна Княгиня

Райна Попгеоргиева Футекова, влязла в историята като Райна Княгиня, има трагична и злочеста съдба. Според признанията в собствената ѝ автобиография, тя ушива знамето на Априлското въстание от любов към Георги Бенковски, който дори и да е разбрал за чувствата ѝ, не им е отговорил. Десетте дни на възторг, триумф и свобода за панагюрци и самата..

публикувано на 26.04.25 в 14:00

В "малките кутии на подсъзнанието" се развива действието на "Сън в лятна нощ"

За  премиерата на „Сън в лятна нощ“ на 29 и 30 април в Младежкия театър „Николай Бинев“ разговаряме с р ежисьора Диана Добрева. Тя се обръща към този текст след като е поставила много трагедии и сега е дошло време за една комедия. Но не коя да е, а именно този най-обичан текст на Уилям Шекспир. Мястото на действието, по пиеса, е гората. В тази..

публикувано на 26.04.25 в 10:45
Богдана Златева

Ако гласът, който говори, не чува гласа отсреща

Ако психодраматистите бяха рекламисти – събитие  от Българско Дружество по Психодрама и Групова Терапия, представено ни от Богдана Златева - дипломиран психодрама асистент към Д.Е.А.: "До голяма степен изграждането на лична марка е резултат на среща с другия. Стратегическата комуникация следва формата и структурата, с която се появяваме. Но се..

публикувано на 26.04.25 в 10:41